TEST TARCZ Z NASYPEM WĘGLIKOWYM MARKI JUFISTO

Marka Jufisto wprowadziła na polski rynek tarcze z nasypem węglikowym: ALLCUT (JU-DCT-2212) i +1000CUTS (JU-DCT-3212). Pierwsza z nich przeznaczona jest do cięcia materiałów drewnianych oraz drewna z elementami metalowymi, zaś druga – do cięcia metali: stali, miedzi, aluminium itd.

Materiałem skrawającym testowanych tarczach Jufisto

ALLCUT (JU-DCT-2212) i +1000CUTS (JU-DCT-3212) są ziarna węglika spiekanego lutowane próżniowo do korpusu wykonanego ze stali. W przypadku pierwszej tarcz Jufisto ALLCUT (JU-DCT-2212) ze względu na zakres stosowania ograniczony do materiałów drewnianych i drewna z gwoździami praktyczne korzyści z jej stosowania porównamy do łańcucha tnącego pilarki. Narzędzie to jest, po pierwsze, bezpieczniejsze w stosowaniu i znacznie łatwiejsze w

operowaniu, gdyż szlifierka 125 mm to urządzenie lekkie i kompaktowe. Tarcza doskonale sprawdza się więc w cięciu elementów o niewielkiej grubości, np. desek szalunkowych czy dachowych o grubości do 30 mm. Można nią ciąć elementy drewniane zawierające elementy stalowe, takie jak np. gwoździe czy śruby, które często pozostają po demontażu szalunków, czego nie można zrobić pilarką z użyciem standardowego łańcucha tnącego. Natomiast tarczą tą ze względu na jej napęd i rozmiary (średnica 125 mm) nie przetniemy elementów grubych, tj. o grubości powyżej 35 mm.

Tymczasem tarcza Jufisto +1000CUTS (JU-DCT-3212), przeznaczona do cięcia metali, ma wiele zalet w porównaniu do powszechnie stosowanych tarcz korundowych o tym samym zakresie stosowania. Po pierwsze, jej średnica nie ulega zmniejszeniu podczas pracy i dzięki temu prędkość obwodowa (liniowa) narzędzia jest stała. W wypadku tarczy korundowej wraz ze zmniejszaniem się jej średnicy maleje prędkość jej obwodowa i obniża się efektywność pracy. Po drugie, tarcza z nasypem węglikowym jest znacznie bardziej bezpieczna w stosowaniu od korundowej. Wykonano ją bowiem na bazie precyzyjnie wytworzonego stalowego dysku, który praktycznie jest niezniszczalny podczas normalnej pracy. Nie istnieje więc ryzyko rozpadu narzędzia podczas pracy i zranienia operatora szlifierki. W wypadku tarcz korundowych takie ryzyko zwiększa się z czasem, gdyż ulegają one przeterminowaniu. Po trzecie, testowane tarcze z nasypem węglikowym Jufisto z powodu swojego wykonania są odporne na zmienne warunki środowiskowe. Można nimi więc pracować w warunkach dużego zawilgocenia, w których może dojść do niebezpiecznego rozpadu tarcz korundowych. Po czwarte, tarcze z nasypem węglikowym Jufisto +1000CUTS (JU-DCT-3212) podczas pracy nie wydzielają szkodliwych gazów jak tarcze korundowe, a generowany przez nie pył można efektywnie wyeliminować z miejsca pracy poprzez odciągi pyłu. Po piąte, tarczą Jufisto +1000CUTS (JU-DCT-3212) w metalu wykonamy minimalnie 1300 cięć, co oznacza ogromną oszczędność kosztów w porównaniu do tarczy korundowej. Po szóste, nie musimy kupować kilku tarcz, aby ciąć różnych rodzaje elementów metalowych – nie ma bowiem znaczenia, czy tniemy stal czarną, czy kwasoodporną, czy aluminium lub miedź. Z powodzeniem te materiały przetniemy jedną tarczą Jufisto +1000CUTS (JU-DCT-3212). Po siódme, możemy ciąć elementy metalowe przy powierzchniach betonowych, które niszczą tarcze korundowe.
Testowane tarcze z nasypem węglikowym Jufisto ALLCUT (JU-DCT-2212) i +1000CUTS (JU-DCT-3212) mają średnicę 125 mm i grubość 1 mm. Ich korpusy wykonano ze stali manganowej (Mn65). Dopuszczalna ich prędkość obrotowa to 12.000 min-1. W przypadku tarczy ALLCUT węgliki są przylutowane próżniowo do jej obwodu, zaś w wypadku +1000CUTS – do obwodu i bocznie. Takie wykonanie ostrzy narzędzi wynika z odmiennego zakresu ich stosowania, a dodatkowo w przypadku tarczy ALLCUT redukuje ryzyko przypalenia ciętych elementów drewnianych.

W pierwszej części testów w warsztacie redakcyjnym sprawdzaliśmy tarczę diamentową Jufisto ALLCUT (JU-DCT-2212), napędzając ją szlifierkami kątowymi Metabo WEV 15-125 Quick (zasilanie – przewodowe 230 V, moc – 1550 W, stabilizowane obroty – 11.000/min) oraz HiKOKI/Hitachi G 18DBBVL (zasilanie – bezprzewodowe akumulatorem Li-Ion 18 V/6.0

Ah, obroty stabilizowane – 9000/min). Najpierw przecięliśmy deskę sosnową o grubości 25 mm (przekrój cięcia – 280 x 25 mm) za pomocą szlifierki Metabo WEV 15-125 Quick. Operacja przebiegła błyskawicznie i bardzo lekko w czasie 4,25 s. Zachęceni taką charakterystyką pracy zamontowaliśmy tarczę Jufisto ALLCUT (JU-DCT-2212) w akumulatorowej szlifierce kątowej HiKOKI/Hitachi G 18DBBVL i tę samą deskę przecięliśmy w 6,59 s, a więc też bardzo szybko i lekko. Następnie przecinaliśmy płytę OSB o grubości 1,75 cm (przekrój cięcia – 40 x 1,75 cm) za pomocą szlifierki Metabo WEV 15-125 Quick. Operacja trwała 8,5 s i przebiegła równie szybko i lekko jak wypadku deski sosnowej. Testy tarczy Jufisto ALLCUT (JU-DCT-2212) zakończyliśmy przecięciem sklejki liściastej z sześcioma stalowymi gwoździami o średnicy 3,5 mm (przekrój cięcia 20 x 240 mm). Zadanie wykonaliśmy bardzo efektywnie w czasie 11,63 s.

Tematem drugiej części testów była tarcza Jufisto +1000CUTS (JU-DCT-3212), którą napędzaliśmy szlifierką kątową Metabo WEV 15-125 Quick. Próby rozpoczęliśmy od przecięcia prostokątnego profilu stalowego 2 x 4 mm (grubość ścianki – 2 mm). Zadanie wykonaliśmy bardzo sprawnie w 11,5 s. Następnie przecinaliśmy 2-komorowy aluminiowy profil 90 x 20 mm (grubość ścianki – 2,5 mm), obniżając obroty do ok. 7000/min, żeby zredukować efekt zatykania ostrza tarczy przez aluminium. Operacja trwała 21,5 s. Co ważne, po cięciu aluminium tarczę bardzo łatwo oczyścić, przecinając nią jakiś materiał abrazyjny. My użyliśmy do tego powszechnie dostępnej wypalanej cegły czerwonej. Oczyszczoną tarczą przecięliśmy stalowy pręt zbrojeniowy o średnicy 12 mm, co zajęło nam 21,42 s. Testy zakończyliśmy cięciem dwóch złożonych rurek miedzianych, każda o średnicy 22 mm (grubość ścianki 1,5 mm). Zadanie to wykonaliśmy w 9,97 s. Jak widać, tarcza Jufisto +1000CUTS (JU-DCT-3212) pozwala efektywnie docinać zróżnicowane materiały metalowe: od stali przez aluminium po miedź.


Naszym zdaniem tarcze Jufisto ALLCUT (JU-DCT-2212) i +1000CUTS (JU-DCT-3212) to doskonałe narzędzia dla ekip budowlanych. Dysponując jedynie szlifierkami kątowymi mogą one wykonać nimi prace w drewnie przy szalunkach, jak też dociąć pręty zbrojeniowe, gwintowane itd. Testowane narzędzia sprawdzą się też w rękach instalatorów czy ekip zajmujących się wykańczaniem wnętrz. Narzędzia są bardzo bezpieczne w pracy i do tego ekonomiczne w zakupie.

pins

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments