TEST TARCZ DIAMENTOWYCH MARKI GLOBUS

Marka Globus, znana z wysokiej jakości pił tarczowych, w swojej ofercie ma bogaty asortyment tarcz diamentowych. W redakcyjnym warsztacie wybraliśmy do testów najbardziej reprezentacyjne dla niej narzędzia.

Test tarcz diamentowych Globus BET-TECH

Są to tarcze segmentowe przeznaczone do cięcia betonu, żelbetonu, kostki brukowej, cegły klinkierowej, granitu i twardych materiałów budowlanych. Segmenty zastosowane w tarczach BET-TECH mają klasyczną konstrukcję. Połączono je ze stalowym korpusem tarczy metodą spawania laserowego, zapewniając mocne i pewne zespolenie tych elementów. Dlatego tarcze BET-TECH mogą być użyte do cięcia betonu zbrojonego i są przy tym bardzo bezpieczne w pracy. Globus oferuje je w wersjach o średnicach 115, 125 i

230 mm, co oznacza, że przeznaczone są do stosowania ze szlifierkami oraz przecinarkami kątowymi, bruzdownicami itp. Nadmieniamy, że tarczami tymi można ciąć zarówno na sucho, jak i na mokro.

Globus_Bet-Tech-1

W redakcyjnym teście sprawdzaliśmy tarczę Globus BET-TECH o średnicy 230 mm, która ma 16 segmentów 39 x 7 x 2,9 mm. Do jej napędu użyliśmy przecinarki kątowej Festool DSC-AG 230 o mocy 2600 W i obrotach maksymalnych 6500/min. W trakcie przeprowadzonych prób posuw wywierany był przez operatora. Najpierw przecinaliśmy bloczek z betonu B35 o wymiarach 5,8 x 20 cm uzbrojony trzema prętami stalowymi o średnicy 10 mm. Tarcza poradziła sobie z tym elementem w 31,87 s. Następnie przeszliśmy do ekstremalnej próby cięcia bardzo twardej płyty granitowej 36 x 6 cm. Ten trudno obrabialny element BET-TECH pokonała w 65,89 s. W ostatnim teście przecinaliśmy dwie dachówki ceramiczne o łącznych wymiarach 18 x 1,2 cm, co zajęło nam 12,08 s. Naszym zdaniem redakcyjne testy potwierdziły wysoką ocenę tarczy dokonaną przez producenta. Narzędzie zapewnia nam bardzo efektywne cięcie materiałów betonowych i żelbetonowych oraz ceramicznych (klinkierowych).

 

Globus_Bet-Tech-4

Test tarcz diamentowych Globus CUT-TECH

Testowane narzędzia mają klasyczną konstrukcję segmentową i przeznaczone są do cięcia betonu, cegły klinkierowej, ceramiki budowlanej (dachówki, cegły) itp. Segmenty mają wysokość 10 mm i dużą koncentrację diamentów oraz spoiwo o twardości optymalnie dobranej do ich materiałowego przeznaczenia. Dzięki temu tarcza odznacza się wysoką żywotnością. W przypadku Globus CUT-TECH segmenty zostały ciśnieniowo zgrzane ze stalowym korpusem tarczy, co umożliwia bezpieczne cięcie twardych materiałów budowlanych. Tarcza dostępna jest w wersjach o średnicach 115, 125 i 230 mm. Przeznaczono ją do cięcia za pomocą szlifierek oraz przecinarek kątowych, bruzdownic itp. Narzędziem można ciąć na sucho i mokro.

Globus_Cut-Tech-1
Podczas redakcyjnych testów do napędu tarczy CUT-TECH o średnicy 230 mm z 18 segmentami o wymiarach 33 x 10 x 2,5 mm wykorzystaliśmy przecinarkę kątową Festool
DSC-AG 230 (moc – 2600 W, obroty maksymalne – 6500/min). W trakcie prób cięcia posuw wywierany był przez operatora. Redakcyjne próby rozpoczęliśmy od ekstremalnej operacji przecięcia elementu granitowego o wymiarach 36 x 6 cm. Operacja trwała 39,88 s. Następnie przystąpiliśmy do cięcia krawężnika 5,8 x 20 cm. Zadanie to wykonaliśmy w czasie 12,03 s. W ostatniej próbie przecinaliśmy dwie dachówki ceramiczne o łącznych wymiarach 18 x 1,2 cm. Ich obróbka była błyskawiczna i trwała 10,01 s. Naszym zdaniem tarcza Globus CUT-TECH pokazała, że oferuje swoim użytkownikom bardzo dużą szybkość cięcia, potwierdzając tym samym wysoką ocenę efektywności dokonaną przez firmy budowlane.

 

Globus_Cut-Tech-5

Test tarcz diamentowych Globus CER-TECH

Globus CER-TECH to narzędzia do cięcia płytek ściennych, glazury, terakoty itp. Mają średnice 115, 125, 180 i 230 mm (otwór mocujący 22,23 mm).

Przeznaczone są do stosowania zarówno w szlifierkach kątowych, jak i w maszynach stacjonarnych. Częścią roboczą tarcz Globus CER-TECH, czyli biorącą bezpośredni udział w cięciu, jest ciągły segment diamentowy. W przypadku testowanej tarczy 125 mm ma on wysokość 7 mm i szerokość 2,3 mm. Spoiwo wykorzystane w narzędziu jest średnio miękkie, a więc tarcza zoptymalizowana jest do cięcia niezbyt twardych materiałów ceramicznych. Możemy nią ciąć zarówno na sucho, jak i na mokro.

Globus_Cer-Tech-2
Podczas przeprowadzonych prób tarczy Globus CER-TECH o średnicy 125 mm użyliśmy do jej napędu szlifierki kątowej METABO WEV 10-125 Quick o mocy nominalnej 1000 W i zredukowanych obrotach do ok. 5000/min. Płytki były cięte w pozycji odwróconej, aby nie doszło do zarysowania szlifierką ich delikatnego szkliwa. Nasze wrażenia z testów są następujące: tarcza łatwo zagłębia się w materiał i nie powoduje nadmiernego zwolnienia obrotów szlifierki. Nie wymaga również większego docisku, czyli umożliwia delikatne i dokładne cięcia. Aby uzyskać bardzo dobre rezultaty jakościowe, trzeba mieć pewną rękę, wyczucie i stosować lekki posuw. Naszym zdaniem, aby wykorzystać wszystkie walory testowanego narzędzia, czyli uzyskać bardzo czyste cięcia, powinno się je stosować w maszynach stacjonarnych wyposażonych w dokładne prowadzenie i chłodzenie wodą.

 

Globus_Cer-Tech-3

Test tarcz diamentowych Globus GRES-TECH

Globus GRES-TECH to specjalistyczne tarcze diamentowe, których część roboczą stanowi wieniec ciągły z gęsto rozmieszczonymi diamentami. Narzędzia są dostępne w typowych średnicach dla szlifierek kątowych i przecinarek stolikowych: 115, 125, 180, 200 i 230 mm. Wieniec diamentowy testowanej tarczy 125 mm ma wysokość 8 mm i grubość 1,6 mm. Twardość spoiwa segmentów tarcz Globus GRES-TECH jest odpowiednio zoptymalizowana do ich przeznaczenia – do cięcia gresu, granitu, marmuru itp. Narzędzia są szczególnie polecane do obróbki gresu. Zastosowano w nich drobne ziarno diamentowe, aby umożliwić wykonywanie czystych cięć. Tarczami Globus GRES-TECH można ciąć na sucho i mokro.

Globus_Gres-Tech-1
W redakcyjnym warsztacie testowaliśmy tarczę Globus GRES-TECH o średnicy 125 mm, napędzając nią szlifierką kątową Metabo WEV 10-125 Quick o mocy 1000 W i obrotach 2800-10.500/min stabilizowanych elektronicznie. Najpierw przecinaliśmy płytkę gresową o grubości 7 mm i długości 30 cm. Zadanie wykonaliśmy w czasie 19,91 s. Następnie cięliśmy gresową płytkę podłogową o grubości 9 mm i długości 32 mm. Operacja trwała 20,82 s. W ostatnim teście przecięliśmy płytkę granitową o grubości 7 x 300 mm w czasie 18,03 s.
Reasumując, testowana tarcza Globus GRES-TECH zapewnia nam wydajną pracę, gwarantując jednocześnie wysoką jakość przecinanej powierzchni. Jest to więc narzędzie dla fachowców chcących efektywnie uzyskać bardzo dobre rezultaty jakościowe. Nasze testy pokazały, że w ofercie tarcz diamentowych polskiej marki Globus znajdziemy narzędzia zarówno do efektywnej i dokładnej obróbki budowlanych materiałów wykończeniowych, jak i konstrukcyjnych. Każda więc firma budowlana znajdzie w niej narzędzia odpowiednie dla siebie.

pins
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar