TEST TARCZ Z NASYPEM DIAMENTOWYM MARKI JUFUSTO
Marka Jufisto wprowadziła na polski rynek tarcze z nasypem diamentowym. Tarcze mają zróżnicowane przeznaczenie materiałowe i stosowane są głównie do prac budowlanych i remontowych.
Materiałem skrawającym testowanych tarczach Jufisto JU-DCB-4112, JU-DCB-4212 i JU-DCB-4312 są ziarna syntetycznego diamentu lutowane próżniowo. Narzędzia mają wiele zalet w porównaniu do powszechnie stosowanych tarcz bazujących na ziarnie korundowym. Przede wszystkim średnica tarcz z nasypem diamentowym nie ulega zmniejszeniu podczas pracy i dzięki temu ich prędkość obwodowa (liniowa) jest stała. Jak wiadomo, wraz ze zmniejszaniem się średnicy tarczy ściernej czy diamentowej segmentowej maleje ich prędkość obwodowa i zmniejsza się wydajność obróbki. Tarcza z nasypem diamentowym ma również
przewagę nad tarczą korundową i diamentową segmentową pod względem bezpieczeństwa pracy. Wykonana jest bowiem na bazie precyzyjnie wytworzonego stalowego dysku, który jest praktycznie niezniszczalny podczas normalnej pracy. Nie ma więc ryzyka rozpadu narzędzi podczas cięcia ani oderwania się segmentu diamentowego od korpusu, co jest bardzo niebezpieczne dla operatora szlifierki. W wypadku pracy tarczami korundowymi takie ryzyko wzrasta z czasem, gdyż ulegają one przeterminowaniu. Testowane tarcze z nasypem diamentowym Jufisto są też niewrażliwe na zmienne warunki środowiskowe i można je stosować przy dużym zawilgoceniu, podczas gdy tarcze korundowe mogą ulec niebezpiecznemu rozpadowi. Testowane tarcze z nasypem diamentowym mają jeszcze jedną zaletę, a mianowicie podczas pracy nie wydzielają szkodliwych gazów jak tarcze korundowe, a generowany przez nie pył można efektywnie wyeliminować z miejsca pracy przez stosowanie szlifierek ze specjalnymi osłonami podłączonych wężem do odkurzaczy przemysłowych.
Tarcze z nasypem diamentowym Jufisto oferowane są w trzech wykonaniach o różnym zakresie stosowania: model JU-DCB-4112 przeznaczony jest do cięcia betonu i żelbetonu, JU-DCB-4212 – granitu i marmuru, zaś JU-DCB-4312 – betonu, keramzytu, cegły, metali, tworzyw sztucznych itd. Tarcze dostępne są w średnicy 125 mm i mają grubość 1,2 mm. Ich korpusy wykonano ze stali manganowej (Mn65). Dopuszczalna ich prędkość obrotowa to 13.300 min-1.
W pierwszej części testów w warsztacie redakcyjnym sprawdzaliśmy tarczę diamentową Jufisto JU-DCB-4312, napędzając ją szlifierką kątową Metabo WEV 15-125 Quick (moc – 1550 W, stabilizowane obroty – 11.000/min). Najpierw wykonaliśmy bruzdę 200 x 30 mm w bloczku z betonu C30 uzbrojonym trzema prętami stalowymi o średnicy 10 mm. Operacja trwała równe 12 s. Podczas próby praktycznie nie odczuliśmy, że w betonie są pręty stalowe. Następnie tarczą Jufisto JU-DCB-4312 przecinaliśmy twardą płytkę podłogową o grubości 9 mm i długość 17 cm, co zajęło nam 8,83 s. Potem, używając tarczy Jufisto JU-DCB-4312 w szlifierce Metabo WEA 17-125 Quick (moc – 1700 W, stabilizowane obroty – 11.000/min), przecięliśmy dwie rury PCV o średnicy 22 mm i grubości ścianki 3 mm w czasie 1,82 s. Testy tarczy Jufisto JU-DCB-4312 zakończyliśmy cięciem aluminiowego profilu 90 x 20 mm (grubość ścianki – 2,5 mm), co trwało 12,25 s. Testowana tarcza diamentowa Jufisto JU-DCB-4312 pokazała, że nie tylko doskonale radzi sobie z wieloma diametralnie różnymi materiałami, ale robi to efektywnie lub bardzo efektywnie.
W drugiej części testów sprawdziliśmy tarczę Jufisto JU-DCB-4112, wykonując nią za pomocą szlifierki kątowej Metabo WEV 15-125 Quick bruzdy w bloczku z betonu C30 uzbrojonym trzema prętami stalowymi o średnicy 10 mm (wymiary bruzdy – 200 x 30 mm) i keramzycie (410 x 30 mm). Operacje te zajęły nam 11,9 s (bloczek betonowy) i 12,95 s (keramzyt), co oznacza, że tarcza Jufisto JU-DCB-4112 efektywnie tnie materiały, do których obróbki jest przeznaczona. Testy zakończyliśmy wykonaniem bruzdy
Reasumując, testowanymi tarczami Jufisto JU-DCB-4112, JU-DCB-4212 i JU-DCB-4312 efektywnie przetniemy szeroką gamę materiałów budowlanych oraz skrawalnych: od żelbetonu, przez ceramikę, metale i drewno do tworzyw sztucznych. Narzędzia są bardzo bezpieczne w pracy i nie ulegają przeterminowaniu jak tarcze korundowe, a do tego są ekonomiczne wzakupie.