Test szlifierki prostej Perles HSG 18RE

Szlifierka prosta Perles HSG 18RE, to kolejna maszyna słoweńskiej marki, która trafiła do redakcyjnego warsztatu.

 

W Perlesie HSG 18RE zastosowano jednostkę napędową o mocy aż 800 W. Takie źródła napędu możemy znaleźć w małych szlifierkach kątowych i, pamiętając o ich możliwościach, już teraz wyobrazić sobie możliwości prezentowanej szlifierki prostej. Z powodu specyfiki konstrukcji układu napędowego, w którym wrzeciono jest przedłużeniem osi silnika (brak przekładni), narzędzie jest wyjątkowo lekkie (1,5 kg). Smukła głowica pozwala stosować je w ciasnych zakamarkach, szlifować wewnętrzne krawędzie zamkniętych profili i otworów.

Jednostka napędowa generuje maksymalną prędkość obrotową 30.000 min-1. Inżynierowie wprowadzili do układu napędowego Perlesa HSG 18RE dwa układy

elektroniczne. Pierwszy to regulacja prędkości obrotowej za pomocą pokrętła z 6 ustawieniami (od 9.000 do 30.000 obr./min). Drugi z kolei to system stabilizujący prędkość obrotową pod zmiennym obciążeniem. Oba rozwiązania mają przede wszystkim ułatwić szlifowanie (użytkownik może dobrać parametry pracy narzędzia do wykonywanego zadania) i zapewnić najwyższą wydajność pracy (wrzeciono obraca się ze stałą prędkością obrotową bez względu na siłę docisku ściernicy do obrabianego materiału).

W szlifierce prostej Perles HSG 18RE zastosowano tuleję zaciskową z nakrętką. Dokręca sie ją kluczem po wcześniejszym włożeniu ściernicy w gniazdo wrzeciona. Tuleja zaciskowa ma średnicę 6 mm. Szlifierka przystosowana jest do pracy z osprzętem o maksymalnej średnicy 25 mm i z ściernicami wachlarzowymi o średnicy do 50 mm.

Maszyna w testach praktycznych pokazała przysłowiowego pazura. To głównie zasługa konstrukcji elektromechanicznej, czyli silnika i elektroniki, która czuwa nad stabilnością działania jednostki napędowej. W sumie otrzymujemy więc sprzęt, którym można szlifować praktycznie każdy materiał różnymi rodzajami ściernic czy frezów. W redakcji wykonaliśmy dwie próby – szlifowanie ceramiczną ściernicą stożkową stalowego profilu oraz oczyszczanie za pomocą ściernicy wachlarzowej aluminiowego elementu konstrukcyjnego z farby. Z tymi zadaniami szlifierka nie miała żadnych problemów.

 

Autor:   Marek Pudło

 

Dane techniczne szlifierki prostej Perles HSG 18RE

Moc 800 W
Obroty 9000-30.000/min
Uchwyt narzędziowy tuleja zaciskowa 6 mm
Maksymalna średnica ściernicy/ściernicy wachlarzowej 25 mm/50 mm
Waga 1,5 kg

 

Perles_HSG18RE_02

Perles_HSG18RE_01

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar