TEST TARCZ DIAMENTOWYCH HÖGERT TECHNIK HT6D722 i HT6D702

Tarcze diamentowe to obecnie podstawowe narzędzia dla każdego fachowca pracującego na budowie czy trudniącego się remontami i wystrojem wnętrz. Dlatego marka Högert Technik powiększyła swoją ofertę akcesoriów do elektronarzędzi o specjalistyczne tarcze diamentowe do glazury, gresu, terakoty i granitu.

 

Oferta tarcz diamentowych Högert Technik składa się z czterech grup tych narzędzi. Do pierwszej należą tarcze segmentowe, a do drugiej tarcze z wieńcem turbo. Obie grupują narzędzia uniwersalne, czyli przeznaczone do cięcia szerokiej gamy materiałów budowlanych: od betonu przez cegły i klinkier po kamień. Grupę trzecią i czwartą tworzą tarcze o specjalistycznym zastosowaniu, które omawiamy poniżej.

 

Test tarcz diamentowych Högert Technik HT6D722

Należą do

trzeciej grupy tarcz diamentowych marki Högert Technik. Przeznaczono je do

cięcia terakoty, glazury, gresu porcelanowego, granitu itp.

Narzędzia te mają wzmocniony i wyciszony korpus warstwowy (tzw. sandwich) z nitami kompensującymi naprężenia. Wspomniane rozwiązania zredukowały praktycznie do zera podatność dysków na odkształcenia eliminujące te tarcze diamentowe z użycia. Dzięki temu w omawianych narzędziach można było zastosować segment tnący o niewielkiej grubości: 1,2 mm dla tarczy o średnicy 115 mm (HT6D721) i 1,6 mm dla 125 mm (HT6D722). Jak wiadomo, taki segment charakteryzują niewielkie opory cięcia, co znacznie przyspiesza obróbkę i zmniejsza pylenie, gdyż znacznie mniej materiału jest usuwane (ścierane) niż w przypadku tradycyjnej tarczy z grubym segmentem.

HogertTechnik_HT6D722_tarcz_diam-1

HogertTechnik_HT6D722_tarcz_diam-4

W tarczach Högert Technik HT6D721 i HT6D722 użytkownik ma do dyspozycji wieńcowy segment ciągły o wysokości 10 mm, który jest ryflowany wzorem rybiej łuski i charakteryzuje się wysoką koncentracją ziarna diamentowego. Pod względem właściwości roboczych stanowi połączenie cech segmentów turbo, które mają zmniejszone opory cięcia i zwiększone chłodzenie części roboczej, oraz segmentów ciągłych wykorzystywanych podczas wysokojakościowej obróbki glazury, gresu czy płytek z kamienia. Segment ryflowany wzorem rybiej łuski jest więc prawie tak samo efektywny w cięciu jak segment typu turbo i przy tym zapewnia wysoką jakość krawędzi obrabianych elementów. Omawiane tarcze Högert Technik HT6D721 i HT6D722 wykonano w technologii zgrzewania stalowego dysku z wieńcem zawierającym ziarno diamentowe. Narzędziami tymi można ciąć zarówno na sucho, jak i na mokro.

HogertTechnik_HT6D722_tarcz_diam-5

W redakcyjnym warsztacie sprawdziliśmy tarczę Högert Technik HT6D722 o średnicy 125 mm i grubości 1,6 mm. Napędzaliśmy ją szlifierką kątową Metabo WEV 15-125 Quick o mocy 1550 W i stabilizowanych elektronicznie obrotach 2800–11.000/min. Najpierw narzędziem obrabialiśmy twardą glazurę w postaci płytki podłogowej o wymiarach 8,5 x 325 mm, sprawdzając efektywność i jakość cięcia. Operacja zajęła nam 11,05 s.
Uzyskaną jakość cięcia w skali 7-stopniowej oceniamy na 6. W drugiej próbie postanowiliśmy znacznie podnieść poprzeczkę. Dlatego przecinaliśmy płytkę gresową (długość – 235 mm, grubość 7 mm). Zadanie to wykonaliśmy w czasie 8,04 s. Jakość cięcia oceniamy na 6 w skali 7-stopniowej. Próby testowe zakończyliśmy wykonaniem bruzdy o wymiarach 260 x 32 mm w elemencie granitowym. Operacja ta zajęła nam 21,2 s.

 

Test tarcz diamentowych Högert Technik HT6D702

Są to należące do czwartej grupy specjalistyczne tarcze diamentowe z wieńcem ciągłym i gęsto rozmieszczonymi diamentami. Wykonano je w technologii zgrzewania stalowego dysku i wieńca z diamentami technicznymi. Narzędzia te są dostępne w typowych średnicach: 115, 125, 180, 200 i 230 mm. Można je więc stosować w szlifierkach kątowych i przecinarkach stolikowych. W przypadku testowanej tarczy 125 mm użytkownik dostaje wieniec diamentowy o wysokości 8 mm i grubości 1,6 mm. Twardość spoiwa segmentów omawianych tarcz Högert Technik z segmentem ciągłym zoptymalizowano do ich przeznaczenia materiałowego

– do czystego cięcia na mokro lub sucho glazury, terakoty,
płytek ceramicznych, marmuru i porcelany itp.

HogertTechnik_HT6D702_tarcz_diam-5

W redakcyjnym warsztacie testowaliśmy tarczę Högert Technik HT6D702 o średnicy
125 mm. Przedmiotem testu była jakość cięcia. Do napędu tarczy użyliśmy szlifierki kątowej Metabo WEV 15-125 Quick o mocy 1550 W i stabilizowanych elektronicznie obrotach 2800–11.000/min. Najpierw przecinaliśmy szkliwioną płytkę ścienną. Jakość jej cięcia oceniamy na 7 w skali 7-stopniowej. Następnie cięliśmy twardą płytkę podłogową. Uzyskaliśmy też najwyższą jakość cięcia, czyli narzędziu wystawiamy notę 7.

HogertTechnik_HT6D702_tarcz_diam-3

Reasumując, testowanymi tarczami Högert Technik HT6D702 i HT6D722 efektywnie przetniemy twarde oraz miękkie materiały ceramiczne i uzyskamy przy tym wysoką jakość cięcia. Ich zalety – naszym zdaniem – docenią glazurnicy i fachowcy zajmujący się wykańczaniem wnętrz.

HogertTechnik_HT6D702_tarcz_diam-1

pins

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments