Test szlifierki mimośrodowej Stayer LR125E

Na testy do redakcyjnego warsztatu trafiła szlifierka mimośrodowa Stayer LR125E klasy DIY. Jak wiadomo, tego typu szlifierki stosuje się do obróbki zgrubnej i wykończeniowej. Jednakże główny zakres zastosowań poszczególnych ich modeli wyznacza moc maszyny i rodzaj zastosowanej przekładni.

 

 

Stayer LR125E wyposażono w silnik o mocy 400 W. Generuje on przez przekładnię mimośrodową oscylacje o wielkości 12.000 min-1, przy czym obroty tarczy urządzenia są niewymuszone. Jest ona wprawiana w ruch przez same oscylacje, a nie za pomocą trybów przekładni. W urządzeniu zastosowano sterowanie elektroniczne szybkością pracy. Operator maszyny może więc zmieniać parametry pracy szlifierki w zależności od rodzaju obrabianego materiału. Biorąc pod

uwagę parametry mechaniczne szlifierki i moc Stayer LR125E, można stwierdzić, że jest ona przeznaczona nie tylko do wydajnej obróbki zgrubnej, ale także do szlifowania precyzyjnego nawet najbardziej wymagających materiałów.


Okrągła stopa szlifierska obsługuje ściernice nasypowe o średnicy 125 mm. Mocuje się je do tarczy na rzep. To jeden z najwygodniejszych systemów montażowych, który zapewnia szybką i łatwą wymianę osprzętu, jak też pewne jego zamocowanie. W stopie wykonano otwory technologiczne, przez które odsysane są powstające podczas szlifowania nieczystości. Mogą one trafiać bądź do materiałowego worka, bądź są odsysane przez podpięty odkurzacz przemysłowy. Wykorzystywanie odkurzacza zapewnia praktycznie 100-procentową czystość wokół miejsca pracy.
Ponieważ szlifierka mimośrodowa Stayer LR125E została wyposażona w dość mocny silnik, musi być ona trzymana dwiema rękami. Dlatego zastosowano w niej, oprócz rękojeści głównej, tzw. uchwyt dodatkowy. W rękojeści głównej znajduje się spustowy włącznik zasilania z przyciskiem blokady do pracy ciągłej.
Podczas redakcyjnych testów szlifowalismy niewielką belkę sosnową, używając kolejno papierów o granulacji 40, 60, 80 i 120. Otrzymaliśmy perfekcyjnie gładką powierzchnię nadającą się pod lakiery wysokopołyskowe. Maszyna sprawdziła się więc w pracy i naszym zdaniem, jak na urządzenie przeznaczone dla majsterkowiczów, okazała się narzędziem zapewniającym dobrą wydajność.

 Autor: Marek Pudło, pins

Dane techniczne szlifierki mimośrodowej Stayer LD141

Pobór mocy 400 W
Częstotliwość oscylacji 0-12.000 min-1
Średnica ruchu oscylacyjnego 1,25 mm
Wielkość papieru 125 mm (średnica)
Waga 1,9 kg
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar