Test szlifierki kątowej YATO YT-82102

Duże szlifierki kątowe to bardzo popularne elektronarzędzia. Spotkać je można w każdym zakładzie przemysłowym i na każdej budowie. Możemy nimi ciąć elementy o dużej grubości, jak też efektywnie szlifować spore powierzchnie metalowe.

Duże szlifierki kątowe współpracujące z tarczami 180 i 230 mm, mające silniki o mocy 2000-2600 W, stosuje się w przemyśle i budownictwie. Największymi atutami tych maszyn są duże możliwości cięcia (stali, betonu) i moc, która pozwala obrabiać najtwardsze materiały.

YATO YT-82102 należy właśnie do licznej grupy takich szlifierek. Testowane elektronarzędzie ma klasyczną konstrukcję. Wyposażono je w wydajny silnik o mocy 2200

W. Generuje on przez przekładnię kątową na biegu luzem obroty wynoszące 6000/min. Narzędzie przystosowane jest do współpracy z tarczami o średnicy 230 mm, co w połączeniu z dużym zapasem mocy pozwala efektywnie ciąć stal czy beton.
Konstruktorzy szlifierki zadbali szczególnie o jej trwałość. Mamy więc w niej wirnik zabezpieczony przed pyłem szlifierskim, obieg powietrza wokół silnika, który zwiększa efektywność chłodzenia i podwyższa jego odporność termiczną. Jest też przekładnia wykonana w wysokogatunkowej stali mieszcząca się we wnętrzu głowicy metalowej.

W YATO YT-82102 tarcza tnąca ukryta jest pod metalową osłoną, która chroni operatora przed iskrami i skutkami rozerwania się ściernicy w trakcie cięcia. Mocowana jest do kołnierza głowicy za pomocą śrubowego zacisku. Zmianę położenia osłony wykonuje się więc przez poluzowanie/dokręcenie śruby mocującej wkrętakiem. Wymianę tarcz ułatwia blokada wrzeciona. Mocuje się je za pomocą klucza i śrubowej nakrętki (gwint wrzeciona – M14).

Uchwyt główny szlifierki YATO YT-82102 jest odpowiednio wyprofilowany do dłoni oraz pokryty miękką wykładziną, co zapewnia sprawowanie pełnej kontroli nad maszyną. Można go ustawiać w trzech pozycjach kątowych, czyli obracać co 90° i blokować. To rozwiązanie zwiększa wygodę pracy, szczególnie podczas cięcia, w trakcie którego maszynę obraca się przeważnie o 90°. W urządzeniu zastosowano, podobnie jak w innych tego typu elektronarzędziach, włącznik zasilania z blokadą pracy ciągłej. Z kolei rękojeść pomocnicza może być mocowana w głowicy w trzech pozycjach – z prawej lub lewej strony bądź w górnej części. Dzięki temu testowaną maszyną mogą wygodnie pracować operatorzy prawo- i leworęczni.

W redakcyjnym warsztacie przetestowaliśmy YATO YT-82102 pod kątem wydajności cięcia i szlifowania. Sprzęt tej klasy musi być mocny i szybki – takie są wobec niego wymagania. W pierwszej próbie skracaliśmy bardzo twardy stalowy pręt (gładki) o średnicy 30 mm, wykorzystując do tego ściernicę korundową do cięcia o granulacji 36. Z tym dość twardym elementem YATO poradziło sobie w 18,12 s, co jest wynikiem godnym odnotowania i pokazującym, że testowana szlifierka dysponuje profesjonalną wydajnością. W drugim zadaniu szlifowaliśmy bok płaskownika ze stali konstrukcyjnej przy użyciu ściernicy korundowej o granulacji 36. W czasie 20-sekundowej obróbki YATO zeszlifowało 6 g materiału stalowego.

Reasumując testy redakcyjne, YATO YT-82102 to mocna szlifierka kątowa, którą można szybko i wygodnie pracować. Jej atrakcyjność niewątpliwie podwyższają solidne wykonanie i rozwiązania zwiększające trwałość.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Test wiertarki bezudarowej Kress 600 BS QuiXS

Niewielka wiertarka bezudarowa z systemem wymiennych uchwytów, którą można zarówno wiercić, jak i wkręcać, powinna być obowiązkowym wyposażeniem każdego profesjonalisty.

Wiertarka Kress 650 BS QuiXS, zgodnie z symboliką nazwy, wyposażona jest w silnik o mocy 600 W. Jest to jednostka z 1-biegową przekładnią, wykonana w technologii Power-MAXX-Motor. Urządzenie ma zintegrowany przełącznik kierunku obrotów, a także sterowanie elektroniczne za pomocą przełącznika spustowego, które również stabilizuje obroty pod zmiennym obciążeniem. Wiertarka dysponuje maksymalną prędkością obrotową 3200 min-1. Łatwa regulacja obrotów i spory zapas mocy sprawiają, że narzędzie to może być stosowane zarówno do wiercenia w drewnie

i w metalu, jak i do montowania wkrętów w drewnie. Taką maszyną wywiercimy w stali otwór o maksymalnej średnicy 10 mm, w drewnie 20 mm i w tym samym materiale osadzimy wkręt o średnicy 6 mm. Osiągi tej maszyny zaspokoja wickość oczekiwań montażysty, wykończeniowca, konserwatora itp.

Cechą, która wyróżnia Kressa na tle rynkowej konkurencji jest na pewno nietuzinkowy uchwyt narzędziowy. Na pierwszy rzut oka może nic specjalnego – jednoczęściowy z automatyczną blokadą wrzeciona, o zakresie 10 mm. Jednak po odciągnięciu tulei mechanizmu mocującego można go szybko zdemontować. Naszym oczom ukaże się wtedy sześciokątny uchwyt 1/4”, w którym mocuje się bezpośrednio bity lub inne końcówki do wkręcania. Ale to nie wszystko. W miejsce standardowego uchwytu da się także zamocować uchwyt kątowy (opcjonalny), który zamieni naszą tradycyjną wiertarkę w prawie pełnowartościową wkrętarkę do pracy w ciasnych miejscach. System ten nazwano QuicXS. Warto także podkreślić, że wrzeciono posiada system automatycznej blokady ASL – Auto Spindle Lock. Dzięki niemu uchwyt obsługujemy jedną ręką. (tu tez warto wspomnieć o zostawianiu bita pod futerkiem).

Nie mniej interesująco rozwiązano także kwestię zasilania. Kress jest prekursorem stosowania systemowych kabli, które montuje się do narzędzia złączem zatrzaskowym. Jeden kabel wystarczy, by zasilać naprzemiennie wszystkie narzędzia Kress w warsztacie. Walor nie do przecenienia. Dołóżmy do tego jeszcze fakt, że większość narzędzi niemieckiego producenta, w tym testowana wiertarka, wyposażana jest w 4-metrowe przewody, które zapewniają dużą swobodę pracy. Ale to nie wszystko – w ofercie firmy są także kable 6-metrowe.

Podczas praktycznych testów wiertarki bezudarowej Kress 600 BS QuiXS wykonaliśmy kilka prób. Pierwszą było wiercenie za pomocą wycinaka 3-ostrzowego 32 mm otworu w płycie OSB o grubości 35,5 mm. Zadanie to trwało zaledwie 2 s. Do drugiego testu użyliśmy stalowego elementu o grubości 11 mm, który przewiercaliśmy na wylot wiertłem o średnicy 5 mm. Czas wykonania otworu to 8 s. Po szybkiej zmianie uchwytu i beznarzędziowym zamontowaniu w uchwycie 1/4” bitu wkręcaliśmy w sosnową belkę wkręty o wymiarach 6 x 120 (pełny gwint) i 8 x 200 mm (niepełny gwint). Sprzęt z takimi wyzwaniami poradził sobie w odpowiednio w 1 i 2 s.

Dane techniczne wiertarki bezudarowej Kress 600 BS QuiXS

Moc

600 W

Maks. obroty bez obciążenia

3200/min

Maks. średnica wiercenia w stali/drewnie

10/20 mm

Maks. średnica wkręcania w drewnie

6 mm

Waga

1,3 kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2024 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu