TEST TARCZ GLOBUS SERII AKU2 I AKU3

Tarcze Globus serii AKU2 i AKU3 to narzędzia przeznaczone do stosowania w kompaktowych pilarkach na tarcze 85 mm, zasilanych z akumulatorów 10,8 lub 12 V. Umożliwiają one cięcie zróżnicowanej gamy materiałów i znacznie rozszerzają zakres stosowania tego typu urządzeń.

 

Niedawno na rynku pojawiły się kompaktowe pilarki akumulatorowe zasilane z baterii litowo-jonowych o napięciu 10,8 lub 12 V. Urządzenia wyróżniają niewielkie gabaryty, duża poręczność i łatwość operowania, mogą więc być stosowane do wykonywania lekkich prac, np. cięcia elementów drewnianych o grubości do 28 mm, tworzyw sztucznych, profili i płaskowników z metali nieżelaznych. Pierwotnie producenci tego typu pilarek przeznaczyli je do cięcia materiałów

drewnianych ze względu na ich niewielką moc; jednakże faktyczne pole zastosowań tych urządzeń – tak jak to jest w wypadku innych elektronarzędzi – wyznacza wykorzystywany w nich osprzęt. I tu z bardzo ciekawą propozycją wystąpił Globus, polski producent narzędzi. Jego inżynierowie opracowali bowiem tarcze AKU2 i AKU3, które znacznie rozszerzają pole zastosowań kompaktowych pilarek akumulatorowych i czynią z nich urządzenia uniwersalne. Dlatego bliżej przyjrzeliśmy się w warsztacie redakcyjnym nowym tarczom Globus serii AKU2 i AKU3.

Globus_tarcz_AKU2-9

Test tarcz Globus HSS serii AKU2

Globus HSS AKU2 to bardzo uniwersalne tarcze, oznaczone jako FP110 i przeznaczone do wykonywania szerokiego zakresu prac, takich jak: cięcie drewna i materiałów drewnopochodnych (płyt wiórowych, OSB, sklejek, MDF itp.), jak również metali kolorowych, w tym profili aluminiowych oraz drewna z wtrąceniami metalowymi (np. gwoździami, zszywkami czy nitami). Testowane narzędzia wykonano z wysokogatunkowej stali szybkotnącej HSS-DMo5 (SW7M) ulepszonej termicznie w piecu próżniowym.

Globus_tarcz_AKU2-14

Narzędzia charakteryzują się równomierną twardością powierzchni (62–64 HRC), wysoką sztywnością i dokładnością wymiarową. Wykonywane są bowiem w procesie, w którym rygorystycznie stosuje się normy DIN. Zęby o geometrii A5 i profilu trójkątnym ostrzone są na numerycznie sterowanych ostrzarkach CNC, co zapewnia im bardzo ostre krawędzie. Tarcze przy średnicy zewnętrznej wynoszącej 85 mm mają aż 80 zębów i bardzo cienki dysk dośrodkowo zbieżny, co pozwala uzyskiwać nimi bardzo dobrej jakości przekroje ciętych materiałów. Testowane narzędzia mają wymiary (średnica zewnętrzna x wewnętrzna x grubość) 85 x 15 x 1,0 mm i mogą być stosowane z obrotami nieprzekraczającymi 2000/min.

FP110-0085-0007_AKU2_Frez HSS_85x15x1,0x80z_A_DIN_foto 01_Cecha_1

Podczas redakcyjnych testów tarcze Globus HSS serii AKU2 zastosowaliśmy w akumulatorowej przecinarce tarczowej Makita HS301D. Urządzenie zasilane jest baterii Li-Ion o napięciu 10,8 V oraz pojemności 4,0 Ah i generuje obroty 1500/min. Próby testowe rozpoczęliśmy od cięcia płyty OSB o grubości 1,75 mm i długości 142 mm. Zadanie to wykonaliśmy w czasie 9,04 s. Następnie przecinaliśmy skośnie profilowaną dębową ramkę drzwiczek kuchennych (długość x głębokość cięcia 82 x 20 mm, powierzchnia cięcia – 1312 mm2). Operacja trwała 5,98. Uzyskaliśmy czyste krawędzie po przecięciu. Ich jakość w skali 10-stopniowej oceniamy ma 10. W kolejnej próbie przecinaliśmy miedzianą rurkę CO o średnicy 22 mm i grubości 1 mm. Jej skrócenie zajęło nam 2,13 s. Zachęceni tak dobry wynikiem, postanowiliśmy przeciąć 2-komorowy profil aluminiowy 90 x 18 mm o grubości ścianki 1,5 mm. To trudne zadanie dla pilarki wykonaliśmy w 12,93 s. Nasze testy zakończyła próba przecięcia płyty z alucobondu (długość/głębokość cięcia – 380/4 mm), który jest materiałem łączącym aluminium z tworzywem sztucznym. Wykonaliśmy ją w czasie 13,9 s.

Globus_tarcz_AKU2-11

Reasumując, test tarcz globus Globus HSS AKU2 pokazał, że przekształcają one akumulatorowe kompaktowe pilarki tarczowe w prawdziwie

uniwersalne maszyny, którymi przetniemy nie tylko materiały drewniane, ale także elementy z metali nieżelaznych i tworzyw sztucznych. Tarcze znajdą więc zastosowanie w bardzo wielu rodzajach prac – skorzystają z ich możliwości roboczych i stolarze, i instalatorzy (hydraulicy, elektrycy itd.), jak też budowlańcy oraz renowatorzy zajmujący się wykańczaniem i wyposażaniem wnętrz. Naszym zdaniem swoje pełne walory tarcze pokazały podczas dokładnego docinania niewielkich elementów drewnianych (ramki drzwiowej) oraz cięcia płyty z alucobondu. Narzędzia tną efektywnie, jak pokazały redakcyjne testy, wiele odmiennych rodzajowo materiałów. To zaś oznacza, że bardzo sprawnie wykonamy nimi zróżnicowane prace.

Globus_tarcz_AKU2-18

Test tarcz Globus serii AKU3

Narzędzia te mają takie same wymiary jak tarcze AKU2 i oznaczone są jako PT250. Są to piły o jednolitej konstrukcji, przeznaczone do poprzecznego cięcia drewna (desek, listew itp.). Ich dysk, wykonany z wysokogatunkowej stali narzędziowej ulepszonej termicznie, precyzyjnie wycięto laserowo. Tak prosta i trwała oraz dokładna konstrukcja 30-zębnej tarczy pilarskiej Globus serii AKU3 dla użytkownika oznacza wysoką jakość narzędzia i ekonomiczną jego eksploatację.

PT250-0085-0001_AKU3_Pila zwykla_85x15x1,0x30z_KB_foto 01_Cecha_1

Tarcze Globus serii AKU3 przeznaczone są więc do najbardziej prostych prac, niewymagających idealnych krawędzi lub powierzchni po cięciu. Dlatego podczas ich testów przecinaliśmy poprzecznie drewno miękkie i twarde. Redakcyjne próby rozpoczęliśmy od skrócenia deski sosnowej o wymiarach 103 x 23 mm. Zadanie wykonaliśmy w czasie 4,85 s. Następnie prostopadle przecinaliśmy dębową ramkę drzwiczek kuchennych (długość x głębokość cięcia 65 x 20 mm, powierzchnia cięcia – 1235 mm2). Operacja ta zajęła nam 3,82 s. Testy pokazały, że tarcza Globus serii AKU3 zapewnia wysoką efektywność cięcia zgrubnego niewielkich elementów drewnianych.

 

PT250-0085-0001_AKU3_Pila zwykla_85x15x1,0x30z_KB_foto 01_Cecha

Uzyskane wyniki wskazują, że tarcze Globus serii AKU2 i AKU3 znacznie zwiększają zakres zastosowań kompaktowych tarczowych pilarek akumulatorowych oraz ich produktywność. Nie obciążają energetycznie tych maszyn i pozwalają nimi efektywnie pracować.

pins, TŻ

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar