TEST TARCZ DO CIĘCIA NORTON VULCAN

Testowane tarcze Norton Vulcan przeznaczone są do cięcia elementów ze stali oraz stali nierdzewnej z użyciem małych i dużych szlifierek kątowych.

 

Do produkcji tych narzędzi wykorzystano spoiwo żywiczne (BF) o ulepszonej recepturze pod względem wydajności i żywotności. Efekt, jaki osiągnęło Saint-Gobain Abrasives, to o 30% zwiększona wydajność obróbki i żywotność tych narzędzi. Nie zmieniła się jedynie cena tych tarcz. Dzięki temu mają one znacznie korzystniejszy jej stosunek do jakości oraz wydajności od poprzedniej generacji Vulcanów.

Nowej generacji tarcze Norton Vulcan wytwarzane są przez Saint-Gobain Abrasives w trzech podstawowych wersjach: (1) płaskiej (typ 41) i (2) z obniżonym środkiem (typ 42). Tarcze typów

41 i 42 przeznaczone są wyłącznie do cięcia, ich grubości zawierają się w zakresie 1–3,2 mm (dokładne dane w katalogu Norton). Ich średnice to: 115, 125, 150, 180 i 230 mm. We wszystkich nowych tarczach Vulcan zastosowano ziarno elektrokorundowe (A) o trzech wielkościach: 30, 46 albo 60. Nadmieniamy, że nowe Vulcany nie zawierają wypełniaczy żelaznych, siarkowych i chlorkowych.

 

Do redakcyjnego warsztatu na testy trafiły tarcze o średnicy 125 mm typu 41 do cięcia o ziarnistości 60. Wszystkie testowane tarcze napędzaliśmy szlifierką kątową Metabo WEA 17-125 Quick o mocy 1700 W (moc użyteczna – 1040 W) i elektronicznie stabilizowanych obrotach 11.000/min.

Vulcan-14Vulcan-2Vulcan-1

Test tarcz Vulcan typu 41 o średnicy 125 i grubości 1 mm

Testowane tarcze są twarde (S) i przeznaczone do cięcia stali, stali nierdzewnej oraz stosowania w szlifierkach kątowych. Wykorzystano w nich ziarna elektrokorundowe o wielkości 60, jak również wzmocnione spoiwo żywiczne (BF). Podczas redakcyjnych prób najpierw sprawdziliśmy żywotność tych Vulcanów, tnąc nimi stalowy pręt zbrojeniowy o średnicy 20 mm do momentu całkowitego zużycia tych narzędzi. Uzyskany przez nas wynik to 32 cięcia do zmniejszenia średnicy tarczy ze 125 do 62 mm, co uniemożliwiło efektywną obróbkę. Jest to niewątpliwie rekordowy rezultat. Wszystkie 32 cięcia wykonaliśmy z dużą efektywnością. Średni ich czas wyniósł 9,79 s. Przy tym najkrótsze cięcie trwało 5,77 s, a najdłuższe – 12,96 s. Wszystkie cięcia były wykonane z dużym snopem iskier, co oznacza bardzo równomierne rozmieszczenie ziaren ściernych w nowych Vulcanach. Zapewnia to w całym zakresie żywotności tarcz wysoką wydajność cięcia. Nasze pomiary czasu operacji potwierdziły ten wniosek, gdyż analizując je, nie zauważyliśmy, aby wydajność testowanych tarcz zmniejszała się w wraz rosnącą liczbą cięć i zmniejszaniem ich średnicy.

 

W drugiej próbie zbadaliśmy efektywność cięcia płaskownika ze stali konstrukcyjnej o wymiarach 80 x 5 mm. Zadanie to wykonaliśmy w czasie 7,96 s.

 

Próba efektywnościowa cięcia stali konstrukcyjnej pokazała, że nowe Vulcany oferują profesjonalnym użytkownikom z przemysłu i rzemiosła bardzo wysoką wydajność cięcia wszystkich gatunków stali i stalinierdzewnych.

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar