TEST TARCZ DIAMENTOWYCH SADU MULTICUT

W ofercie firmy Geoserv znajdują się tarcze belgijskiej firmy SADU. Są to produkty z najwyższej półki jakościowej zapewniające bardzo dobre rezultaty w cięciu materiałów budowlanych pod względem efektywności cięcia.

Tarcze diamentowe SADU MULTICUT to tarcze klasy premium oznaczone 7 gwiazdkami, o klasycznej budowie segmentowej. Zastosowano w nich 3 rodzaje segmentów: gładkie, ryflowane (turbo) i ochronne. Ostatnie z nich zabezpieczają spaw łączący segment ze stalowym korpusem tarczy przed osłabieniem na skutek zmniejszenia jego grubości. Segmenty ryflowane mają po trzy nacięcia proste. Ich zadanie

to zmniejszenie tarcia bocznego podczas cięcia i zwiększenie agresywności narzędzi. Segmenty tarcz SADU MULTICUT mają wysokość 10 mm i grubość 2.8 mm (średnica zewnętrzna tarczy/otworu mocującego – 230/22,23 mm) i 3.5 mm (350/25,4 mm). W przypadku tarczy 350 mm z otworem 20 mm ich wysokość wynosi 12 mm, zaś grubość – 3,5 mm. Segmenty tarcz SADU MULTICUT mają specjalnie dobrane spoiwo metalowe i wysokiej jakości ziarno diamentu technicznego, których mieszanka umożliwia cięcie szerokiej gamy materiałów o wysoce zróżnicowanej twardości. Segmenty zostały połączone ze stalowym korpusem metodą spawania laserowego, która zapewnia najwyższą wytrzymałość ich mocowaniu.

W korpusach MULTICUTów znajdziemy otwory wentylacyjne i kompensujące naprężenia. Zatem podczas cięcia na sucho testowane narzędzia nie nagrzewają się nadmiernie, co eliminuje odkształcenia wykluczające je z użycia. Efektywne chłodzenie pozwala tarczami SADU MULTICUT ciąć z dużym posuwem i wykonywać głębokie cięcia w szerokiej gamie materiałów budowlanych o zróżnicowanej twardości. Są one narzędziami uniwersalnymi, którymi przetniemy granit, żelbeton, beton, cegły i asfalt, a więc zarówno materiał bardzo twardy, jak i wysoce abrazywny. Jak już wspomnieliśmy, MULTICUTy są dostępne w wersjach o średnicach 230 i 350 mm. Mogą więc być stosowane w dużych szlifierkach kątowych, piłach stacjonarnych oraz przecinarkach elektrycznych i spalinowych. Przeznaczone są do cięcia na sucho, jak też na mokro.

Podczas redakcyjnych prób testowych tarczy SADU MULTICUT o średnicy 230 mm do jej napędu zastosowaliśmy szlifierkę kątową Makita GA9040R (moc – 2600 W, obrot – 6600/min). Pierwszym zadaniem testowym było przecięcie twardego elementu granitowego (przekrój cięcia – 6 x 18 cm). W wykonaliśmy je w równe 27 s. Następnie przecinaliśmy bloczek z betonu B-30 (przekrój cięcia – 6 x 20 cm) z trzema stalowymi prętami zbrojeniowymi o średnicy 12 mm. Ta próba testowa trwała 17,88 s. Następnie cięliśmy ten sam bloczek betonowy, lecz bez stalowych prętów zbrojeniowych. Zadanie to zajęło nam 14,59 s. W kolejnej próbie przecinaliśmy element z usuniętego z drogi asfaltu (przekrój cięcia – 7 x 14 cm), co zajęło nam 12,84 s. W ostatnim teście przecinaliśmy 3 cegły czerwone podobnie jak asfalt charakteryzujące się wysokim stopniem abrazywności. Utworzony z nich element miał przekrój cięcia 36 x 6 cm. Operacja jego przecięcia trwała 14,8 s.

Podczas testów tarcza SADU MULTICUT bardzo efektywnie zagłębiała się w materiał i szybko pokonywała jego opór, przy czym im bardziej abrazywny materiał, tym szybkość cięcia rosła. Tarcza też bardzo efektywnie poradziła sobie z żelbetonem, co należy tu specjalnie odnotować i podkreślić. Uzyskane rezultaty porównaliśmy z wynikami uzyskanymi w testach konkurencyjnych tarcz uniwersalnych. Okazało się, że SADU MULTICUT to jedna z najwydajniejszych tarcz uniwersalnych na rynku, która oferuje efektywność cięcia specjalistycznych narzędzi przeznaczonych do cięcia określonej grupy materiałów. Dzięki temu pozwala ona osiągnąć najwyższą wydajność prac budowalnych z użyciem tego typu narzędzidiamentowych.

pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments