Test tarcz korundowych Hitachi przeznaczonych do cięcia stali nierdzewnej

Hitachi w ubiegłym roku wprowadziło do sprzedaży nowe tarcze korundowe w linii produktowej Industrial przeznaczone do cięcia stali nierdzewnej. Bliżej tym narzędziom przyjrzeliśmy się w redakcyjnym warsztacie.

 

 

 

Testowane tarcze Hitachi oznaczono jako AS 46 T INOX-BF i AS 60 T INOX-BF. Są one klasy profesjonalnej i przeznaczono je do cięcia stali i stali nierdzewnej. Odznaczają się dużą twardością (T) i zastosowano w nich ziarno korundowe (AS) o wielkościach 46 i 60 oraz spoiwo żywiczne wzmocnione siatką (BF). Tarcze te dają zimne cięcia, co oznacza,

że podczas ich użycia nie dochodzi do przypalania ciętych elementów ze stali nierdzewnej. Narzędzia te przeznaczone są do stosowania w elektrycznych szlifierkach kątowych 125 mm, w tym też zasilanych prądem wysokiej częstotliwości.
Sprawdzana w redakcyjnym warsztacie tarcza AS 46 T INOX-BF miała średnicę 115 mm, a AS 60 T INOX-BF – 125 mm. Oba narzędzia miały tę samą grubość wynoszącą 1 mm. Podczas testów były napędzane szlifierką Hitachi G13 SE2 na tarcze o średnicy 125 mm. Maszyna ta została wyposażona w dość pokaźny, jak na tę klasę narzędzi, silnik o mocy 1200 W. Jej maksymalna prędkość obrotowa to 11.000 obr./min.Na początku przeprowadziliśmy bardzo wymagający test na efektywność cięcia bardzo twardej stali nierdzewnej. Dlatego użyliśmy w nim grubego elementu z tejże stali o przekroju 11 mm i szerokości 100 mm. Czas uzyskany tarczą AS 46 T INOX-BF to 15,09 s, zaś AS 60 T INOX-BF – 16,09 s. Wyniki pokazują, że test ten tarcze zdały na piątkę. Przeprowadzone cięcia twardej stali nierdzewnej klasyfikujemy jako zimne, co wynika z bardzo twardej struktury narzędzi. Następnie przystąpiliśmy do cięcia profilu stalowego 30 x 20 x 2,5 mm. AS 46 T INOX-BF uzyskaliśmy wynik 2,86 s, zaś AS 60 T INOX-BF – 4,02 s. Druga próba potwierdziła, że obie tarcze Hitachi odznaczają się wysoką efektywnością cięcia. Jeśli chodzi o charakterystykę cięć stosunkowo miękkiej stali użytej na profile, to wyraźnie widać, że były one ciepłe, a nawet gorące. Wynika to ze stosunku twardości tarczy do twardości materiału. W przypadku twardości T – im bardziej miękki materiał, tym cięcia cieplejsze lub bardziej gorące.

 

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar