TEST SZLIFIERKI PROSTEJ HEXO HX-DL-65C

Szlifierka prosta HEXO HX-DL-65C to elektronarzędzie o jakości przemysłowej – wytrzymałe na ekstremalne warunki pracy. Dlatego przyjrzeliśmy mu się bliżej w redakcyjnym warsztacie.

 

Gdy spojrzymy na szlifierkę prostą HEXO HX-DL-65C z punktu widzenia inżyniera zajmującego się konstrukcją elektronarzędzi, to okazuje się, że ma klasyczną, sprawdzoną w milionach egzemplarzy budowę. Potencjalni użytkownicy tej maszyny to głównie profesjonaliści trudniący się obróbką metali, a więc stoczniowcy, szlifierze, fachowcy od obróbki żeliwa, form, ślusarze itd. Jak wiadomo, w miejscach, gdzie obrabia się metale, panują trudne warunki pracy. Maszyny w nich działające muszą być nie tylko sprawne, ale ponadprzeciętnie odporne na przeciążenia i agresywne środowisko, głównie

zapylenie. Dlatego w testowanej szlifierce HEXO HX-DL-65C zastosowano wydajny układ chłodzenia z otworami wentylacyjnymi w tylnej części obudowy. Uszczelnione łożyska kulkowe w mechanizmie napędowym, utwardzone i wzmocnione szczęki tulei zaciskowych gwarantują nie tylko pewny chwyt zamocowanego w nim narzędzia roboczego, ale także są odporne na duże obciążenia robocze.

 

Silnik w szlifierce prostej HEXO HX-DL-65C ma 650 W mocy nominalnej i zasilany jest przewodowo prądem zmiennym 230 V/50 Hz. Zapewnia wrzecionu 28.000 obr./min. Są one regulowane 6-stopniowo od 7000 obr./min. I tak na I ustawieniu pokrętła regulacyjnego znajdującego się w tylnej części urządzenia użytkownik ma do dyspozycji 7000 obr./min, na II – 10.900 obr./min, na III – 14.600 obr./min, na IV – 18.800 obr./min, na V – 22.800 obr./min, i VI – 28000 obr./min. W prezentowanym elektronarzędziu zastosowano elektroniczny układ płynnego rozruchu oraz przedłużone wrzeciono, które pozwala z łatwością dotrzeć w najbardziej niedostępne zakamarki obrabianego detalu i wygodnie trzymać szlifierkę. Wrzeciono jej zakończone jest gniazdem z tuleją zaciskową. W standardowym wyposażeniu testowanej szlifierki HEXO HX-DL-65C są tuleje 6 i 8 mm. Została ona także dopracowana pod kątem ergonomii pracy i wygody obsługi oraz operowania. Ma świetnie wyprofilowaną obudowę o małym obwodzie wynoszącym 19 cm. Dzięki temu szlifierkę można wygodnie trzymać i manipulować nią podczas pracy. Operowanie narzędziem ułatwia też niewielka masa całkowita (1,7 kg). Jak wiadomo, te cechy są nie do przecenienia podczas całodziennego szlifowania w trudnych warunkach pracy. Dla pracownika oznaczają mniej zmęczenia, a dla pracodawcy – dokładnie wykonaną pracę.

W redakcyjnych testach sprawdzaliśmy możliwości szlifierki prostej HEXO HX-DL-65C pod kątem szlifowania niewielkich elementów stalowych, fazowania krawędzi i usuwania gratu za pomocą frezów trzpieniowych z HSS i węglików spiekanych. Sprzęt działał bardzo dobrze pod względem efektywności i dokładności pracy, jest świetnie wyważony, a obwód obudowy znakomicie pasuje do dłoni. Nie tylko my wysoko oceniliśmy szlifierkę HEXO HX-DL-65C, spotkała się też z bardzo dobrym odbiorem w trójmiejskich stoczniach, gdzie warunki pracy dla takiego sprzętu są bardzo wymagające. Potwierdzenie wysokiej wytrzymałości testowanego urządzenia przez użytkowników stoczniowych daje gwarancje, że sprawdzi się ono w najtrudniejszych warunkach przemysłowych. Trójmiejscy stoczniowcy wysoko ocenili także, tak jak my, optymalną ergonomię szlifierki HEXO HX-DL-65C – wygodę trzymania i operowania, co – jak wiadomo – nie tylko redukuje zmęczenie podczas wielogodzinnej pracy, ale też ułatwia uzyskanie najwyższej jakości obróbki elementów metalowych.

pins

 

Dane techniczne szlifierki prostej HEXO HX-DL-65C

Moc nominalna

650 W

Obroty

7000-28.000/min

Uchwyt narzędzia

tuleja zaciskowa 6 lub 8 mm

Waga

1,7 kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments