TEST TARCZ MITER CRS3 PRODUKCJI FIRMY GLOBUS

Polski producent narzędzi firma Globus opracował i wyprodukował piły tarczowe MITER jakości przemysłowej, przeznaczone do stosowaniach w ukośnicach. W redakcyjnym warsztacie sprawdziliśmy tarczę MITER CRS3.

 

Nowoczesne ukośnice pozwalają uzyskać wysoką dokładność wymiarową obrabianych elementów, co jest szczególnie ważne przy cięciu pod kątem. Łączone detale muszą bowiem przylegać do siebie dokładnie, całą swoją płaszczyzną, tzn. bez jakichkolwiek szpar lub nierówności. Dlatego piły tarczowe używane w takich pilarkach muszą charakteryzować się wysokimi parametrami obróbczymi. Profesjonaliści zaś powinni wiedzieć, że nie uzyskają najlepszych efektów jakościowych podczas codziennej pracy wyłącznie przez stosowanie samej profesjonalnej ukośnicy wyposażonej w tarczę o nieokreślonej lub niskiej jakości, lecz przez

połączenie takiej pilarki z równie profesjonalną tarczą. Uwzględniając wymaganie łączenia ze sobą wysokiej jakości profesjonalnych ukośnic z równie profesjonalnymi tarczami, polska firma Globus opracowała nową linię pił MITER.

 

Narzędzia te łączą w sobie kilka najważniejszych cech. Po pierwsze, tarcze te mają małe zapotrzebowanie na moc. Ich rzazy i dyski są cienkie (niewielka grubość płytki HM). Cechuje je też wysoka sztywność, co skutkuje bardzo dokładną prostoliniowością cięcia. Dzięki temu operatorzy doznają wrażenia lekkości prowadzenia pił podczas procesów skrawania. Po drugie, cechuje je też wysoka jakość, precyzja oraz długa żywotność. Zastosowano w nich bowiem uzębienie o specjalnej geometrii i wykonane z wysokiej jakości gatunków węglików spiekanych (HM) o twardości powyżej 2100 HV (wytworzonych w technologii ULTRAFINE). W efekcie wydłużono żywotność tych narzędzi, czyniąc je bardzo odpornymi na stępienie oraz dając gwarancję wielokrotnego ostrzenia. Piły MITER są INDUSTRIALine – produkowane są przy użyciu technologii pił przemysłowych, gdzie odchyłki od wymiarów nominalnych, czyli tolerancje, nie przekraczają setnych części milimetra.

PS603-0305-0001_MITER CRS3 3GS5_PilaHM_foto 02

Na linię MITER składają się trzy serie tarcz – CRS1, CRS2 i CRS3 – z bardzo twardymi węglikami spiekanymi (HM), przeznaczone do cięcia szerokiego spectrum materiałów. Ponieważ narzędzia te obejmują typowymiarowo większość ukośnic dostępnych na rynku i mają bardzo szerokie spektrum zastosowań pod względem materiałowym oraz operacyjnym, tworzą pełną i kompleksową ofertę, z której skorzystać może każdy użytkownik tego typu tarcz. Do tego objęto je specjalnie przygotowaną ofertą handlową, bardzo konkurencyjną i dającą dodatkowe korzyści użytkownikom. W artykule omówimy tarcze serii MITER CRS3.

Globus_pil-6

Są to specjalne i bardzo uniwersalne narzędzia, szczególnie zalecane do szybkiego cięcia drewna i materiałów drewnopochodnych z perfekcyjną jakością powierzchni obrabianych. W ich przypadku wymaganą jakość cięcia uzyskuje się przez dobór odpowiedniego posuwu. W tarczach tych mamy specjalną i bardzo agresywną geometrię zębów (płytki HM 3GS5°) umożliwiającą cięcie materiałów o szerokim zakresie przekrojów: od 10 mm do 100 mm (w zależności od średnicy piły). Zęby węglikowe tarczy naostrzono na sterowanych numerycznie ostrzarkach CNC według optymalnie zaprogramowanych parametrów pracy ściernicy i przy specjalnym doborze jej charakterystyki. Na korpusy tarcz ER CRS3 zastosowano blachy z gatunkowej stali narzędziowej, produkując je z użyciem specjalizowanej technologii naprężania. Gwarantuje to odpowiednią sztywność piły podczas pracy. W dyskach wykonano rowki kompensacyjne, które zwiększają ich odporność na wypaczenie pod wpływem wysokiej temperatury oraz dużego obciążenia.

Globus_wyn_test-7

Testy jakościowe pił MITER CRS3

Podczas redakcyjnych prób testowaną tarczę MITER CRS3 o średnicy 254 mm (otwór mocujący – 30 mm) napędzaliśmy ukośnicą Scheppach Capas 5 o mocy 1800 W i obrotach 4000/min. Tarcza miała 96 zębów naprzemianskośnych o dodatnim kącie natarcia 5° i kącie przyłożenia wynoszącym 15°, jak też dysk z otworami kompensacyjnymi. Narzędziem tym docinaliśmy drewnianą okleinowaną opaskę drzwiową oraz ramkę dębowych drzwiczek szafki kuchennej. Zauważyliśmy podczas testów, że jakość cięcia zależy od

jego szybkości. Oceniamy ją na 8–10 w skali 10-stopniowej. Zatem im delikatniejsze cięcie tą tarczą, tym wyższa jego jakość, przy czym nie zostanie ona drastycznie obniżona, jeśli znacznie zwiększymy posuw. Dolny próg jej bowiem oceniamy na 8.

Globus_pil-7

Reasumując, piły tarczowe Globus z przemysłowej linii MITER CRS3 pod względem jakości obróbki niczym nie ustępują podobnym narzędziom renomowanych światowych producentów. Zadowolą pod tym względem nawet najwybredniejszych użytkowników ukośnic. Naszym zdaniem są to tarcze dla perfekcjonistów.

 

Globus_wyn_test-6

Ostrzenie tarcz Globus MITER CRS3

W trakcie użytkowania pił z twardymi węglikami spiekanymi (HM) należy pamiętać o bardzo istotnym etapie ich eksploatowania, czyli o procesie serwisowania (ostrzenia lub, o ile to konieczne, regenerowania zębów z węglików spiekanych). Jest to bardzo ważna faza cyklu życia produktu, szczególnie dla tych, którzy liczą na maksymalizację efektywności zainwestowanych środków w zakup tarczy. Niestety, jeszcze dość często zdarzają się sytuacje, w których użytkownik zauważa spadek żywotności tarczy zaraz po wykonanym procesie serwisowania. Zaleca się, aby usługi ostrzenia pił z bardzo twardymi węglikami spiekanymi wykonywać w autoryzowanych i wyspecjalizowanych punktach ostrzenia, wyposażonych w maszyny sterowane numeryczne (CNC), pamiętając o trzech fundamentalnych zasadach:

  • ostrzenie zębów z twardego węglika spiekanego (HM) powinno być przeprowadzone już przy stępieniu 0,10–0,20 mm – mierzonym na powierzchni przyłożenia płytki HM (krawędź pomiędzy płaszczyzną natarcia a przyłożenia płytki);
  • do ostrzenia należy używać specjalnych ściernic uwzględniających gatunek węglika oraz charakterystykę pracy maszyny ostrzącej;
  • piły z ultratwardymi płytkami z węglika spiekanego (z linii MITER) muszą być ostrzone na maszynach z zastosowaniem systemu ciągłego i intensywnego chłodzenia.

 

Dopiero połączenie tych trzech zasad gwarantuje długą żywotność ostrzy HM tarczy. Warto też zwrócić uwagę na inny, niestety niekorzystny efekt ostrzenia bez zastosowania chłodzenia. W takiej sytuacji najczęściej zachodzi proces przegrzania płytki, który prowadzi do zmiany struktury węglika spiekanego. Skutkiem tych zmian są niewidzialne gołym okiem mikropęknięcia, a więc bezpowrotne uszkodzenie zębów narzędzia.

LP (opr. mat. Globus)
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar