TEST SZLIFIERKI MIMOŚRODOWEJ HITACHI SV15YC

Ofertę Hitachi powiększyła nowa szlifierka mimośrodowa oznaczona jako SV15YC. Jest to elektronarzędzie z tzw. niewymuszonym ruchem obrotowym talerza szlifierskiego i bardzo praktyczną regulacją wielkości mimośrodu.

 

Szlifierka mimośrodowa Hitachi SV15YC odznacza się bardzo dużą wydajnością usuwania naddatków materiałowych, jedną z najwyższych w tej klasie. Zawdzięcza to układowi elektronicznemu TurboBoost, który pozwala wykorzystać całą rezerwę mocy silnika i znacznie zwiększyć wydajność szlifowania. Układ ten włącza się za pomocą włącznika znajdującego się w górnej części elektronarzędzi (u nasady ich rękojeści głównej). Testowaną szlifierkę wyposażono w elektroniczne układy 6-stopniowej regulacji i stabilizacji częstotliwości oscylacji. W celu uzyskania maksymalnej wydajności podczas szlifowania pokrętło regulacji prędkości oscylacji

ustawiamy na 6. stopień i do tego włączamy układ TurboBoost.
W testowanym urządzeniu zastosowano 1-fazowy silnik komutatorowy prądu zmiennego (230 V) o mocy nominalnej 350 W i talerz szlifierski o średnicy 150 mm. Znajdziemy w nim też regulację wielkości mimośrodu (2,8 lub 6,2 mm), co pozwala na optymalne dostosowanie szlifierki do operacji szlifowania zgrubnego i wykańczającego. W celu zmiany wielkości mimośrodu wciska się przycisk znajdujący na metalowej obudowie przekładni i obraca talerz w lewą stronę.

Hitachi_SV15YC-6

Hitachi SV15YC ma wymienne talerze szlifierskie z mocowaniem na rzepy papierów i płócien ściernych, a także zintegrowany system odpylania do pojemnika, który może współpracować z odkurzaczem przemysłowym (posiada króciec umożliwiający zamocowanie węża odsysającego odkurzacza). Dzięki temu szlifierka Hitachi nie zanieczyszcza pyłem środowiska pracy, co jest niezmiernie ważne ze względu na bezpieczeństwo oraz zdrowie użytkowników tych maszyn.
Dla zwiększenia trwałości testowanej szlifierki mimośrodowej i jej stabilizacji Hitachi zastosowało w niej szczelne obudowy oraz pyłoszczelne łożyska kulkowe. W tym celu mechanizm mimośrodowy oraz przekładnię umieszczono w trwałej obudowie metalowej, co zapewnia tym zespołom pewne zamocowanie i stabilną pracę.
Szlifierka ma ergonomicznie wyprofilowane dwie rękojeści: główną i dodatkową (demontowaną). Elementy te i wszystkie jej części chwytowe pokryto miękkimi wykładzinami ułatwiającymi trzymanie maszyny oraz amortyzującymi wibracje. Dzięki temu urządzenie jest ergonomiczne i odznacza się niskim poziomem drgań przenoszonych na ręce operatora.

Hitachi_SV15YC-5

W redakcyjnych testach wykonaliśmy próby obróbki klocka sosnowego. Sprawdzaliśmy wydajność szlifowania i jego jakość, wykorzystując do tego papiery o granulacji: 40, 60, 80, 120 i 180. Szlifierka mimośrodowa Hitachi SV15YC podczas przeprowadzonych dwóch rodzajów prób pracowała na mimośrodach 6,2 i 2,8 mm. W szlifowaniu wykańczającym zastosowaliśmy mniejszy mimośród oraz zredukowaliśmy prędkość pracy o połowę. Rezultaty były bardzo dobre, szczególnie pod względem jakości szlifowania. Zauważyliśmy też, że Hitachi to udana konstrukcja również pod względem efektywności odpylania pola obróbki.

Hitachi_SV15YC-1

Reasumując, testowana szlifierka mimośrodowa Hitachi dzięki opcji zmiany ustawienia wielkości mimośrodu umożliwia zarówno bardzo wydajne usuwanie naddatków materiałowych, jak i delikatne szlifowanie wykańczające. Urządzenie przeznaczone jest dla stolarzy, meblarzy, lakierników samochodowych, emalierów, renowatorów zabytkowych urządzeń, sprzętów czy instrumentów itp.

pins

 

Dane techniczne szlifierki mimośrodowej Hitachi SV15YC

Moc nominalna 350 W
Średnica talerza szlifierskiego 150 mm
Obroty na biegu jałowym 4200-11.000 min-1
Elektroniczna regulacja wielkości oscylacji +
Regulacja wielkości średnicy mimośrodu +
System TurboBoost +
Elektroniczna stabilizacja pracy pod zmiennym obciążeniem +
Średnica mimośrodu 2,8/6,2 mm
Układ odpylający z pojemnikiem i adapterem do odkurzacza +
Waga 2,5 kg

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar