TEST SZLIFIERKI TAŚMOWEJ STHOR 79420

W ofercie marki Sthor znalazła się szlifierka taśmowa 79420 przeznaczona do obróbki drewna i materiałów drewnopochodnych. Można nią wykonywać zarówno szlifowanie zgrubne, jak i wykańczające.

Szlifierka taśmowa Sthor 79420 przeznaczona jest dla zaawansowanych majsterkowiczów. Wyposażono ją w silnik o mocy 950 W. Jego obroty przekazywane są rolce napędzającej bezkońcową taśmę szlifierską za pośrednictwem przekładni pasowej. Medium transmitującym obroty w przypadku testowanego elektronarzędzia jest pasek wielorowkowy. Dzięki niemu wyeliminowano ślizganie się paska napędowego na rolce i wynikające z tego straty energetyczne oraz zapewniono stabilną pracę urządzenia. Wyposażono je też w elektroniczną regulację prędkości przesuwu taśmy szlifierskiej w zakresie 200–380 m/min. Dzięki temu

można optymalnie dobrać parametry pracy narzędzia do rodzaju operacji i obrabianego materiału.

 

Sthor_79420-26
W układzie napędowym szlifierki producent zastosował m.in. mechanizm regulacji naciągu taśmy szlifierskiej. Są też równej wielkości tuleje i zabezpieczenie przeciw zsuwaniu się taśmy z rolek, które zapobiega jej uszkadzaniu. Taśmy szlifierskie zmienia się beznarzędziowo. Służy do tego mechanizm dźwigniowy zwalniający ich naciąg, co umożliwia sprawny demontaż i montaż. W szlifierce Sthor 79420 stosuje się taśmy bezkońcowe o wymiarach 533 x 76 mm.

 

Sthor_79420-27
Testowana szlifierka wyposażona jest w system odpylający z króćcem. Pył możemy zbierać do zamocowanego na nim materiałowego worka znajdującego się w standardowym wyposażeniu elektronarzędzia lub wykorzystać do tego celu odkurzacz warsztatowy. Wtedy na wspomniany króciec zamiast worka na pył zakładamy wąż odsysający. Zastosowanie do odpylania odkurzacza jest skuteczniejszym rozwiązaniem i, jak pokazały redakcyjne testy, zapewnia czyste środowisko pracy.

 

Sthor_79420-28
Uchwyt główny szlifierki i przedni pomocniczy pokryto antypoślizgową okładziną. Odpowiada ona za pewne trzymanie urządzenia podczas pracy i ogranicza ilość drgań przenoszonych na ręce użytkownika.

 

Sthor_79420-30
Podczas redakcyjnych testów najpierw użyliśmy taśmy o granulacji 60P i zgrubnie szlifowaliśmy surowy bok belki sosnowej o powierzchni 76 x 14 cm. Operacja zajęła nam 1 min 17 s i pokazała, że Sthor to wydajne urządzenie. Następnie podczas szlifowania 2-etapowego taśmami o granulacji 80P i 120P uzyskaliśmy wysokiej gładkości powierzchnię obrabianej belki sosnowej, która doskonale nadawała się pod lakier bezbarwny lub farbę. Szlifowanie wykańczające ułatwiła nam regulacja szybkości przesuwu taśmy. Zmniejszając ją, mogliśmy delikatnie szlifować i likwidować rysy powstałe podczas obróbki zgrubnej.
Reasumując, szlifierką taśmową Sthor 79420 wykonamy szybko i sprawnie pełny zakres prac szlifierskich podczas obróbki średniej wielkości elementów z materiałów drewnianych. Urządzenie jest wygodne w użytkowaniu i dzięki możliwości podłączenia do odkurzacza warsztatowego zapewnia bezpyłową obróbkę.

pins

Dane techniczne szlifierki taśmowej Sthor 79420

Moc nominalna

950 W

Szybkość przesuwu taśmy szlifierskiej

200-380 m/min

Rozmiar taśmy szlifierskiej

533 x 76 mm

Masa

3,6 kg

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar