TEST SZLIFIERKI MIMOŚRODOWEJ DEDRA DED7062

Ergonomia, łatwość obsługi oraz niski poziom wibracji – tak w trzech słowach można scharakteryzować akumulatorową szlifierkę mimośrodową Dedra DED7062, która rozszerzyła ostatnio ofertę maszyn zasilanych z systemowych akumulatorów Dedra SAS+ALL.

 

Urządzenie ma idealnie wyprofilowaną rękojeść pokrytą miękką wykładziną soft grip. Krążki ścierne o średnicy 125 mm montuje się bardzo szybko i prosto. Dla wygody użytkownika włącznik został zintegrowany z regulatorem prędkości obrotowej. Aby uruchomić maszynę, należy jeden raz nacisnąć przycisk zmiany prędkości oscylacji. Rozpocznie ona pracę z prędkością 11.000 min-1. Ponowne naciśnięcie przycisku spowoduje włączenie drugiego biegu, a liczba oscylacji zmniejszy się do 8500 min-1, trzecie naciśnięcie wspomnianego przełącznika spowoduje,

że krążek zwolni do 6000 min-1. Kiedy kolejny raz naciśniemy przełącznik, załączony zostanie ponownie III najszybszy bieg. Natomiast aby wyłączyć maszynę, należy wcisnąć przycisk oznaczony jako „0”. Znajduje się on tuż obok przycisku zmiany prędkości obrotowej. Rozmieszczenie przycisków jest bardzo ergonomiczne i pozwala na włączanie, zmienianie prędkości oscylacji czy zatrzymywanie maszyny bez konieczności odrywania oczu od obrabianej powierzchni i ręki od maszyny.

 

Szlifierka mimośrodowa Dedra DED7062 przekonuje do siebie także niską masą. Wraz z akumulatorem systemowym DED7032 Dedra SAS+ALL waży bowiem ok. 2 kg. To dokładnie tyle, ile potrzeba, aby możliwe było precyzyjne prowadzenie maszyny po szlifowanej powierzchni. Szlifierka mimośrodowa Dedra DED7062 to również elektronarzędzie odznaczające się większą skutecznością szlifowania niż odpowiadające jej szlifierki oscylacyjne. W pracy wykorzystuje nie tylko oscylacje stopy szlifierskiej, lecz także jej ruch obrotowy. Dzięki temu ma większą zdolność do usuwania materiału niż szlifierki oscylacyjne. W szlifierce mimośrodowej Dedra DED7062 ruch obrotowy wytwarzany jest przez siłę odśrodkową mechanizmu mimośrodowego. Prędkość obrotowa stopy może być dodatkowo regulowana za pomocą nacisku szlifierką na materiał obrabiany. Efektem słabszego nacisku jest większa prędkość obrotowa i tempo szlifowania, i odwrotnie, skutkiem silnego nacisku jest mniejsza prędkość obrotowa i wydajność usuwania materiału.

Szlifierka mimośrodowa Dedra DED7062 to elektronarzędzie przeznaczone do obróbki szlifierskiej materiałów drewnianych i drewnopodobnych. Zastosowano w niej wydajny nowoczesny silnik bezszczotkowy, który charakteryzuje się wysoką sprawnością. Znajdziemy w niej też zaawansowaną elektronikę sterującą, o której funkcjach wspomnieliśmy na początku artykułu. Efektem zastosowania silnika bezszczotkowego i zaawansowanej elektroniki są m.in. optymalne parametry i duża efektywność pracy, jak też co najmniej o 30% dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu akumulatora. Do tego urządzenie jest praktycznie bezobsługowe, nie potrzebuje wizyt w serwisie na wymianę szczotek, a także znacznie trwalsze od tej samej klasy szlifierek z silnikami komutatorowymi.

 

Testowana szlifierka mimośrodowa Dedra DED7062 wyposażona jest okrągłą stopę szlifierską o średnicy 125 mm. Mocowanie krążków ściernych 125 mm odbywa się na rzep, czyli szybko, wygodnie i beznarzędziowo. Aby poprawnie użytkować maszynę, należy bezwarunkowo używać ściernic z otworami. Przy ich mocowaniu trzeba zwrócić uwagę, czy pokrywają się one z ułożeniem otworów, ale w stopie maszyny. Właściwy montaż sprawia, że urobek powstały w czasie pracy zostaje z łatwością zasysany przez system odpylania szlifierki do materiałowego worka, gdzie się osadza i nie zapyla miejsca pracy i samej maszyny.

Obudowa i kształt korpusu szlifierki mimośrodowej Dedra DED7062 sprawiają, że znakomicie leży ona w dłoni – można powiedzieć, że jest podręcznikowym wzorem elektronarzędziowej ergonomii. Szlifierkę bez kłopotu obsłużymy jedną ręką, a zastosowanie antypoślizgowego materiału soft grip odczuwalnie pochłania część wibracji, które powstają w wyniku ruchu stopy szlifierskiej.

 

Podczas redakcyjnych testów szlifierką Dedra DED7062 obrabialiśmy powierzchnię deski i belki sosnowej, zaczynając od szlifowania zgrubnego za pomocą krążka o granulacji 40P, przez obróbkę międzyoperacyjną krążkami 80P, 100P i 120P. Testy zakończyliśmy szlifowaniem wykańczającym z użyciem krążka 180P. Szybko uzyskaliśmy oczekiwany efekt, czyli powierzchnię o dużej gładkości, którą można

pomalować lakierem wysokiego połysku.

 

Reasumując, szlifierka mimośrodowa Dedra DED7062 to kolejna bardzo ciekawa propozycja, która weszła w skład linii maszyn zasilanych systemowym akumulatorem Dedra SAS+ALL. Urządzenie możemy polecić wszystkim, którzy w swojej pracy napotykają konieczność precyzyjnego wyszlifowania niewielkich elementów, w tym także znajdujących się w miejscach trudno dostępnych.

GEB, pins

Dane techniczne szlifierki mimośrodowej Dedra DED7062

Napięcie zasilania18 V
Typ akumulatora/napięcie zasilania/pojemnośćLi-Ion/18 V/2.0 lub 4.0 Ah
Częstotliwość oscylacji6000/8500/11000 min-1
Rozmiar stopy roboczej [mm]125
Masa (bez akumulatora i ładowarki)1,5 kg
ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments