TEST TARCZ PILARSKICH MAKITA EFFICUT

Tarcze pilarskie Makita EFFICUT to innowacyjne narzędzia przeznaczone specjalnie do stosowania z akumulatorowymi pilarkami i zagłębiarkami tarczowymi. Podwyższają standardy energooszczędności i efektywności cięcia dla tego typu narzędzi przeznaczonych specjalnie dla urządzeń bezprzewodowych.

Walka o wydłużanie czasu pracy elektronarzędzi akumulatorowych toczy się nie tylko na polu technologii akumulatorowych czy energooszczędnych silników bezszczotkowych, ale też w dziedzinie osprzętu. Czas pracy maszyny bezprzewodowej zależy bowiem w głównej mierze od wymagań energetycznych danej operacji obróbczej. I tak, jeśli zapotrzebowanie na energię będzie rosło, to usprawnienie technologii zasilania i napędów nie da wyraźnie zauważalnego wydłużenia czasu pracy maszyny na jednym ładowaniu akumulatora. Tę oczywistą zależność zauważyli

oraz docenili inżynierowie z Makity i postanowili skonstruować tarczę pilarską znacząco wydłużającą czas pracy pilarek akumulatorowych. Efektem ich pracy jest tarcza EFFICUT o średnicy 165 mm i 56 zębach węglikowych specjalnie przeznaczona do stosowania z akumulatorowymi pilarkami-zagłębiarkami Makita DSP600 i DSP601.

 

Testowane narzędzie w porównaniu do węglikowych pił tarczowych przeznaczonych do bezprzewodowych pilarek ręcznych lub ukośnic ma w sposób istotny zmodyfikowany kształt zęba. Zastosowano w niej zęby naprzemianskośne o zmniejszonej grubości do 1,45 mm oraz o bardzo agresywnym kącie natarcia wynoszącym 23°. Aby zwiększyć jeszcze ostrość (agresywność) zębów, zmniejszono kąt skosu powierzchni przyłożenia ostrzy*. Skrócono też znacznie wysokość roboczą ostrza i tym sam zmniejszono jego wielkość, wyfrezowując między nim a podstawą zęba powierzchnię wklęsłą. Dlatego zęby testowanej piły tarczowej EFFICUT swoim kształtem przypominają ostry pazur. Taka konstrukcja znacznie zwiększyła agresywność uzębienia ostrzy piły tarczowej i efektywność odprowadzania wiórów z linii cięcia, jak też w konsekwencji zredukowała opory skrawania oraz zapotrzebowanie na energię. Ważnym, wspomnianym już zabiegiem konstrukcyjnym, który jest najczęściej stosowany przez producentów, było zmniejszenie grubości zęba do 1,45 mm. Dotychczas produkowane piły tarczowe o średnicy 165 mm miały minimalną grubość zębów wynoszącą 1,6 mm. Konstruktorzy z Makity obniżyli ten parametr do 1,45 mm. Wymagało to zastosowania dysku o grubości 1 mm. Wykonano go z wysokogatunkowej stali odpowiednio ulepszonej termicznie. Dzięki temu ma on równomierną twardość powierzchni oraz wysoką sztywność. W dysku wykonano laserowo szczeliny dylatacyjne zmniejszające jego drgania i hałas. Korpus pił tarczowych EFFICUT ma również pokrycie redukujące tarcie podczas cięcia i zabezpieczające go przed korozją.
Testy wykonane przez Makitę tak skonstruowanej tarczy pilarskiej EFFICUT z użyciem zagłębiarek Makita DSP600 i DSP601 pokazały, że jest ona 2,4-krotnie oszczędniejsza energetycznie niż tarcze do pilarek akumulatorowych o grubości 1,6 mm (2,4 więcej cięć na jednym cyklu pracy akumulatora Li-Ion 18 V/5 Ah) oraz od nich o 2,5-krotnie szybsza w cięciu. Zapewnia przy tym wysoką jego jakość zarówno w przypadku obróbki drewna litego, jak laminatów.

 

 

Podczas redakcyjnych testów sprawdzaliśmy tarczę, wykorzystując do jej napędu akumulatorową tarczową pilarkę-zagłębiarkę Makita DSP601 (obroty – 2500-6300/min, napięcie zasilania – 2 x 18 V (36 V), akumulator – 2 x Li-Ion  18 V/5,0 Ah). Najpierw sprawdziliśmy liczbę wykonanych cięć do rozładowania do 66% (2/3 pojemności) w pełni naładowanych akumulatorów Li-Ion 18 V/5,0 Ah, tnąc belkę sosnową o przekroju 5 x 10,3 mm. Aby ułatwić sobie zadanie, jednocześnie przecinaliśmy trzy złożone takie belki. Do rozładowania akumulatorów do 66% pojemności wykonaliśmy 43 cięcia, co oznacza, że przecięliśmy belkę 129 razy. Można więc powiedzieć, że w podczas pełnego cyklu rozładowania akumulatora wykonalibyśmy ok. 390 cięć. Najkrótszy czas cięcia trzech złożonych belek sosnowych wyniósł 3,03 s, zaś średni czas cięcia – 3,43 s. Dla porównania tę samą belkę przecinaliśmy 56-zębną tarczą o średnicy 165 mm, grubości rzazu 1,8 mm i kącie natarcia 10°. Do rozładowania akumulatora do 66% pilarką-zagłębiarką Makita DSP601 wykonaliśmy 24 cięcia,

czyli przecięliśmy belkę 72 razy. Oznacza to, że w podczas pełnego cyklu pracy akumulatora wykonalibyśmy ok. 216 cięć. Najkrótszy czas cięcia trzech złożonych belek wyniósł 4,1 s, zaś średni czas cięcia – 5,01 s.

 

W kolejnym teście sprawdziliśmy tarczę EFFICUT pod względem jakości cięcia. Podczas cięcia meblowej płyty laminowanej na szynie prowadzącej ze zmniejszonymi o połowę obrotami pilarki-zagłębiarki Makita DSP601 uzyskaliśmy najwyższą jakość cięcia, co oznacza powierzchnie po przecięciu wolne od jakichkolwiek odprysków. Jakość cięcia w skali 10-stopniowej oceniamy na 10, czyli dajemy najwyższą notę.

 

Reasumując, testy redakcyjne w pełni potwierdziły wysoką energooszczędność i efektywność pracy tarczy Makita EFFICUT. Jest to narzędzie co najmniej 2-krotnie zwiększające liczbę cięć wykonanych na jednym ładowaniu akumulatora i szybkość pracy od 50–150%, a do tego umożliwiające uzyskanie czystych powierzchni po przecięciu. Jej użycie oznacza średnio oszczędność jednego cyklu pracy akumulatora na jeden taki cykl. Inaczej mówiąc: tarcza Makita EFFICUT zastępuje jeden akumulator wykorzystywany w pracy. Jej zakup jest więc bardzo opłacalny, gdyż jest równorzędny z zakupem akumulatora Li-Ion 18 V o pojemności 5.0 Ah, a do tego jej cena jest o 30% niższa od konkurencyjnych narzędzi.

pins
* Porównanie to dotyczy węglikowych zębów naprzemianskośnych dotychczas stosowanych w ręcznych piłach tarczowych.

 

 

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar