TEST TARCZ SZLIFIERSKICH DIAMENTOWYCH YATO YT-6030

Niedawno do testu redakcyjnego trafiły tarcze szlifierskie diamentowe YATO o średnicy zewnętrznej 125 mm oznaczone symbolem YT-6030. Sprawdziliśmy je w warunkach warsztatowych, szlifując różne materiały budowlane.

 

Jak wiadomo, podczas wznoszenia budynków a także ich remontów i modernizacji wykonawcy spotykają się z potrzebą usuwania różnego rodzaju nadlewek betonowych, oczyszczania powierzchni posadzek, powierzchni ścian wykonanych z kamienia naturalnego bądź cegły. Do takich prac możemy wykorzystać ściernice diamentowe, które znacznie przyspieszają ich wykonanie. Jest to m.in. konsekwencją uniknięcia skuwania i związanego z nim naprawiania (równania) powierzchni.
Tarcze szlifierskie diamentowe YATO są narzędziami ściernymi z segmentami diamentowymi. Przeznaczono je do stosowania ze szlifierkami kątowymi klasy

125 mm. Testowane narzędzia mają klasyczną budowę: korpus w formie talerza wykonany ze stali, do którego przyspawane są laserowo segmenty ścierne z diamentami syntetycznymi. Głównym przeznaczeniem tych ściernic diamentowych jest szlifowanie nierówności na materiałach, takich jak: beton, klinkier, kamień naturalny. Testowane tarcze YATO mają w korpusie wykonane otwory poprawiające odprowadzanie urobku. Ponieważ ściernice te są przeznaczone do szlifowania na sucho i odznaczają się dużą wydajnością, podczas pracy wytwarza się też dużo pyłu. Dzięki tym otworom jest on szybko usuwany z pola obróbki oraz może być efektywnie odsysany przez odkurzacz przemysłowy. Zalecamy jego stosowanie, gdyż zwiększa wydajność pracy i jednocześnie wydłuża żywotność tarczy oraz pozwala zachować czyste powietrze w miejscu pracy.

YATO_tarcz_szlif_diam-2

Podczas szlifowania betonu i tynków cementowych zalecamy prowadzenie tarczy po obrabianej powierzchni bez nadmiernego dociskania, aby nie powstawały wgłębienia. Chropowatość przeszlifowanej tą tarczą powierzchni pozwala na zachowanie odpowiedniej przyczepności dla nakładanej na materiał warstwy zaprawy, kleju itp.

 

Test diamentowej tarczy szlifierskiej YATO YT-6030

Zastosowano w niej segmenty rozmieszczone w dwóch rzędach po 10 sztuk. Mają one szerokość 8 mm i grubość 5 mm oraz długość 31 mm (rząd zewnętrzny) oraz 23 mm (wewnętrzny). Dzięki temu w fazie obróbki zgrubnej uzyskujemy zwiększoną wydajność ścierania. Podczas redakcyjnych testów testowaną tarczę YATO napędzaliśmy szlifierką kątową Metabo WEPBA 17-125 Quick (moc – 1700 W, obroty stabilizowane elektronicznie – 11.000/min). W trakcie testów szlifowaliśmy elementy z twardego betonu (B45) oraz granitu. Tarcza szybko radziła sobie z nierównościami i chropowatościami powierzchni szlifowanych elementów. Naszym zdaniem tarcze szlifierskie diamentowe YATO YT-6030 prawidłowo zastosowane charakteryzują się wysoką wydajnością oraz trwałością eksploatacyjną.

YATO_YT-6030-2 YATO_tarcz_szlif_diam-3

Reasumując: testy wykazały, że tarcza szlifierska diamentowych YATO prawidłowo zastosowana charakteryzuje się wysoką wydajnością i ekonomiką użytkowania i ma bardzo korzystny stosunek ceny do jakości.

TŻ,pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments