Test tarcz korundowych Hitachi do szlifowania stali

Hitachi wprowadziło w ub.r do sprzedaży nowe tarcze korundowe należące do linii Industrial i przeznaczone do szlifowania stali. Jedno z wykonań tych narzędzi poddaliśmy testom w redakcyjnym warsztacie.

 

Testowaną tarczę Hitachi oznaczono jako A 24/30 P-BF. Narzędzie jest klasy profesjonalnej i przeznaczone do szlifowania stali. Odznacza się średnią twardością (P), zastosowano w nim mieszankę ziarna korundowego (A) o wielkościach 24 i 30 oraz spoiwo żywiczne wzmocnione siatką (BF). Tarcza te daje gorące szlify, co oznacza, że ma dużą efektywność usuwania materiału stalowego. Narzędzie przeznaczono do stosowania w elektrycznych

szlifierkach kątowych obsługujących tarcze o średnicy 125 mm, w tym też zasilanych prądem wysokiej częstotliwości.

Sprawdzana w redakcyjnym warsztacie tarcza A 24/30 P-BF miała średnicę 125 mm i grubość 6,4 mm. Podczas testów była napędzana szlifierką Hitachi G13 SE2. Maszyna ta została wyposażona w dość pokaźny, jak na tę klasę narzędzi, silnik o mocy 1200 W. Jej maksymalna prędkość obrotowa to 11.000 obr./min.

Przeprowadziliśmy testy na żywotność tarczy, gdyż jej efektywność zależy w dużym stopniu od mocy napędu. Pierwsza próba polegała na zeszlifowaniu twardego pręta zbrojeniowego. Materiał obrabialiśmy przez 1 min, używając dużego docisku szlifierką. W tym czasie usunęliśmy 16 g tego materiału, zużywając 3,5 g tarczy. Oznacza to, że testowaną tarczą w ciągu prawie 43 min, tj. do jej całkowitego zużycia, jesteśmy w stanie zaszlifować 0,6875 kg stali zbrojeniowej. Obliczenia wykonaliśmy, zakładając, że zużyta tarcza stanowi wagowo 20% nowej (188 g). Następnie szlifowaliśmy twardy płaskownik stalowy. W czasie
1 min usunęliśmy 10 g tego materiału, zużywając 4,5 g tarczy. Wykorzystując założenia poprzedniego rachunku, łatwo wyliczyć, że szlifując tarczą Hitachi przez prawie 34 min, tj. do całkowitego jej zużycia, jesteśmy w stanie usunąć 0,3342 kg stali użytej do wyprodukowania płaskownika. Podczas wykonywania prób tarcza dawała duży snop iskier, co świadczy o jej prawidłowej pracy i dobraniu do rodzaju obrabianych materiałów. Naszym zdaniem narzędzie zapewnia dużą wydajność i ma przy tym stosunkowo dużążywotność.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments