Test tarcz do szlifowania Norton OMEGA

Tarcze do szlifowania Norton OMEGA oparto na najwyższej jakości ziarnie elektrokorundowym oraz spoiwie nowej generacji. Takie główne składniki tarcz gwarantują ich wyjątkową wydajność nawet podczas wykonywania najbardziej wymagających prac podczas obróbki elementów stalowych.

Norton produkuje jeden podstawowy ich typ oznaczony jako 27. Tarcze są wypukłe i przeznaczone do szlifowania stali nierdzewnej i konstrukcyjnej. Dostępne są w średnicach 115, 125, 150, 180 i 230 mm. Tak jak w tarczach do cięcia zastosowano w nich wysokiej jakości (tzw. premium) ziarno elektrokorundowe o granulacji 24. Tarcze mają grubość 7 mm i standardowy otwór mocujący o średnicy 22,23 mm. Przeznaczone są, w

zależności od średnicy, do stosowania w małych, średnich i dużych szlifierkach kątowych.

Waga tarczy przed szlifowaniem Waga tarczy po szlifowaniu
Testowane tarcze do szlifowania Norton OMEGA miały średnicę 125 mm, spoiwo żywiczne (BF) o twardości S. Porównaliśmy ich wydajność szlifowania na szlifierkach różniących się mocą nominalną o 700 W. Do napędu testowanych ściernic użyliśmy profesjonalnych szlifierek kątowych Metabo WEV 10-125 Quick (moc – 1000 W, stabilizowane elektronicznie obroty – 10.500 min-1) oraz Metabo WEA 17-125 Quick (moc – 1700 W, stabilizowane elektronicznie obroty – 11.000 min-1). Testy polegały na 5-minutowym szlifowaniu płaskownika ze stali nierdzewnej i określeniu masy usuniętego materiału. W tym celu obrabiany materiał ważyliśmy przed obróbką i po niej. Sprawdziliśmy także wagowe zużycie tarcz, ważąc je przed szlifowaniem i po nim. Szlifierką 1700-watową usunęliśmy przez 5 min 129 g materiału, zaś 1000-watową – 100 g. Zużycie tarczy na szlifierce 1700 W wyniosło 18 g, co oznacza, że jednym gramem tarczy usuwaliśmy 7,17 g materiału. W przypadku szlifierki 1000 W masa tarczy obniżyła się o 15 g, co oznacza, że jednym jej gramem usunęliśmy 6,66 g materiału. Łatwo więc przeliczyć, że tarcza zastosowana na mocniejszej szlifierce osiąga znacznie większą wydajność szlifowania (w naszym wypadku o 29%) i wyższą trwałość (w naszym przypadku o ok. 7%).


Redakcyjne próby pokazały, że znacznie lepsze wyniki tarczami do szlifowania Norton OMEGA uzyskuje się podczas stosowania ich ze szlifierkami dużej mocy. Otrzymujemy przy tym wyraźnie wyższą (o 30%) wydajność szlifowania oraz zwiększoną do ok. 10% żywotność (dane dla stali nierdzewnej). Tarcze Norton OMEGA, naszym zdaniem, sprawdzą się w najtrudniejszych zadaniach wykonywanych w zakładach przemysłowych, łącząc bardzo wysoką efektywność szlifowania z niskimi kosztami obróbki. 

Waga elementu przed szlifowanie Waga elementu po szlifowaniu
Reasumując, tarcze do szlifowania Norton OMEGA są zoptymalizowane pod kątem intensywnej eksploatacji w procesach obróbki przemysłowej. Zapewniają największą efektywność pracy, zwłaszcza w przypadku zastosowania szlifierek kątowych dużej mocy. Użycie mocnej szlifierki w połączeniu z tarczą Norton OMEGA o odpowiedniej średnicy gwarantuje najwyższą wydajność podczas szlifowania stali węglowej konstrukcyjnej, stali nierdzewnej, twardych stopów metali (wszystkich rodzajów), obróbki dużych elementów, materiałów cienkościennych, a także przy usuwaniu spawów oraz ogólnego szlifowaniapowierzchni.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments