Test szlifierki mimośrodowej Festool ROTEX RO 150 FEQ

Szlifierka mimośrodowa Festool ROTEX RO 150 FEQ to uniwersalne narzędzie, którym można wykonywać trzy rodzaje operacji podczas obróbki powierzchni: szlifowanie zgrubne, dokładne i polerowanie. W jednym elektronarzędziu mamy więc trzy maszyny. Przyjrzeliśmy się bliżej temu urządzeniu w redakcyjnym warsztacie.

Szlifierka Festool ROTEX RO 150 FEQ to maszyna bardzo wszechstronna pod względem przeznaczenia, dzięki zastosowaniu w niej dwóch trybów pracy: (1) tzw.

ruchu oscylacyjnego (wymuszonego) i swobodnego ruchu obrotowego hamowanego oraz (2) ROTEX, w którym mamy pełne sprzężenie silnika napędowego z tarczą szlifierki i złożenie ruchu mimośrodowego z obrotowym. W pierwszym trybie pracy talerz szlifierski porusza się ruchem mimośrodowym, który doskonale sprawdza się podczas szlifowania dokładnego oraz delikatnego różnych materiałów (od drewna przez lakiery i farby do tworzyw sztucznych) i – co niezmiernie ważne – nie pozostawia śladów obróbki. Urządzenie wyposażono w hamulec, który zapobiega nadmiernemu wzrostowi obrotów talerza przy uniesieniu narzędzia ponad obrabianą powierzchnię i nie dopuszcza do powstawania wyżłobień na skutek zbyt agresywnego działania maszyny przy ponownym rozpoczęciu pracy. W trybie pracy ROTEX talerz porusza się krzywoliniowo i dzięki temu bardzo intensywnie może usuwać materiał z obrabianej powierzchni. Gdy zastosujemy odpowiednie materiały ścierne w trybie tym zachowamy wysoką gładkość powierzchni, co oznacza, że na ostateczne jej wykończenie zużyjemy mniej materiałów ściernych i energii, jak też obróbkę wykonamy w znacznie krótszym czasie. W tym trybie pracy szlifierka Festool ROTEX RO 150 FEQ jest doskonałym narzędziem do szlifowania zgrubnego, usuwania powłok starego lakieru, rdzy i daje wyniki porównywalne z uzyskiwanymi za pomocą mocnej szlifierki rotacyjnej, przy czym nie ma jej wad. Warto tu wspomnieć, że w trybie pracy ROTEX wykonuje się również prace polerskie – odpowiednio dobrana prędkość obrotowa i ruch talerza po torze krzywoliniowym zabezpieczają powierzchnię przed nadmiernym wzrostem temperatury i rozpryskiwaniem materiału polerskiego.

Festool_ROTEX_RO150_02

W ROTEX RO 150 FEQ zastosowano silnik o mocy 720 W i rozbudowany układ elektroniczny MMC. Zapewnia on łagodny start silnika, pozwala dopasować prędkość szlifowania do rodzaju materiału (oscylacje – 3300-6800 min-1, obroty w trybie ROTEX – 320-660 min-1) i utrzymuje ją na stałym poziomie niezależnie od obciążenia, jak też chroni silnik szlifierki przed przegrzaniem (antyprzeciążeniowy wyłącznik temperaturowy).
W urządzeniu zastosowano przekładnię z podwójnym uszczelnieniem i solidnym ułożyskowaniem wału mimośrodowego, co zapewnia długą i bezawaryjną eksploatację szlifierki, oraz beznarzędziowe mocowanie talerza szlifierskiego. Warto tu wspomnieć, że włącznik szlifierki jest także zabezpieczony przed dostępem pyłu. Omawiana szlifierka ma system odsysania pyłów szlifierskich z króćcem do odkurzacza przemysłowego oraz współpracuje z talerzami systemu MultiJetstream o średnicy 150 mm. Zapobiega on zbieraniu się pyłu w środku tarczy szlifierskiej, dzięki czemu wzrasta wydajność szlifowania i wydłużana jest trwałość materiałów ściernych. System MULTI-JETSTREAM wykorzystuje powietrze doprowadzane i odprowadzane, tworząc powietrzny prąd, który transportuje powstający pył szlifierski do najbliższego kanału odsysającego. Wynikiem tego jest prawie 100-proc. skuteczność odsysania pyłu. Jeśli używa się do jego usuwania odkurzaczy Festool, mamy dodatkową funkcję antystatyczną, która zapobiega gromadzeniu się ładunków elektrostatycznych podczas szlifowania. Materiały ścierne do talerzy mocuje się na rzepy, dzięki czemu ich wymiana jest bardzo prosta i szybka.

Festool_ROTEX_RO150_01

Festool do szlifierki ROTEX RO 150 FEQ oferuje pod względem twardości trzy rodzaje talerzy szlifierskich. Talerz twardy służy do szlifowania płaszczyzn, talerz miękki używany jest do szlifowania zgrubnego i dokładnego powierzchni płaskich oraz wypukłych, zaś talerz supermiękki jest najlepszy do szlifowania elementów

kształtowych i krzywizn. Do prac polerskich stosujemy różnego rodzaju gąbki, filce i futerka polerskie, które mocuje się na specjalny talerz polerski.
Urządzenie wyposażono w dodatkową rękojeść mocowaną po lewej lub prawej stronie przekładni, jak też w część chwytną pokrytą miękką wykładziną, znajdującą się w górnej części obudowy przekładni (szczególnie przydatna podczas polerowania). Jako wyposażenie opcjonalne mamy także uchwyt profilowany, który umożliwia niemęczące polerowanie i szlifowanie podczas wykonywania długotrwałych prac. Warto tu także wspomnieć o kablu zasilającym montowanym na zatrzask (Plug-it) oraz o zabezpieczeniu krawędzi (PROTECTOR Festool), które uniemożliwia dotykanie obwodem talerza szlifierskiego do powierzchni, np. przy szlifowaniu wzdłuż ściany, czego negatywnymi skutkami są odbijanie urządzenia i uszkadzanie obrabianych elementów oraz samego talerza.
Podczas redakcyjnych testów szlifierki Festool ROTEX RO 150 FEQ najpierw przeprowadziliśmy szlifowanie zgrubne (tryb ROTEX, maksymalna szybkość pracy) powierzchni belki sosnowej przy użyciu krążka ściernego o ziarnistości P40, usuwając z powierzchni chropowatości, zadziory oraz przebarwienia. Następnie przeprowadziliśmy międzyszlifowanie krążkami Festool P80 (tryb ROTEX, maksymalna szybkość pracy) i P120 (maksymalna szybkość pracy w trybie ROTEX oraz w trybie z obrotowym ruchem swobodnym talerza). Szlifowanie wykańczające wykonaliśmy ściernicą P150 w trybie z obrotowym ruchem swobodnym talerza, przy czym najpierw wykorzystaliśmy maksymalną prędkość szlifowania, następnie zredukowaliśmy ją do połowy. Efekt przerósł nasze oczekiwania – uzyskana powierzchnia miała bardzo wysoką gładkość.
Reasumując, przekładniowa szlifierka mimośrodowa Festool ROTEX RO 150 FEQ to urządzenie, które pod warunkiem zastosowania odpowiednich materiałów ściernych i polerskich zapewnia nam uzyskanie najwyższych z możliwych rezultatów w pracy. Jest to niewątpliwie efekt optymalnie dobranych parametrów pracy i zaawansowania technicznego oraz przemyślanej konstrukcji maszyny pod względem ergonomii.

Autor: pins (wykorzystano materiały Festool)

 

Dane techniczne szlifierki mimośrodowej Festool ROTEX RO 150 FEQ

 

Moc

720 W

Suw szlifujący

5 mm

Ruchy mimośrodowe

3300-6800 min-1

Prędkość obrotowa Rotex® (ruch krzywoliniowy)

320-660 min-1

Ciężar

2,3 kg

Talerz szlifierski

150 mm

Przyłącze do odsysania pyłu

27mm

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments