Test szlifierki oscylacyjnej Metabo SRE 4351 TurboTec

Szlifierka oscylacyjna Metabo SRE 4351 TurboTec to wysoka półka zaawansowania technologicznego w tej grupie elektronarzędzi.

Testowane Metabo SRE 4351 TurboTec ma chyba wszystkie możliwe elementy konstrukcji, które można zastosować w szlifierce, by podnieść jej wydajność, trwałość i komfort pracy, a także poszerzyć zakres zastosowań. W Metabo znajdziemy i ciekawe rozwiązania mechaniczne, i elektroniczne. Sercem prezentowanej szlifierki jest 350-watowy silnik, który generuje przez przekładnię maksymalne obroty do 9200 obr./min (oscylacje – 18.400/min). Wartość tę można płynnie zmieniać od 4200 obr./min (oscylacje – 8400/min) za pomocą pokrętła z pięcioma pozycjami (system Variospeed). Każda prędkość obrotowa przeznaczona jest do obróbki innych materiałów papierem ściernym o
różnej granulacji. Możliwość regulacji prędkości obrotowej to nie wszystko – w Metabo znajdziemy przełącznik TurboBoost. To taki drugi bieg, który włącza dodatkowe rezerwy mocy i podnosi prędkość silnika do 11.000 obr./min (oscylacje – 22.000/min), pozwalając w ten sposób uzyskać najwyższą skuteczność szlifowania. „Doładowanie” przyda się najbardziej podczas obróbki zgrubnej najtwardszych materiałów. Przy oscylacji do 22.000/min i mimośrodowości 2,2 mm otrzymujemy bardzo wydajną maszynę, szczególnie zdatną do szlifowania wykańczającego. Jej niewątpliwą zaletą jest też trwałość podzespołów mechanicznych, które zostały solidnie zabezpieczone przed przenikaniem kurzu i pyłu z obrabianych materiałów.
Metabo_SRE4351TurboTec_02-2
Stopa szlifierska w szlifierce oscylacyjnej Metabo SRE 4351 TurboTec ma kształt prostokąta i rozmiary 112 x 230 mm. Papier ścierny można do niej mocować na dwa sposoby – albo na rzep (szybko i wygodnie), albo za pomocą sprężynowych zacisków (można używać tradycyjnego papieru ściernego z rolki). Stopa ma na swojej powierzchni otwory technologiczne, które pasują do kanałów służących do odsysania nieczystości powstających w trakcie szlifowania. Pył jest odciągany z powierzchni obrabianego materiału i trafia poprzez króciec umieszczony z tyłu obudowy maszyny bądź do odkurzacza przemysłowego, bądź do specjalnego pojemnika. Ten pierwszy sposób wymaga podłączenia rury i zapewnia największą skuteczność odpylania, drugi zaś jest równie efektywny dzięki zastosowaniu plastikowej obudowy i filtra, które nie pozwalają wydostawać się nieczystościom na zewnątrz (co ma często miejsce, gdy używa się worków z materiału).
Metabo_SRE4351TurboTec_01-1
W konstrukcji szlifierki oscylacyjnej Metabo SRE 4351 TurboTec postawiono silny akcent na minimalizację wibracji przenoszonych na ciało użytkownika. Stopa jest dodatkowo oddzielona od korpusu maszyny gumowym „przegubem”, który pochłania dużą część drgań poruszającej się płyty szlifierskiej. Dodatkowo uchwyt kulowy w przedniej części szlifierki jest także elastycznie przytwierdzony do obudowy elektronarzędzia, zaś rękojeść główna i górna część chwytna obudowy pokryte są antypoślizgową, pochłaniającą drgania okładziną soft grip. Wszystkie te elementy – obok świetnie umiejscowionych włączników i pokręteł – sprawiają, że ergonomia pracy Metabo stoi na bardzo wysokim poziomie.
W testach praktycznych szlifowaliśmy sosnową deskę zarówno w trybie zgrubnym, jak i precyzyjnym. TurboBoost sprawdził się znakomicie, sprawiając, że zdzieranie materiału było o wiele szybsze niż w trybie standardowym, nawet przy maksymalnej prędkości obrotowej. „Dopalacza” można również używać przy szlifowaniu precyzyjnym, gdzie duża częstotliwość oscylacji w połączeniu z drobnoziarnistym papierem ściernym zapewnia najwyższą jakość obróbki finalnej.

Autor: Marek Pudło, pins

 

Dane techniczne szlifierki oscylacyjnej Metabo SRE 4351 TurboTec

Moc

350 W

Częstotliwość oscylacji

8400-22000 min-1

Mimośrodowość

2,2 mm

Wielkość papieru

112 x 230 mm

Waga

2,7 kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments