TEST SZLIFIERKI OSCYLACYJNEJ GRAPHITE 59G324

Lekka i poręczna szlifierka oscylacyjna GRAPHITE 59G324 to idealne narzędzie do obróbki płaskich powierzchni drewnianych. Sprawdzi się także podczas szlifowania lakierowanych elementów wykonanych z metalu czy tworzyw sztucznych.

 

Jak wiadomo, szlifierką oscylacyjną sprawnie wykonamy prace zarezerwowane dotąd dla ręcznej obróbki papierami ściernymi, pilnikami czy kostkami szlifierskimi. Jednakże głównym polem zastosowania tego typu elektronarzędzi jest międzyoperacyjna i wykańczająca obróbka szlifierska materiałów drewnianych oraz drewnopodobnych, jak też powierzchni lakierowanych. Są one więc stosowane do lekkiego lub delikatnego szlifowania. Tego rodzaju operacje szlifierskie nie mają dużych wymagań energetycznych, dlatego w szlifierkach oscylacyjnych nie stosuje się napędów o wysokiej mocy. Nie dziwi więc fakt, że

testowana szlifierka oscylacyjna GRAPHITE 59G324 napędzana jest silnikiem komutatorowym o mocy nominalnej 220 W zasilanym prądem zmiennym z gniazdka o napięciu 230 V. Jest to w zupełności wystarczające, gdyż użytkownik dysponuje w jej wypadku pewnym nadmiarem mocy, która jest przydatna choćby z powodu mniejszej obciążalności silnika, co wydłuża czas eksploatacji urządzenia. Dla porównania podajemy, że konkurencyjne maszyny renomowanych marek mają często moc nominalną w granicach 150–200 W.

 

Jak już nieraz informowaliśmy, o dokładnym przeznaczeniu operacyjnym szlifierki oscylacyjnej decyduje zastosowany w niej mimośrodowy mechanizm, a dokładnie jego amplituda oscylacji. Jej wartość wyznacza wielkość oscylacji prostokątnej stopy szlifierskiej. I tak szlifierki z amplitudą oscylacji w granicach 3,5–5 mm zaleca się stosować do zgrubnego i międzyoperacyjnego szlifowania, natomiast mające ten parametr o wielkości 2,5–2 mm – do szlifowania wykańczającego. I tak, ponieważ amplituda GRAPHITE’a 59G324 wynosi 2 mm, jest on przeznaczony do wykańczającego szlifowania. Oczywiście, możemy go też wykorzystać do szlifowania zgrubnego i międzyoperacyjnego, lecz należy pamiętać, że w tego typu operacjach wydajność obróbki będzie odpowiednio mniejsza.

W testowanej szlifierce GRAPHITE 59G324 silnik generuje maksymalne obroty na biegu jałowym wynoszące 12.000/min. Są one za pomocą pokrętła znajdującego się w przodzie elektronarzędzia regulowane elektronicznie od minimalnej wartości 6000 min-1. Oznacza to, że użytkownik szlifierki GRAPHITE 59G324 ma do dyspozycji od 12.000 do 24.000 oscylacji/min. Nadmieniamy, że w większości tego typu szlifierek dostępnych na rynku oscylacje są dwa razy większe niż obroty silnika, co jest konsekwencją zastosowanych w nich mechanizmów mimośrodowych.


Stopa szlifierska to jeden z elementów konstrukcyjnych, które decydują o jakości i wysokim komforcie pracy. Omawiane urządzenie wyposażono w odporną na wysokie temperatury prostokątną stopę szlifierską o wymiarach 90 x 187 mm. Ma ona otwory do odsysania pyłu powstającego w trakcie szlifowania i wykonana jest z aluminium. Stopę wykończono elastyczną podkładką gąbkową, która amortyzuje zbyt mocny docisk ściernicy do obrabianego materiału i w ten sposób chroni materiał przed niekontrolowanym szlifowaniem. Papier ścierny mocuje się do stopy na rzep lub za pomocą dwóch zacisków. W pierwszym wypadku powinien on mieć wymiary takie jak stopa, zaś w przypadku wykorzystania mocowania zaciskowego wynoszą one 93 x 230 mm. Urządzenie wyposażone jest też w system odsysania pyłu szlifierskiego do plastikowego pojemnika i wykorzystuje do tego podciśnienie powietrza wytwarzane przez wentylator silnika.

W przypadku testowanego GRAPHITE’a 59G324 wszystkie części chwytne jego obudowy oraz rękojeść główna zostały pokryte antypoślizgowym miękkim materiałem. Włącznik szlifierki ma blokadę do pracy ciągłej, dzięki czemu podczas pracy nie musimy go cały czas przyciskać. Urządzenie jest idealnie wyważone i lekkie (1,6 kg). Praca nim więc jest łatwa i niemęcząca.

 

Testy skuteczności i jakości szlifowania GRAPHITE 59G324 przeprowadziliśmy na deskach wykonanych z drewna sosnowego i dębowego. Deskę sosnową o wymiarach 42 x 22,5 cm mającą powierzchnię po pile trakowej szlifowaliśmy

zgrubnie za pomocą papieru ściernego o granulacji P60. Potrzebowaliśmy na to 86 s. Następnie wykonaliśmy szlifowanie międzyoperacyjne i wykańczające deski dębowej za pomocą papierów ściernych o granulacji P80, P120 i P180, uzyskując perfekcyjnie gładką powierzchnię, którą w skali 10-stopniowej oceniamy na 10.


Reasumując, testy redakcyjne pokazały, że pod względem efektywności i jakości obróbki powierzchni drewnianych szlifierka oscylacyjna GRAPHITE 59G324 zapewnia najwyższe rezultaty w pracy w klasie tego typu urządzeń o mocy rzędu 200 W. Jest do tego lekka, ergonomiczna
i łatwa w prowadzeniu.

pins

Dane techniczne szlifierki oscylacyjnej GRAPHITE 59G324

Pobór mocy220 W
Częstotliwość oscylacji12.000-24.000min-1
Obroty silnika na biegu jałowym6000-12.000 min-1
Wielkość papieru ściernego93 x 230 mm
Powierzchnia stopy szlifującej90 x 187 mm
Mocowanie papieru ściernegona rzep i zaciskowe
Masa1,6 kg

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments