TEST TARCZ DIAMENTOWYCH SADU FT CUTTER I MULTICUT

W ofercie firmy Geoserv znajdują się tarcze belgiskiej firmy SADU. Są to produkty z najwyższej półki jakościowej zapewniające bardzo dobre rezultaty w cięciu materiałów budowlanych pod względem efektywności cięcia.

Test tarczy diamentowej SADU FT CUTTER

Tarcze diamentowe SADU FT CUTTER to narzędzia klasy premium oznaczone siedmioma gwiazdkami. Mają klasyczną konstrukcję segmentową. Zastosowano w nich segmenty ryflowane, tzw. turbo, i do tego mające na krawędzi tnącej nacięcia w kształcie litery V. Dlatego ich boczne ryflowania nie są proste, lecz w kształcie strzałek. Takie wykonanie segmentów w przypadku testowanej tarczy znacznie zwiększyło jej agresywność oraz zredukowało opory cięcia (tarcie). Mają one wysokość 15 mm

i grubość 2.6 mm (średnica tarczy – 230 mm), 3.0 mm (300 mm), 3.2 mm (350 mm) lub 3.5 mm (400 mm). Na segmenty tarcz SADU FT CUTTER użyto specjalnie dobranego miękkiego spoiwa metalowego i wysokiej jakości ziaren diamentu technicznego. Zostały one połączone ze stalowym korpusem metodą spawania laserowego, która nadaje najwyższą wytrzymałość mocowania.

 

W korpusach testowanych narzędzi wykonano dużą liczbę okrągłych niewielkich otworów, grupując je w analogiczne do bocznego ryflowania wzory strzałek. Zadaniem otworów jest intensywne chłodzenie tarczy podczas pracy, jak również kompensacja naprężeń stalowych dysków. To zaś powoduje, że podczas cięcia na sucho tarcza i segmenty nie nagrzewają się nadmiernie. Nie dochodzi zatem do jej odkształceń eliminujących te narzędzia z użycia. Tarczami SADU FT CUTTER możemy więc ciąć z dużym posuwem i pracować dłużej niż standardowymi tego typu narzędziami. Testowane narzędzia mogą być używane do wykonywania głębokich cięć w twardych materiałach budowlanych bez ryzyka skrócenia ich żywotności.

Testowane tarcze diamentowe SADU FT CUTTER przeznaczono do obróbki materiałów twardych: żelbetonu, betonu, granitu, twardych cegieł. Jak już wspomnieliśmy, są one dostępne w wersjach o średnicach 230, 300, 350 oraz 400 mm i mogą być stosowane w dużych szlifierkach kątowych, piłach stacjonarnych oraz przecinarkach elektrycznych i spalinowych. Można nimi ciąć zarówno na sucho, jak i na mokro.
Podczas redakcyjnych testów tarczy SADU FT CUTTER o średnicy 230 mm do jej napędu użyliśmy szlifierki kątowej Makita GA9040R o mocy 2600 W i obrotach 6600/min. Próby zaczęliśmy od przecięcia twardego elementu granitowego (przekrój cięcia – 6 x 18 cm). Operacja zajęła nam 19,8 s. Następnie przecinaliśmy bloczek z betonu B-30 (przekrój cięcia – 6 x 20 cm). Zadanie to zajęło nam 14,97 s. Następnie podwyższyliśmy stopień trudności i postanowiliśmy przeciąć ten sam element betonowy uzbrojony przez nas trzema stalowymi prętami o średnicy 12 mm. Zadanie to zajęło nam 28,8 s. W ostatnim teście przecinaliśmy trzy twarde cegły klinkierowe. Utworzony z nich element miał przekrój cięcia 36 x 6 cm. Przecięcie go zajęło tarczy 23,13 s.

Podczas testów tarcza SADU FT CUTTER błyskawicznie zagłębiała się w materiał i pokonywała jego opór. Gdy porównaliśmy uzyskane rezultaty z wynikami uzyskanymi w testach tarcz konkurencyjnych, okazało się, że SADU FT CUTTER znalazła się na samym szczycie czołówki tarcz diamentowych przeznaczonych do cięcia twardych materiałów budowlanych.

Test tarczy diamentowej SADU MULTICUT

Tarcze diamentowe SADU MULTICUT, podobnie jak tarcze FT CUTTER, to tarcze klasy premium oznaczone siedmioma gwiazdkami, o klasycznej budowie segmentowej. Zastosowano w nich trzy rodzaje segmentów: gładkie, ryflowane (turbo) i ochronne. Ostatnie z nich zabezpieczają spaw łączący segment ze stalowym korpusem tarczy przed osłabieniem na skutek zmniejszenia jego grubości. Segmenty ryflowane mają po trzy nacięcia proste. Ich zadanie to zmniejszenie tarcia bocznego podczas cięcia i zwiększenie agresywności narzędzi. Segmenty tarcz SADU MULTICUT mają wysokość 10 mm i grubość 2.8 mm (średnica zewnętrzna tarczy/otworu mocującego – 230/22,23 mm) i 3.5 mm (350/25,4

mm). W przypadku tarczy 350 mm z otworem 20 mm ich wysokość wynosi 12 mm, zaś grubość – 3,5 mm. Segmenty tarcz SADU MULTICUT mają specjalnie dobrane spoiwo metalowe i wysokiej jakości ziarno diamentu technicznego, których mieszanka umożliwia cięcie szerokiej gamy materiałów o wysoce zróżnicowanej twardości. Segmenty zostały połączone ze stalowym korpusem metodą spawania laserowego, która zapewnia najwyższą wytrzymałość mocowania.

Podobnie jak w przypadku tarcz SADU FT CUTTER w korpusach MULTICUTów znajdziemy otwory wentylacyjne i kompensujące naprężenia. Zatem podczas cięcia na sucho testowane narzędzia nie nagrzewają się nadmiernie, co eliminuje odkształcenia wykluczające je z użycia. Efektywne chłodzenie pozwala tarczami SADU MULTICUT ciąć z dużym posuwem i wykonywać głębokie cięcia w szerokiej gamie materiałów budowlanych o zróżnicowanej twardości. Są one narzędziami uniwersalnymi, którymi przetniemy granit, żelbeton, beton, cegły i asfalt, a więc zarówno materiał bardzo twardy, jak i wysoce abrazywny. Jak już wspomnieliśmy, MULTICUTy są dostępne w wersjach o średnicach 230 i 350 mm. Mogą więc być stosowane w dużych szlifierkach kątowych, piłach stacjonarnych oraz przecinarkach elektrycznych i spalinowych. Przeznaczone są do cięcia na sucho, jak też na mokro.

 

Podczas redakcyjnych prób testowych tarczy SADU MULTICUT o średnicy 230 mm do jej napędu zastosowaliśmy szlifierkę kątową Makita GA9040R (moc – 2600 W, obroty – 6600/min). Pierwszym zadaniem testowym było przecięcie twardego elementu granitowego (przekrój cięcia – 6 x 18 cm). Wykonaliśmy je w równe 27 s. Następnie przecinaliśmy bloczek z betonu B-30 (przekrój cięcia – 6 x 20 cm) z trzema stalowymi prętami zbrojeniowymi o średnicy 12 mm. Ta próba testowa trwała 17,88 s. Następnie cięliśmy ten sam bloczek betonowy, lecz bez stalowych prętów zbrojeniowych. Zadanie zajęło nam 14,59 s. W kolejnej próbie przecinaliśmy element z usuniętego z drogi asfaltu (przekrój cięcia – 7 x 14 cm), co zajęło nam 12,84 s. W ostatnim teście przecinaliśmy trzy cegły czerwone podobnie jak asfalt charakteryzujące się wysokim stopniem abrazywności. Utworzony z nich element miał przekrój cięcia 36 x 6 cm. Operacja jego przecięcia trwała 14,8 s.

Podczas testów tarcza SADU MULTICUT bardzo efektywnie zagłębiała się w materiał i szybko pokonywała jego opór, przy czym im bardziej abrazywny był materiał, tym szybkość cięcia rosła. Tarcza też bardzo efektywnie poradziła sobie z żelbetonem, co należy tu specjalnie odnotować i podkreślić. Uzyskane rezultaty porównaliśmy z wynikami uzyskanymi w testach konkurencyjnych tarcz uniwersalnych. Okazało się, że SADU MULTICUT to najwydajniejsza tarcza uniwersalna na rynku, która oferuje efektywność cięcia specjalistycznych narzędzi przeznaczonych do cięcia określonej grupy materiałów. Dzięki temu pozwala osiągnąć najwyższą wydajność prac budowalnych z użyciem tego typu narzędzi diamentowych.

Reasumując, testowane tarcze diamentowe SADU FT CUTTER

i MULTICUT z oferty firmy Geoserv to narzędzia z najwyższej półki jakościowej. Polecamy je wszystkim wykonawcom, którzy cenią sobie czas i chcą swoje prace wykonywać bardzowydajnie.

pins
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments