TEST SZLIFIERKI TAŚMOWEJ TRITON TA1200BS

W ostatnich latach nowe konstrukcje szlifierek taśmowych rzadko były wprowadzane na rynek. Dlatego z dużą uwagą podeszliśmy do testu nowej tego typu szlifierki TRITON TA1200BS oferowanej przez angielską firmę Toolstream.

Cechy konstrukcji i parametry techniczne

Jeśli chodzi o napęd, testowana szlifierka taśmowa posiada sprawdzoną w tysiącach podobnych urządzeń standardową konstrukcję, tj. wyposażona jest w przekładnię pasową poruszającą rolkę napędową taśmy szlifierskiej. W urządzeniu zastosowano 1200-watowy komutatorowy silnik elektryczny na jednofazowy prąd zmienny (230 V/50 Hz), który zapewnia optymalną ilość mocy do szlifowania zgrubnego dużych powierzchni (zob. niżej). Prędkość jego pracy, tj. szybkość przesuwu taśmy, można w nim ustawiać w zakresie 200–450 m/min.

Elektronarzędzie wyposażono bowiem w elektroniczną regulację obrotów silnika z pokrętłem nastawczym zlokalizowanym w dolnej części rękojeści głównej. Urządzenie ma też lampkę kontrolną informującą o podłączeniu do sieci elektrycznej oraz tzw. łatwy dostęp do szczotek silnika, co przyspiesza i upraszcza ich wymianę.
Szlifierka taśmowa TRITON TA1200BS jest solidnie wykonana, jej obudowę silnika wraz z rękojeściami wykonano z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, zaś prowadzenie taśmy szlifierskiej – ze szczotkowanego aluminium. Zastosowano w niej dźwigniowy mechanizm zaciskowy służący do wymiany szlifierskiej taśmy bezkońcowej. Jego działanie polega na przybliżeniu rolek, co pozwala na szybkie jej zdjęcie lub założenie. Przednia rolka (tzw. prowadząca) posiada mechanizm pozycjonowania z pokrętłem, za pomocą którego ustawia się ją tak, aby taśma w czasie przesuwania (szlifowania) nie zsuwała się. Oba mechanizmy w testowanej szlifierce działały bez zarzutu. Przednia rolka ma niewielką średnicę, co pozwala pracować szlifierką w ograniczonych przestrzeniach.
Omawianym elektronarzędziem można szlifować przy krawędziach ścian, gdyż lewy jego bok (patrząc od strony rękojeści głównej) nie posiada żadnych występów. Stosuje się w nim standardowe i łatwo dostępne bezkońcowe taśmy szlifierskie o wymiarach 76 x 533 mm (powierzchnia szlifowania – 76 x 150 mm).

 

Szlifierka mawłasny układ odpylający, który odprowadza drobiny kurzu do specjalnego worka znajdującego się w standardowym wyposażeniu. Można do niej podłączyć także wąż odkurzacza przemysłowego za pomocą specjalnego króćca. Jego użycie zwiększa skuteczność odpylania i pozwala na prawie całkowite usunięcie z miejsca pracy szkodliwych dla zdrowia drobin.


Ergonomia

Urządzenie wyposażono w dwie rękojeści: główną i dodatkową. Obie pokryte są miękką wykładziną soft grip, co ułatwia ich trzymanie oraz redukuje przenoszone na ręce operatora wibracje. W rękojeści głównej znajduje się włącznik spustowy z blokadą, a w jej dolnej części pokrętło regulacji szybkości pracy. Takie jego umieszczenie umożliwia łatwą nastawę parametrów pracy elektronarzędzia. Pozycję rękojeści dodatkowej (przedniej) można regulować kątowo. Pozwala to lepiej dostosować szlifierkę do indywidualnych wymagań operatorów dotyczących ustawienia rąk w czasie szlifowania. Jak wiadomo, szlifierkami taśmowymi pracuje się oburącz, co wynika z konieczności wywierania nimi równomiernego nacisku na materiał obrabiany. Urządzenie wyposażone jest też w dwa ściskowe mocowania służące do zamontowania na stole warsztatowym w celu wykonywania pracy stacjonarnej.


Skuteczność pracy i pola zastosowań

W celu sprawdzenia skuteczności pracy nowej szlifierki TRITON szlifowaliśmy zgrubnie i wykańczająco deskę sosnową o wymiarach 23 x 95 cm. Najpierw usnęliśmy zadziory po pile trakowej przy użyciu bezkońcowej taśmy ściernej o granulacji 40, a więc stosunkowo drobnej. Do nacisku na materiał obrabiany wykorzystaliśmy masę elektronarzędzia, dbając jednak o jego równomierne rozłożenie i odpowiednie prowadzenie urządzenia. Szybkość usuwania naddatków materiału oceniamy jako dużą, co oczywiście wynika z wysokiej mocy urządzenia. Zapewniało ono optymalną prędkość przesuwu taśmy, co pozwalało generować odpowiednio duże siły skrawania.

Sprawdziliśmy także, jak nowa szlifierka radzi sobie z delikatniejszymi zadaniami, a mianowicie ze szlifowaniem wykańczającym.

W tym celu zastosowaliśmy taśmę ścierną o granulacji 80, 120 i 180. Uzyskaną gładkość powierzchni deski sosnowej oceniamy jako wysoką. Test ten dowodzi, że za pomocą szlifierki TRITON TA1200BS można uzyskać powierzchnie drewniane o wysokiej gładkości.

Reasumując, profesjonalna szlifierka taśmowa TRITON TA1200BS odznacza się stosunkowo dużą mocą i efektywnością szlifowania. Dzięki regulacji prędkości posuwu taśmy można nią wykonywać delikatniejsze zadania, w tym szlifowanie wykańczające. Maszyna jest łatwa w obsłudze i ergonomiczna. Testy pokazały, że doskonale nadaje się zarówno do szlifowania zgrubnego, jak i wykańczającego dużych powierzchni drewnianych.

pins

 

Dane techniczne szlifierki taśmowej TRITON TA1200BSE

Moc nominalna (W) 1200 W
Prędkość taśmy bez obciążenia 200-450 m/min
Elektroniczna regulacja szybkości pracy +
Rękojeści typu soft grip +
Rękojeść dodatkowa z regulowanym położeniem +
Układ odpylający +
Wymiary taśmy 76 x 533 mm
Powierzchnia robocza taśmy 76 x 150 mm
Zasilanie przewodowe 230 V 50 Hz

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar