TEST TARCZ SZLIFIERSKICH DIAMENTOWYCH YATO YT-6032

Niedawno do testu redakcyjnego trafiły tarcze szlifierskie diamentowe YATO o średnicy zewnętrznej 125 mm oznaczone jako YT-6032.

Jak wiadomo, podczas wznoszenia budynków a także ich remontów i modernizacji wykonawcy spotykają się z potrzebą usuwania różnego rodzaju nadlewek betonowych, oczyszczania powierzchni posadzek, powierzchni ścian wykonanych z kamienia naturalnego bądź cegły. Do takich prac możemy wykorzystać ściernice diamentowe, które znacznie przyspieszają ich wykonanie. Jest to m.in. konsekwencją uniknięcia skuwania i związanego z nim naprawiania (równania) powierzchni.
Tarcze szlifierskie diamentowe YATO są narzędziami ściernymi z segmentami diamentowymi. Przeznaczono je do stosowania ze szlifierkami kątowymi klasy 125 mm. Testowane narzędzia mają klasyczną budowę: korpus w

formie talerza wykonany ze stali, do którego przyspawane są laserowo segmenty ścierne z diamentami syntetycznymi. Głównym przeznaczeniem tych ściernic diamentowych jest szlifowanie nierówności na materiałach, takich jak: beton, klinkier, kamień naturalny. Testowane tarcze YATO mają w korpusie wykonane otwory poprawiające odprowadzanie urobku. Ponieważ ściernice te są przeznaczone do szlifowania na sucho i odznaczają się dużą wydajnością, podczas pracy wytwarza się też dużo pyłu. Dzięki tym otworom jest on szybko usuwany z pola obróbki oraz może być efektywnie odsysany przez odkurzacz przemysłowy. Zalecamy jego stosowanie, gdyż zwiększa wydajność pracy i jednocześnie wydłuża żywotność tarczy oraz pozwala zachować czyste powietrze w miejscu pracy.

YATO_tarcz_szlif_diam-2

Podczas szlifowania betonu i tynków cementowych zalecamy prowadzenie tarczy po obrabianej powierzchni bez nadmiernego dociskania, aby nie powstawały wgłębienia. Chropowatość przeszlifowanej tą tarczą powierzchni pozwala na zachowanie odpowiedniej przyczepności dla nakładanej na materiał warstwy zaprawy, kleju itp.

Test diamentowej tarczy szlifierskiej YATO YT-6032

Tarcze szlifierskie diamentowe YATO YT-6032 mają nieco inną budowę niż YATO
YT-6030. Zastosowano w nich pojedynczy obwodowy wieniec segmentów ściernych ponacinanych skośnie. Segmenty mają szerokość 8–13 mm i grubość 3 mm. Takie rozwiązanie pozwala na uzyskanie nieco gładszej obrabianej powierzchni.
Tak jak podczas testów tarczy YATO YT-6030 do napędu YT-6032 wykorzystaliśmy szlifierkę kątową Metabo WEPBA 17-125 Quick. Naszym zdaniem tarcze YATO YT-6032 mają nieco mniejszą agresywność ścierania (różnica jest niewielka), ale przy tym jakość obrobionej powierzchni jest wyraźnie lepsza niż w przypadku tarczy YT-6030.

YATO_YT-6032-2

YATO_tarcz_szlif_diam-1

Reasumując: testy wykazały że oba rodzaje tarcz szlifierskich diamentowych YATO prawidłowo zastosowane charakteryzują się wysoką wydajnością i ekonomiką użytkowania i mają bardzo korzystny stosunek ceny do jakości.

TŻ,pins

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments