Test szlifierki oscylacyjnej Maktec MT923

Do redakcyjnego warsztatu trafiła szlifierka oscylacyjna Maktec MT923, interesujące elektronarzędzie ze oferty marki należącej do Makity. Sprawdziliśmy więc jej możliwości.

 

Mała jest świadomość polskich użytkowników elektronarzędzi – tych profesjonalnych i tych z domowych warsztatów – że szlifierka oscylacyjna swoją funkcjonalnością potrafi zastąpić i papier ścierny, i pilnik, i kamień szlifierski. Jednakże jej głównym polem działania jest międzyoperacyjna i wykańczająca obróbka materiałów drewnianych oraz drewnopodobnych, jak też powierzchni lakietowanych oraz gładzi gipsowych (rzadka obecnie aplikacja, gdyż wykorzystuje się w niej tzw. żyrafy, czyli szlifierki do ścian). Wydajność szlifierek oscylacyjnych określa zastosowany w nich zespół napędowy z mechanizmem wytwarzającym ruch oscylacyjny stopy szlifierskiej. Maktec MT923 ma silnik o

mocy 190 W. To taka średnia wartość w klasie szlifierek oscylacyjnych – są na rynku narzędzia słabsze i mocniejsze. Motor charakteryzuje się maksymalnymi obrotami na biegu jałowym 24.000/min. Przekładają się one na oscylacje o częstotliwości 12.000 min-1. Analizując te parametry, można wyciągnąć wniosek, że testowana maszyna przeznaczona jest do szlifowania w ostatniej fazie obróbki materiału, gdzie mniej liczy się siła, a bardziej dokładność i jakość pracy.

Maktec_MT923_2-2

Stopa szlifierska to jeden z tych elementów konstrukcyjnych, które decydują o wysokim komforcie pracy. W podstawowym wyposażeniu urządzenie posiada prostokątną stopę aluminiową o wymiarach 92 x 185 mm z otworami do odsysania pyłu powstającego w trakcie szlifowania. Stopa wykończona jest elastyczną podkładką gąbkową, która amortyzuje zbyt mocny docisk ściernicy do obrabianego materiału i w ten sposób chroni materiał przed niekontrolowanym szlifowaniem. Papier o rozmiarach 93 x 228 mm mocuje się do stopy za pomocą dwóch zacisków. Choć ten sposób mocowania jest bardziej pracochłonny w porównaniu z mocowaniem na rzep, to jednak zapewnia bardzo stabilny chwyt ściernicy. Dla tych, którzy cenią sobie wygodę pracy i szybkość zmiany papieru ściernego Maktec oferuje możliwość zmiany podkładki gąbkowej na podkładkę z wczepami rzepowymi (wyposażenie dodatkowe). Procedura ta sprowadza się do odkręcenia i przykręcenia 4 śrub.

Warto też przyjrzeć się bliżej kształtowi całej obudowy Makteca MT923. Zauważymy tutaj, że wydzielowno w niej elementy chwytne. Szlifierka może być obsługiwana aż w 3 ułożeniach dłoni. W pierwszym jest trzymana za tylny uchwyt główny. Drugie ułożenie to chwyt maszyny za górną część obudowy silnika. Trzeci z kolei polega na ułożeniu jednej dłoni na uchwycie głównym (tylnym), a drugiej na uchwycie pomocniczym (przednim). Wszystkie elementy konstrukcyjne, za które można trzymać w trakcie pracy Makitę pokryte są antypoślizgowym materiałem softgrip. Włącznik maszyny znajduje się w górnej części obudowy u nasady rękojeści głównej.

Maktec_MT923_1-1

Testy skuteczności i jakości szlifowania Maktec MT923 przeprowadziliśmy na kawałku drewna dębowego i użyliśmy do tego celu papieru ściernego o ziarnistości 120. Wykonaliśmy więc szlifowanie wykańczające obrabianą powierzchnię. Podczas tej czynności doceniliśmy, oprócz wydajności komfortu obsługi, dwie właściwości maszyny – bardzo przyjemny dźwięk silnika, który nie męczy operatora i nie generuje dużych wibracji, oraz skuteczny system odsysania pyłu z zewnętrznym workiem na nieczystości i króćcem przystosowanym do podłączenia odkurzacza przemysłowego.

 Autor: pins

 

Dane techniczne szlifierki oscylacyjnej Maktec MT923

Pobór mocy190 W
Częstotliwość oscylacji12.000 min-1
Obroty silnika na biegu jałowym24.000 min-1
Wielkość papieru93 x 228 mm
Powierzchnia szlifująca92 x 185 mm
Waga1,4 kg

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments