TEST SZLIFIERKI TAŚMOWEJ GRAPHITE 59G395

Testowana szlifierka taśmowa GRAPHITE 59G395 przeznaczona jest nie tylko do obróbki materiałów drewnianych, ale również tworzyw sztucznych i metali. Sprzętem można szlifować zgrubnie duże powierzchnie, gdyż wyposażono go w mocny 900-watowy silnik.

Szlifierka taśmowa GRAPHITE 59G395 oferuje dużą wydajność usuwania materiału. Wyposażona jest bowiem w komutatorowy silnik prądu zmiennego odporny na przeciążenia o nominalnej mocy 900 W. Przekazuje on obroty za pośrednictwem przekładni paskowej na rolkę napędową, rozpędzając taśmę szlifierską do prędkości 200–400 m/min. Reguluje się ją pokrętłem znajdującym się u nasady rękojeści przedniej. W szlifierce GRAPHITE 59G395 stosuje się taśmy ścierne o rozmiarach standardowych 76 x 533 mm. Ich montaż

w maszynie jest niezwykle prosty. Wystarczy bowiem dźwignią w dolnej części maszyny zluzować koło pasowe i, przekładając taśmę nad płytą ślizgacza, założyć ją na koło pasowe i wałek napędowy, po czym z powrotem zablokować dźwignię blokującą. Przed rozpoczęciem pracy należy jeszcze wyregulować położenie taśmy tak, aby nie zsuwała się podczas szlifowania. Procedurę tę wykonuje się pokrętłem umieszczonym z boku obudowy. Warto tu wspomnieć, że w urządzeniu zastosowano rolkę prowadzącą wykonaną ze stopu aluminium odpornego na wysoką temperaturę i uszkodzenia, co niewątpliwie podnosi jego trwałość.


Testowany sprzęt wyposażony został także w system odpylający. Plastikowy pojemnik na pył umieszczono w lewej części urządzenia, tak by nie ograniczać pola widzenia obrabianego materiału. Do szlifierki można podłączyć też odkurzacz warsztatowy i zwiększyć efektywność usuwania pyłu z obrabianej powierzchni. Sprzęt wyposażony jest też w uchwyt do mocowania go na stole warsztatowym. Umożliwia to wykonywanie pracy stacjonarnej: szlifowania niewielkich elementów, listewek itp.


W ramach redakcyjnego testu szlifierki taśmowej GRAPHITE 59G395 obrabialiśmy sosnową deskę o powierzchni 89 x 23 cm (2047 cm2). Użyliśmy do tego taśm ściernych o granulacji od P40 do P160. Uzyskaliśmy dokładnie wyszlifowaną bardzo gładką powierzchnię doskonale nadającą się pod lakierowanie. Podczas szlifowania zauważyliśmy, że maszynę trzyma się i prowadzi wygodnie. Jest to zasługa ergonomicznie wyprofilowanych rękojeści. Uchwyt główny dla zwiększenia wygody pracy pokryto materiałem antypoślizgowym soft grip. Zaś duży włącznik główny pozwala posługiwać się elektronarzędziem nawet w grubych rękawicach. Ma on blokadę do pracy ciągłej, co ułatwia szlifowanie dużych powierzchni. Nie przeszkadzała nam też masa szlifierki wynosząca 3,4 kg. W jej przypadku to zaleta, bo dzięki temu sprzętem można szlifować, wywierając nacisk jego własnym ciężarem. Dociskanie szlifierki w przypadku szlifowania wykańczającego nie było więc konieczne, a nawet niewskazane ze względu na jego nierównomierność zwiększającą ryzyko deformacji obrabianej powierzchni. Dlatego dociskaliśmy szlifierkę do obrabianej powierzchni jedynie podczas szlifowania zgrubnego, aby przyspieszyć usuwanie zadziorów po pile trakowej. W tej operacji szlifierka okazała się bardzo wydajna, a jej silnik nie wykazał żadnych słabości. Skuteczny też był system usuwania pyłu, który zapewniał czyste środowisko pracy.

pins

Dane techniczne szlifierki taśmowej GRAPHITE 59G395

Pobór mocy 900 W
Prędkość taśmy bez obciążenia 200-400 m/min
Rozmiar taśmy szlifierskiej 76 x 533 mm
Powierzchnia szlifowania 76 x 135 mm
Waga 3,4kg

 

ZOBACZ TAKŻE

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Rychu Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Rychu
Rychu

Generalnie maszyna daje radę. ale po zakupie polecam od razu rozebrać i włożyć smaru do łożysk. U mnie gdzieś po 30 godzinach pracy straciły poślizg i wyrobiły obudowę oraz atakujące koło zębate. Mimo to polecam.