TEST SZLIFIERKI MIMOŚRODOWEJ NAC OS-125-LI-20V

Marka NAC (New American Concept) wprowadziła niedawno do sprzedaży grupę elektronarzędzi bateryjnych serii AKU MULTISYSTEM przeznaczonych do użytku domowego i półprofesjonalnego. Wśród nich znalazła się szlifierka mimośrodowa NAC OS-125-LI-20V, która trafiła na testy do redakcyjnego warsztatu.

 

NAC OS-125-LI-20V to szlifierka mimośrodowa, konstrukcyjnie należąca do tego typu urządzeń generujących oscylacje z obrotami niewymuszonymi. Przeznaczone są one głównie do szlifowania międzyoperacyjnego, jak i wykańczającego materiałów drewnianych, powierzchni lakierowanych czy pokrytych farbami. Można nimi też szlifować zgrubnie, przy czym dla uzyskania wysokiej efektywności pracy stosuje się do tego maszyny o dużej mimośrodowości, tzn. wynoszącej 4–5 mm. Testowana szlifierka NAC OS-125-LI-20V to urządzenie kompaktowe, wyposażone

w talerz szlifierski o średnicy 125 mm. Przeznaczona jest do lekkich zadań – szlifowania zgrubnego, jak też międzyoperacyjnego i wykańczającego elementów drewnianych oraz lakierowanych czy malowanych farbami, mających niewielką powierzchnię.

 

Sercem testowanej akumulatorowej szlifierki mimośrodowej NAC OS-125-LI-20V jest komutatorowy silnik prądu stałego. Generuje on obroty w zakresie 0–10.000 min-1. Są one regulowane za pomocą 6-stopniowego pokrętła. Silnik ma wymienne szczotki, co oznacza, że nie jest konstrukcją jednorazową o żywotności warunkowanej ich trwałością. Krążki ścierne mocuje się w szlifierce NAC OS-125-LI-20V do talerza na rzep, co jest łatwą czynnością nawet dla początkującego użytkownika elektronarzędzi. Należy ją jednak wykonać dokładnie, gdyż talerz ma otwory technologiczne, które muszą się pokrywać z otworami krążka ściernego. Jak wiadomo, otwory te służą do odsysania pyłu szlifierskiego powstającego podczas pracy. W przypadku NACa OS-125-LI-20V – do worka na pył, w który szlifierka jest wyposażona. Konieczne do tego podciśnienie powietrza wytwarzane jest przez wentylator chłodzący jej silnik. Zamiast worka do testowanej szlifierki można też podłączyć wąż odkurzacza warsztatowego lub przemysłowego i zwiększyć efektywność odsysania pyłu szlifierskiego. Pozwala to uzyskać bliską 100% skuteczność.

W bezprzewodowej szlifierce mimośrodowej NAC OS-125-LI-20V zastosowano nowoczesne systemowe zasilanie bezprzewodowe 20 V zwane AKU MULTISYSTEM. Dzięki temu możemy ją zasilać akumulatorami Li-Ion 20 V o pojemnościach 2.0 lub 4.0 Ah. Przypominamy, że służą one też do zasilania całej gamy elektronarzędzi NAC należących do serii AKU MULTISYSTEM.

Jak już wspominaliśmy, szlifierka mimośrodowa NAC OS-125-LI-20V to urządzenie kompaktowe i lekkie (1,1 kg) mające świetnie wyprofilowany uchwyt główny. Pokryto go okładziną antypoślizgową gwarantującą pewne prowadzenie elektronarzędzia podczas szlifowania.

 

Podczas redakcyjnych testów szlifierki mimośrodowej NAC OS-125-LI-20V do jej zasilania użyliśmy akumulatora Li-Ion 20 V/4.0 Ah. Urządzeniem obrabialiśmy powierzchnię lakierowanej deski sosnowej. Próby testowe zaczęliśmy od usunięcia starego lakieru i szlifowania zgrubnego za pomocą krążka ściernego o granulacji 40P. Następnie wykonaliśmy szlifowanie międzyoperacyjne kolejno krążkami o granulacjach 80P i 120P. Próby testowe zakończyliśmy szlifowaniem wykańczającym z użyciem krążka o granulacji P160. Uzyskaliśmy oczekiwany efekt – powierzchnię o dużej gładkości, którą można następnie polakierować.

 

pins

 

Dane techniczne szlifierki mimośrodowej NAC OS-125-LI-20V

Napięcie zasilania/akumulator 20 V/Li-Ion 2.0 lub 4.0 Ah
Obroty silnika 0-10.000/min
Regulacja szybkości pracy 6 stopniowa
Średnica talerza 125 mm
System odsysania pyłu +
Masa 1,1 kg (bez akumulatora)

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar