TEST SZLIFIERKI OSCYLACYJNEJ YATO YT-82230

Do redakcyjnego warsztatu na testy trafiło interesujące nowe elektronarzędzie z oferty marki YATO – przewodowa szlifierka oscylacyjna YT-82230. Sprawdziliśmy więc jej możliwości obróbcze.

 

Jak wiadomo, główną domeną szlifierek oscylacyjnych jest międzyoperacyjna i wykańczająca obróbka szlifierska materiałów drewnianych oraz drewnopodobnych, jak też powierzchni lakierowanych czy gładzi gipsowych (obecnie rzadkie zastosowanie, gdyż wykorzystuje się do tego tzw. żyrafy, czyli szlifierki do ścian). O wydajności szlifierek oscylacyjnych decyduje zastosowany w nich silnik, który za pośrednictwem prostego mechanizmu mimośrodowego wytwarza ruch oscylacyjny stopy szlifierskiej. YATO YT-82230 wyposażono w silnik 260-watowy, czyli dość mocny, zasilany napięciem z sieci (230 V). Jednostka napędowa generuje oscylacje na biegu jałowym

na poziomie 13.000/min. Analizując podane parametry techniczne, można wyciągnąć wniosek, że testowana maszyna przeznaczona jest głównie do szlifowania od średnio zgrubnego do wykańczającego powierzchni płaskich.
Obok silnika i przekładni istotnym elementem każdej szlifierki oscylacyjnej jest stopa szlifierska. W YATO YT-82230, podobnie jak w innych szlifierkach, ma ona kształt prostokątny (90 x 187 mm) i otwory służące do odsysania pyłu powstającego w trakcie szlifowania. Stopę wykończono elastyczną podkładką gąbkową, która umożliwia dostosowywanie się stopy do obrabianej powierzchni w trakcie szlifowania.

YATO_YT-82230-3

Arkusze papierów lub płócien ściernych można montować na rzep lub przy pomocy zacisków. Przy montowaniu na zaciski arkusze powinny mieć wymiary 90 x 238 mm.
Szlifierka YATO YT-82230 ma ergonomiczną obudowę. Rękojeść główna i uchwyty obłożone są miękką, antypoślizgową okładziną (tzw. soft grip). Włącznik maszyny znajduje się w spodniej części rękojeści głównej, u jej nasady i ma blokadę załączenia, która ułatwia pracę, gdy np. chcemy trzymać urządzenie jedną ręką za górną część obudowy. Pył powstający w czasie szlifowania zasysany jest do plastikowego, przezroczystego pojemnika wyposażonego w filtr typu HEPA, który zatrzymuje najdrobniejsze cząsteczki drewna, farb czy lakierów. Konieczne do usuwania pyłu podciśnienie powietrza wytwarza wentylator znajdujący się na wrzecionie wirnika szlifierki. W celu opróżnienia pojemnika z pyłu, wysuwamy go z maszyny i wyjmujemy z obudowy. Do szlifierki można także podłączyć wąż odkurzacza przemysłowego i odsysać pył szlifierski przy jego pomocy.

YATO_YT-82230-4

Praktyczne testy efektywności i jakości szlifowania YATO YT-82230 przeprowadziliśmy, obrabiając wycięty piłą trakową klocek sosnowy, czyli mający szorstkie powierzchnie. Użyliśmy do tego celu papierów ściernych o ziarnistości 60P (szlifowanie zgrubne), 100P (międzyoperacyjne) i 180P (wykańczające), które znajdowały się w wyposażeniu testowanego urządzenia. YATO YT-82230, jak na szlifierkę oscylacyjną, bardzo szybko poradziło sobie z usunięciem nierówności powierzchni, zaś w kolejnych operacjach pokazało, że jest w stanie zapewnić najwyższą jakość szlifowania drewna. Należy tu odnotować, że system odsysania pyłu działał bez zarzutu i szlifowanie było praktycznie czyste.

Efekty szlifowania

Efekty szlifowania

Reasumując, testy redakcyjne pokazały, że pod względem efektywności i jakości obróbki powierzchni drewnianych szlifierka oscylacyjna YATO YT-82230 zadowoli najbardziej wymagających użytkowników tego typu elektronarzędzi.

 

Dane techniczne szlifierki oscylacyjnej YATO YT-82230

Pobór mocy 260 W
Częstotliwość oscylacji 13.000 min-1
Wielkość papieru na rzep/zaciski 90 x 187/90 x 238 mm
Powierzchnia szlifująca 90 x 187 mm
Waga 1,8 kg

 

pins

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar