TEST TARCZ Z OSTRZEM WĘGLIKOWYM BOSCH CARBIDE MULTI WHEEL

Tarcze Bosch Carbide Multi Wheel zamieniają szlifierki kątowe klasy 115 i 125 mm w uniwersalne narzędzia, którymi szybko przetniemy wiele rodzajów materiałów. Tarcze przeznaczone są do cięcia materiałów drewnianych, drewna ze stalowymi gwoździami, śrubami czy wkrętami, elementów miedzianych, aluminiowych oraz wykonanych z tworzyw sztucznych i włókna szklanego, płyt gipsowych itd.

Materiałem skrawającym testowanych tarczach Bosch Carbide Multi Wheel są ziarna węglika spiekanego zamocowane do obwodu stalowego dysku za pomocą nowoczesnej technologii stapiania laserowego. Ziarna te mają bardzo ostre krawędzie, zaś

powleczone nimi ostrze niewielką grubość 2 mm. Dzięki temu testowane narzędzia są bardzo efektywne, generują niewielkie opory skrawania i umożliwiają wykonywanie bardzo szybkich cięć szerokiej gamy zróżnicowanych rodzajowo materiałów: od drewna, przez płyty gipsowo-kartonowe i tworzywa sztuczne, do aluminium i miedzi oraz niewielkiej grubości elementów stalowych (gwoździ, śrub czy prętów gwintowanych). Tarcze Bosch Carbide Multi Wheel przeznaczone są do stosowania w małych szlifierkach kątowych klasy 115 i 125 mm. Skutecznie zwiększają przy tym gamę materiałów nadających się do obróbki tego rodzaju maszynami o drewno i materiały drewnopochodne. Gdy porównany je z popularnymi tarczami korundowymi, okazuje się, że tarcze Bosch Carbide Multi Wheel mają w porównaniu do nich wiele istotnych zalet. Po pierwsze, ich średnica nie ulega zmniejszeniu podczas pracy i dzięki temu prędkość obwodowa (liniowa) tych narzędzi jest stała. W wypadku tarczy korundowej wraz ze zmniejszaniem się jej średnicy maleje też prędkość obwodowa i obniża się efektywność pracy.

Po drugie, tarcze Carbide Multi Wheel są znacznie bardziej bezpieczne w stosowaniu od korundowych. Wykonano je bowiem na bazie precyzyjnie wytworzonego stalowego dysku, który w przypadku pracy zgodnej z przeznaczeniem narzędzia nie ulega zniszczeniu. Dysk ten ma szczeliny dylatacyjne zapobiegające jego deformacji spowodowanych oddziaływaniem wysokiej temperatury obecnej podczas cięcia. Nie istnieje więc ryzyko rozpadu narzędzia podczas pracy i zranienia operatora szlifierki. W przypadku tarcz korundowych takie ryzyko zwiększa się z czasem, gdyż ulegają one przeterminowaniu. Po trzecie, testowane tarcze Bosch Carbide Multi Wheel umożliwiają bezproblemowe i bezpieczne cięcie cienkich i ostrych elementów, takich jak twarde stalowe druty. Nie dochodzi wtedy do ich strzępienia i niszczenia krawędzi skrawających. Gdy do takich zadań użyjemy tarcz korundowych, ich krawędzie tnące szybko ulegają zdeformowaniu, co czyni te narzędzia niezdatne do użycia i niebezpieczne dla operatora szlifierki. Po czwarte, tarcze Bosch Carbide Multi Wheel są wysoce odporne na zmienne warunki środowiskowe. Można więc nimi pracować w warunkach dużego zawilgocenia, w których może dojść do niebezpiecznego rozpadu tarcz korundowych. Po piąte, tarcze z nasypem węglikowym podczas pracy nie wydzielają szkodliwych gazów i nie pylą jak tarcze korundowe. Są więc znacznie bardziej bezpieczne pod względem zdrowotnym dla ich użytkowników.
Testowane tarcze z ostrzem węglikowym Bosch Carbide Multi Wheel mają średnicę 76, 115 lub 125 mm i grubość 2 mm. W zależności od wersji zastosowano w nich mocowanie X-Lock lub standardowy otwór montażowy o średnicy 22,23 mm. Maksymalna dopuszczalna ich prędkość obrotowa to 12.250 min-1, zaś obwodowa – 80 m/s.

Wyniki redakcyjnych testów tarczy Bosch Carbide Multi Wheel

Podczas testów tarczę Bosch Carbide Multi Wheel o średnicy 125 mm napędzaliśmy akumulatorową szlifierką kątową Bosch GWS 18V-15 SC Professional BITURBO wyposażoną w bezszczotkowy silnik, generującą obroty na biegu jałowym od 3400 do 9800 min-1 i zasilaną wysokoprądowym litowo-jonowym akumulatorem ProCORE 18 V/8.0 Ah. Jej moc jest porównywalna do mocy szlifierek przewodowych o wartości nominalnej 1500 W. Testy tarczy Bosch Carbide Multi Wheel 125 mm

rozpoczęliśmy od szybkiego cięcia rury miedzianej o średnicy 22 mm (grubość ścianki 1,5 mm) stosowanej m.in. w instalacjach CO i gazowych. Jej przecięcie zajęło nam 7,84 s. Następnie bardzo sprawnie (26,84 s) skróciliśmy duży profil aluminiowy 9 x 2 cm o grubości ścianki 2 mm. W teście 3. sprawdziliśmy, jak tarcza Bosch Carbide Multi Wheel radzi sobie z cięciem stalowych prętów gwintowanych. Pręt M8 przecięła w 9,08 s, pokazując, że zapewnia wydajne docinanie tego typu elementów i tym samym przyspiesza ich kotwienie w betonie. Następnie tarczy Bosch Carbide Multi Wheel postawiliśmy z pozoru łatwe zadanie przecięcia drucianych, stalowych paneli ogrodzeniowych (grubość drutu – 4 mm). W praktyce nie jest ono łatwe, gdyż podczas jego wykonywania powszechnie stosowane tarcze korundowe ulegają szybkiemu postrzępieniu, co eliminuje je z użycia. Powodem tego są drgania paneli i ostre krawędzie ich drutów. W przypadku tarcz Bosch Carbide Multi Wheel nie mają one praktycznie żadnego znaczenia, co najwyżej drgania mogą w niewielkim stopniu obniżyć szybkość cięcia. Nie dochodzi więc do żadnych uszkodzeń testowanych narzędzi, a samo cięcie przebiega bardzo sprawnie, bez żadnego pylenia i nadmiernego iskrzenia oraz – co najważniejsze – bezpiecznie. Naszym zdaniem, tarcze Bosch Carbide Multi Wheel obecnie są najlepszym na rynku narzędziem do wykonywania prac przy ogrodzeniach siatkowych, panelowych itp. Kolejną grupą materiałów, które przecinaliśmy testowaną tarczą, były rury PCV i PEX (aluminiowo-tworzywowe) stosowane w instalacjach wodnych i centralnego ogrzewania. W takich operacjach testowane narzędzie zapewnia najwyższą wydajność i dokładność cięcia. I tak rurę PCV o średnicy 27 mm (grubość ścianki – 2 mm) przecięliśmy w 2,68 s, zaś PEX (średnica – 22 mm, grubość ścianki – 2 mm) – w 1,72 s.

Z kolei podczas dwóch ostatnich testów tarczę Bosch Carbide Multi Wheel zastosowaliśmy do cięcia materiałów drewnianych. Najpierw przecięliśmy płytę OSB (przekrój cięcia – 280 x 9 mm) w 15,92 s. Zadanie okazało się bardzo łatwe do wykonania, a do tego uzyskaliśmy dość gładkie i – co ważne – nieprzypalone krawędzie po przecięciu. W ostatnim teście postanowiliśmy wysoko zawiesić poprzeczkę trudności i przygotowaną do cięcia sosnową deskę szalunkową dodatkowo „najeżyliśmy” 7 gwoździami o średnicy 4 mm. Przecięcie tak przygotowanego materiału (przekrój cięcia – 18 x 2,8 cm) tarczy Bosch Carbide Multi Wheel zajęło równe 26 s, co oznacza, że testowany osprzęt nadaje się do bardzo trudnych zadań.

Naszym zdaniem, tarcza Bosch Carbide Multi Wheel to doskonałe i uniwersalne narzędzie dla ekip budowlanych. Dysponując bowiem jedynie szlifierką kątową, można nią wykonać prace szalunkowe, jak też dociąć płyty OSB, pręty zbrojeniowe, gwintowane itd. Testowana tarcza to też doskonała propozycja osprzętowa dla instalatorów czy ekip wykańczających wnętrza. Do tego jest bardzo bezpieczna w pracy i znacznie bardziej ekonomiczna w eksploatacji niż ściernice korundowe.

pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments