Test szlifierki prostej Bosch GGS 28 LP Professional

Celem konstruktorów szlifierki prostej Bosch GGS 28 LP Professional było opracowanie elektronarzędzia bardzo bezpiecznego w pracy. Dlatego przyjrzeliśmy się temu narzędziu bliżej w redakcyjnym warsztacie.

 

Podczas pracy szlifierkami prostymi zdarzają się różne i do tego nieprzewidziane sytuacje. Np. może dojść do zasłabnięcia operatora szlifierki. Jego skutki są przeróżne, np. często dochodzi do jego zranienia przez wirującą ściernicę czy uszkodzinia materiału obrabianego. Skrajną konsekwencją takiego zdarzenia jest pożar hali produkcyjnej, podczas którego straty materialne są znaczne. Dlatego szlifierki proste czy – ogólniej mówiąc – maszyny używane w takich zakładach muszą automatycznie wyłączać się w momencie utraty nad nimi kontroli przez człowieka. Dlatego

Bosch w szlifierce prostej GGS 28 LP zastosował specjalny czuwakowy włącznik zasilania, niemający blokady do pracy ciągłej. Żeby maszyna pracowała, operator musi cały czas go wciskać. Na tym jednak nie koniec – jak wiadomo, często podczas szlifowania dochodzi do zaklinowania ściernicy w obrabianym materiale. Efektami tego są wyrwanie się szlifierki z rąk operatora, jego zranienie i uszkodzenie szlifowanego elementu itd. Aby zapobiec temu ciągowi negatywnych zdarzeń, Bosch w swojej szlifierce prostej zastosował sprzęgło KickBack Stop, które rozpoznaje moment zaklinowania się osprzętu i natychmiast wyłącza maszynę.

Bosch_GGS28LP_02-2

Gdy spojrzymy na szlifierkę prostą Bosch GGS 28 LP Professional z punktu widzenia konstruktora elektronarzędzi, stwierdzimy, że to klasyczne, a więc sprawdzone rozwiązanie. Potencjalni użytkownicy tej maszyny to głównie specjaliści zajmujący się obróbką metali – ślusarze, stoczniowcy, pracownicy fabryk stali, fachowcy od obróbki żeliwa, form itd. Są to miejsca pracy, gdzie panują trudne warunki. Maszyny w nich działające muszą być nie tylko sprawne, ale ponadprzeciętnie odporne. Dlatego Szczotki węglowe w GGS 28 LP wytrzymują aż 220 godzin ciągłej pracy. Otwory wentylacyjne w tylnej części maszyny zapewniają skuteczne chłodzenie silnika. Podwójnie uszczelnione łożyska kulkowe w mechanizmie przekładni, utwardzone i wzmocnione szczęki zacisku gwarantują nie tylko pewny chwyt zamocowanego w nim narzędzia roboczego, ale także są odporne na duże obciążenia. I na koniec – konstruktorzy z Boscha zastosowali w szlifierce udoskonalone mocowanie przewodu zasilającego do obudowy maszyny, które zapobiega łamaniu się kabla.

Silnik w szlifierce prostej Bosch GGS 28 LP Professional ma 500 W. Zapewnia wrzecionu 29.000 obr./min. W prezentowanym modelu zastosowano przedłużone wrzeciona, która pozwala z łatwością dotrzeć w najbardziej niedostępne zakamarki szlifowanego elementu. Wrzeciono zakończone jest gniazdem z tuleją zaciskową, która może mieć średnice 3, 6 i 8 mm lub 1/4 i 1/8”. Maksymalna średnica ściernicy obsługiwanej przez prezentowaną szlifierkę to 40 mm.

Bosch_GGS28LP_01-1

Bosch GGS 28LC/LCE została także dopracowana pod kątem ergonomii pracy i wygody obsługi. Świetnie wyprofilowana obudowa, której średnica pozwala obsługiwać narzędzie jednoręcznie, oraz niewielka masa całkowita urządzenia to zalety, które są nie do przecenienia podczas całodziennego szlifowania w trudnych warunkach pracy.

W redakcyjnych testach sprawdzaliśmy możliwości maszyny pod kątem szlifowania niewielkich elementów stalowych. Sprzęt działał bardzo dobrze pod względem efektywności i dokładności pracy, jest świetnie wyważony, a obwód obudowy świetnie pasuje do dłoni. Duży włącznik główny umieszczony pod spodem może być obsługiwany nawet w grubych rękawicach. Na początku dość trudno przyzwyczaić się do trybu pracy, w którym trzeba cały czas wciskać spust, jednak ta mała niedogodność może mieć często zbawienne efekty w niebezpiecznych sytuacjach w miejscu pracy.

 

 

Dane techniczne szlifierki prostej Bosch GGS 28 LP Professional

Moc500 W
Prędkośc obrotowa29.000/min
Uchwyt narzędzia z tuleją zaciskową3, 6 lub 8 mm, 1/4 lub 1/8”
Maksymalna średnica ściernicy40 mm
Waga1,7kg

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments