Test szlifierki oscylacyjnej IFA-MSAC-08

Wśród wszechobecnej „chińszczyzny” na rynku elektronarzędzi maszyna rodem z Lichtensteinu wydaje się być niezłym egzotykiem. Do naszego redakcyjnego  warsztatu trafiła właśnie szlifierka oscylacyjna IFA-MSAC-08 pochodząca z tego kraju.

Niezbyt często mamy okazję testowania małych szlifierek oscylacyjnych. Nie są one zbyt mocne i wydajne, więc dość słabo wypadają w naszych testach wydajnościowych. Trudno bowiem pokazać zalety elektronarzędzia, jeśli tak naprawdę służy ono do precyzyjnych i wykończeniowych szlifowań. Szlifierka oscylacyjna IFA – MSAC-08 rodem z Lichtensteinu jest narzędziem  dystrybuowanym  przez firmę GeoserV sp. z o.o. w Warszawie. Napędza ją wręcz miniaturowy silnik o mocy zaledwie 120 W. We współpracy z przekładnią zapewnia on

maszynie maksymalną częstotliwość oscylacji na poziomie 28.000 min-1. Przy niewielkiej mimośrodowości (1,3 mm) sprzęt ten jest doskonały do prac wymagających dużej dokładności obróbki.

IFA-MSAC-08_02

Prezentowane urządzenie to jedna z najmniejszych na rynku szlifierek oscylacyjnych. Wyposażona jest w wymienne kwadratowe stopy szlifierskie o rozmiarach 115 x 115 mm i stopę z trójkątną końcówką, która jest idealna do szlifowania w narożnikach. Stopy kwadratowe mają różną twardość, co pozwala je odpowiednio dobrać do rodzaju obrabianej powierzchni (drewno, stal, plastik, kamień) oraz jej profilu (np. szlifowanie podłogowych listew ozdobnych) i efektu, jaki chcemy osiągnąć. Papier ścierny mocuje się do stopy na rzepy. To najwygodniejszy system w  tego typu narzędziach – jednym ruchem zdejmujemy ściernicę i zakładamy nową. W stopie umieszczono otwory technologiczne, przez które odsysany jest pył powstający podczas szlifowania. Nieczystości są transportowane do plastikowego pojemnika z filtrem bądź odsysane przez zewnętrzny odkurzacz przemysłowy. Przyłącze do rury ma średnicę 36 mm. Kurz, który nie zostanie jednak odessany i przedostanie się do otoczenia, nie jest w stanie zagrozić szlifierce.

IFA-MSAC-08_01

Maszyna jest doskonale przygotowana do pracy w  trudnych warunkach. Chociażby włącznik główny, ukryty  pod plastikową (przezroczystą) osłoną, która zabezpiecza przed wnikaniem pyłu do wnętrza. Pod względem parametrów użytkowych szlifierka IFA-MSAC-08 utrzymuje standardowy poziom rynkowy zarezerwowany dla profesionalnych elektronarzędzi markowych. Uchwyt główny jest dobrze wyprofilowany, pokryto go miękką, antypoślizgową okładziną. Przy niewielkiej masie
1,3 kg szlifierka jest wręcz stworzona do długotrwałej pracy.

Radiusschliff, MSAC-08

Podczas testów obrabialiśmy nią powierzchnię belki sosnowej. Urządzenie radziło sobie doskonale i uzyskaliśmy nim niezwykle gładką powierzchnię drewnianą nadającą się pod lakiery. Podczas pracy nie raził nas za wysoki poziom wibracji, z którym mamy często do czynienia. Szlifierka może więc być używana do długo trwających operacji szlifowania wykańczającego różnego typu powierzchni.

 

Profilschliff, MSAC-08 Profilschliff-2, MSAC-08

 Autor: Marek Pudło

Dane techniczne szlifierki oscylacyjnej IFA-MSAC-08

Moc120 W
Częstotliwość oscylacji28 000 min-1
Wielkość papieru115 x 115 mm
Waga1,3 kg

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments