Test tarczy CARAT LASER CONCRETE STANDARD

Tarcze LASER CONCRETE STANDARD są klasy PREMIUM i mają klasyczną konstrukcję segmentową, przy czym powierzchnia boczna ich segmentów podzielona na tzw. turbosegmenty. Zamocowano je do stalowego korpusu za pomocą spawania laserowego.

 

 

W tarczach LASER CONCRETE STANDARD zastosowano segmenty o wysokości 10 mm z technologią macierzową DIATEX, co oznacza, że odległość między poszczególnymi drobinami diamentowymi jest identyczna, gdyż rozmieszczone są one równomiernie warstwami. Efektem tego jest równomierne ich zużycie i wysoka ostrość tarczy przez cały okres jej eksploatacji. Warto tu wspomnieć, że w segmentach tych tarcz zastosowano specjalnie dobrane spoiwo metalowe i wyselekcjonowane ziarna diamentowe. W efekcie dało to

bardzo dobre właściwości tnące segmentów, które zostały zintensyfikowane przez zmniejszenie ich powierzchni bocznej (nacięcia turbo), czego konsekwencją jest zminimalizowanie tarcia w strefie obróbki i efektywniejsze wykorzystanie mocy napędu. Dodatkową zaletą tego narzędzia jest zastosowanie korpusu wykonanego w technologii przekładkowej dzięki czemu tarcza podczas pracy zachowuje się ciszej.

 

Tarcze diamentowe LASER CONCRETE STANDARD przeznaczone są do ciecia materiałów betonowych, w tym żelbetonu i bloczków betonowych, twardego kamienia, jak też kafli i cegły klinkierowej. Są one dostępne w średnicach 115, 125, 140, 150, 180, 230, 300, 350 i 400 mm, a więc można je stosować zarówno w małych i dużych szlifierkach kątowych oraz przecinarkach spalinowych. Przystosowano je do cięcia na sucho.

 

 

Podczas przeprowadzonych prób tarczą 125 mm wykonaliśmy cięcia betonu zbrojonego i elementu granitowego. Do napędu narzędzia użyliśmy szlifierki kątowej Hitachi G13SB3 o mocy nominalnej 1300 W i obrotach 11.000/min. Nasze wrażenia z testów były następujące: tarcza LASER CONCRETE STANDARD bardzo łatwo wchodzi w twardy materiał betonowy (B30), a do szybkiego cięcia nie wymaga dużego posuwu. Podczas cięcia żelbetonu nie zauważyliśmy nadmiernego zwolnienia obrotów szlifierki (czas cięcia bruzdy w żelbetonie o głębokości 3 cm i długości 8,5 cm przez dwa zbrojenia o średnicy 0,5 cm – 9,13 s). Narzędzie doskonale poradziło sobie ze zbrojeniami o średnicy 5 mm, które dla operatora były praktycznie niezauważalne. W przypadku twardego granitu nie dochodziło też do zwolnienia obrotów szlifierki, ale przy tym LASER CONCRETE STANDARD wymaga większego docisku, co pozwala uzyskać nią szybkie cięcia (czas cięcia elementu 9 x 2,7 cm – 15,02 s). Naszym zdaniem, tarcza LASER CONCRETE STANDARD zapewnia nam bardzo wysoką wydajność cięcia w materiałach betonowych, w tym w żelbetonie, i wysoką w twardym materiale kamiennym.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments