TEST TARCZ GLOBUS SERII AKU2 I AKU3
Tarcze Globus serii AKU2 i AKU3 to narzędzia przeznaczone do stosowania w kompaktowych pilarkach na tarcze 85 mm, zasilanych z akumulatorów 10,8 lub 12 V. Umożliwiają one cięcie zróżnicowanej gamy materiałów i znacznie rozszerzają zakres stosowania tego typu urządzeń.
Niedawno na rynku pojawiły się kompaktowe pilarki akumulatorowe zasilane z baterii litowo-jonowych o napięciu 10,8 lub 12 V. Urządzenia wyróżniają niewielkie gabaryty, duża poręczność i łatwość operowania, mogą więc być stosowane do wykonywania lekkich prac, np. cięcia elementów drewnianych o grubości do 28 mm, tworzyw sztucznych, profili i płaskowników z metali nieżelaznych. Pierwotnie producenci tego typu pilarek przeznaczyli je do cięcia materiałów
drewnianych ze względu na ich niewielką moc; jednakże faktyczne pole zastosowań tych urządzeń – tak jak to jest w wypadku innych elektronarzędzi – wyznacza wykorzystywany w nich osprzęt. I tu z bardzo ciekawą propozycją wystąpił Globus, polski producent narzędzi. Jego inżynierowie opracowali bowiem tarcze AKU2 i AKU3, które znacznie rozszerzają pole zastosowań kompaktowych pilarek akumulatorowych i czynią z nich urządzenia uniwersalne. Dlatego bliżej przyjrzeliśmy się w warsztacie redakcyjnym nowym tarczom Globus serii AKU2 i AKU3.Test tarcz Globus HSS serii AKU2
Globus HSS AKU2 to bardzo uniwersalne tarcze, oznaczone jako FP110 i przeznaczone do wykonywania szerokiego zakresu prac, takich jak: cięcie drewna i materiałów drewnopochodnych (płyt wiórowych, OSB, sklejek, MDF itp.), jak również metali kolorowych, w tym profili aluminiowych oraz drewna z wtrąceniami metalowymi (np. gwoździami, zszywkami czy nitami). Testowane narzędzia wykonano z wysokogatunkowej stali szybkotnącej HSS-DMo5 (SW7M) ulepszonej termicznie w piecu próżniowym.
Narzędzia charakteryzują się równomierną twardością powierzchni (62–64 HRC), wysoką sztywnością i dokładnością wymiarową. Wykonywane są bowiem w procesie, w którym rygorystycznie stosuje się normy DIN. Zęby o geometrii A5 i profilu trójkątnym ostrzone są na numerycznie sterowanych ostrzarkach CNC, co zapewnia im bardzo ostre krawędzie. Tarcze przy średnicy zewnętrznej wynoszącej 85 mm mają aż 80 zębów i bardzo cienki dysk dośrodkowo zbieżny, co pozwala uzyskiwać nimi bardzo dobrej jakości przekroje ciętych materiałów. Testowane narzędzia mają wymiary (średnica zewnętrzna x wewnętrzna x grubość) 85 x 15 x 1,0 mm i mogą być stosowane z obrotami nieprzekraczającymi 2000/min.
Podczas redakcyjnych testów tarcze Globus HSS serii AKU2 zastosowaliśmy w akumulatorowej przecinarce tarczowej Makita HS301D. Urządzenie zasilane jest baterii Li-Ion o napięciu 10,8 V oraz pojemności 4,0 Ah i generuje obroty 1500/min. Próby testowe rozpoczęliśmy od cięcia płyty OSB o grubości 1,75 mm i długości 142 mm. Zadanie to wykonaliśmy w czasie 9,04 s. Następnie przecinaliśmy skośnie profilowaną dębową ramkę drzwiczek kuchennych (długość x głębokość cięcia 82 x 20 mm, powierzchnia cięcia – 1312 mm2). Operacja trwała 5,98. Uzyskaliśmy czyste krawędzie po przecięciu. Ich jakość w skali 10-stopniowej oceniamy ma 10. W kolejnej próbie przecinaliśmy miedzianą rurkę CO o średnicy 22 mm i grubości 1 mm. Jej skrócenie zajęło nam 2,13 s. Zachęceni tak dobry wynikiem, postanowiliśmy przeciąć 2-komorowy profil aluminiowy 90 x 18 mm o grubości ścianki 1,5 mm. To trudne zadanie dla pilarki wykonaliśmy w 12,93 s. Nasze testy zakończyła próba przecięcia płyty z alucobondu (długość/głębokość cięcia – 380/4 mm), który jest materiałem łączącym aluminium z tworzywem sztucznym. Wykonaliśmy ją w czasie 13,9 s.
Reasumując, test tarcz globus Globus HSS AKU2 pokazał, że przekształcają one akumulatorowe kompaktowe
pilarki tarczowe w prawdziwie uniwersalne maszyny, którymi przetniemy nie tylko materiały drewniane, ale także elementy z metali nieżelaznych i tworzyw sztucznych. Tarcze znajdą więc zastosowanie w bardzo wielu rodzajach prac – skorzystają z ich możliwości roboczych i stolarze, i instalatorzy (hydraulicy, elektrycy itd.), jak też budowlańcy oraz renowatorzy zajmujący się wykańczaniem i wyposażaniem wnętrz. Naszym zdaniem swoje pełne walory tarcze pokazały podczas dokładnego docinania niewielkich elementów drewnianych (ramki drzwiowej) oraz cięcia płyty z alucobondu. Narzędzia tną efektywnie, jak pokazały redakcyjne testy, wiele odmiennych rodzajowo materiałów. To zaś oznacza, że bardzo sprawnie wykonamy nimi zróżnicowane prace.Test tarcz Globus serii AKU3
Narzędzia te mają takie same wymiary jak tarcze AKU2 i oznaczone są jako PT250. Są to piły o jednolitej konstrukcji, przeznaczone do poprzecznego cięcia drewna (desek, listew itp.). Ich dysk, wykonany z wysokogatunkowej stali narzędziowej ulepszonej termicznie, precyzyjnie wycięto laserowo. Tak prosta i trwała oraz dokładna konstrukcja 30-zębnej tarczy pilarskiej Globus serii AKU3 dla użytkownika oznacza wysoką jakość narzędzia i ekonomiczną jego eksploatację.
Tarcze Globus serii AKU3 przeznaczone są więc do najbardziej prostych prac, niewymagających idealnych krawędzi lub powierzchni po cięciu. Dlatego podczas ich testów przecinaliśmy poprzecznie drewno miękkie i twarde. Redakcyjne próby rozpoczęliśmy od skrócenia deski sosnowej o wymiarach 103 x 23 mm. Zadanie wykonaliśmy w czasie 4,85 s. Następnie prostopadle przecinaliśmy dębową ramkę drzwiczek kuchennych (długość x głębokość cięcia 65 x 20 mm, powierzchnia cięcia – 1235 mm2). Operacja ta zajęła nam 3,82 s. Testy pokazały, że tarcza Globus serii AKU3 zapewnia wysoką efektywność cięcia zgrubnego niewielkich elementów drewnianych.
Uzyskane wyniki wskazują, że tarcze Globus serii AKU2 i AKU3 znacznie zwiększają zakres zastosowań kompaktowych tarczowych pilarek akumulatorowych oraz ich produktywność. Nie obciążają energetycznie tych maszyn i pozwalają nimi efektywnie pracować.
pins,TŻ