Test tarcz do cięcia Norton OMEGA

Tarcze do przecinania OMEGA bazują na najwyższej jakości ziarnie elektrokorundowym oraz spoiwie nowej generacji. Takie połączenie głównych składników tarcz gwarantuje ich wyjątkową wydajność nawet podczas wykonywania najbardziej wymagających prac podczas obróbki elementów stalowych.

Linia produktów OMEGA jest obecnie częścią najnowszej oferty narzędzi ściernych marki NORTON. Produkty dają duże korzyści na każdym etapie procesu obróbki dzięki wyższemu współczynnikowi usuwania materiału, szybszemu tempu szlifowania i cięcia oraz o ok. 20% dłuższej żywotności w porównaniu do najbardziej zbliżonych produktów konkurencyjnych. W czasie testów wewnętrznych, podczas których cięto stal nierdzewną szlifierką kątową z wykorzystaniem tarczy OMEGA o średnicy 125 mm stwierdzono, że

wykazuje ona wyższy współczynnik usuwania materiału MMR (cm2/min) oraz wyższy współczynnik wydajności G w porównaniu do ściernic firm konkurencyjnych. Warto tu dodać, że produkty z linii Norton OMEGA nie zawierają żelaza, siarki i chloru, co oznacza, że do obrabianego materiału nie przedostają się żadne zanieczyszczenia – ma to szczególne znaczenie przy obróbce stali nierdzewnych typu INOX.


Norton produkuje dwa podstawowe typy tarcz OMEGA: 41 (płaskie) i 42 (wypukłe), przeznaczone do cięcia stali nierdzewnej i konstrukcyjnej. Tarcze z typu 41 dostępne są w średnicach 115, 125, 150, 180 i 230 mm, zaś 42 – 115, 125, 180 i 230 mm. Jak już wspominaliśmy, zastosowano w nich wysokiej jakości (tzw. premium) ziarno elektrokorundowe o granulacjach 60, 46 i 36 (typ 41) oraz 24 i 36 (typ 42). Tarcze produkowane są w grubościach 1 mm (udoskonalone tarcze ultracienkie), 1,6, 1,9, 2 i 2,5 oraz mają standardowy otwór mocujący o średnicy 22,23 mm. Przeznaczone są, w zależności od średnicy, do stosowania w małych, średnich i dużych szlifierkach kątowych.

Testowane w redakcyjnym warsztacie tarcze Norton OMEGA były typu 41, miały średnicę 125 mm, grubość 1 mm i granulację 60 oraz spoiwo żywiczne (BF) o dużej twardości (W). Porównaliśmy ich wydajność i trwałość podczas zastosowania na szlifierkach różniących się mocą nominalną o 700 W. Do ich napędu wykorzystaliśmy profesjonalne szlifierki kątowe Metabo WEV 10-125 Quick (moc – 1000 W, stabilizowane elektronicznie obroty – 10.500 min-1) oraz Metabo WEA 17-125 Quick (moc – 1700 W, stabilizowane elektronicznie obroty – 11.000 min-1). Testy polegały na kolejnych cięciach płaskownika ze stali nierdzewnej o grubości 5 mm i szerokości 80 mm aż do momentu niemożności wykonania tej operacji z powodu zmniejszenia średnicy testowanych tarcz. Podczas cięcia stosowaliśmy lekki posuw i przemienne ruchy szlifierkami (do przodu i tyłu). Szlifierką 1700 W wykonaliśmy 18 takich cięć, podczas których tarcza zmniejszyła swoją średnicę do 78 mm, zaś maszyną 1000 W – 15 cięć (średnica zużytej tarczy – 75 mm). Średni czas jednego cięcia po odrzuceniu wartości skrajnych dla szlifierki 1700 W wyniósł 11,47 s, zaś dla 1000 W – 13,16 s. Nadmieniamy, że najkrótszy czas cięcia (7,9 s) osiągnięty został szlifierką 1700-watową.

Nasze redakcyjne testy pokazały, że najlepsze wyniki tarczami do cięcia Norton OMEGA uzyskuje się podczas stosowania ich ze szlifierkami o dużej mocy. Otrzymujemy przy tym wyraźnie wyższą żywotność i wydajność cięcia. Czas cięcia stali nierdzewnej jest na poziomie, który większość tarcz profesjonalnych osiąga w trakcie przecinania znacznie bardziej miękkiej i łatwiej obrabialnej stali konstrukcyjnej. Naszym zdaniem tarcze Norton OMEGA to narzędzia do najtrudniejszych zadań wykonywanych w przemyśle, zapewniające przy tym bardzo wysoką wydajność i niskie koszty obróbki. 


Reasumując, tarcze do cięcia Norton OMEGA są zoptymalizowane pod kątem intensywnej eksploatacji w procesach obróbki przemysłowej. Zapewniają największą efektywność pracy, zwłaszcza w przypadku zastosowania szlifierek kątowych dużej mocy. Użycie mocnej szlifierki w połączeniu z tarczą Norton OMEGA o odpowiedniej średnicy gwarantuje najwyższą wydajność podczas cięcia stali

węglowej konstrukcyjnej, stali nierdzewnej, twardych stopów metali (wszystkich rodzajów), obróbki dużych elementów, materiałów cienkościennych, a także przy usuwaniu spawów oraz ogólnego szlifowania powierzchni.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments