MENUMENU
MENUMENU

Test szlifierki kątowej YATO YT-82102

Duże szlifierki kątowe to bardzo popularne elektronarzędzia. Spotkać je można w każdym zakładzie przemysłowym i na każdej budowie. Możemy nimi ciąć elementy o dużej grubości, jak też efektywnie szlifować spore powierzchnie metalowe.

Duże szlifierki kątowe współpracujące z tarczami 180 i 230 mm, mające silniki o mocy 2000-2600 W, stosuje się w przemyśle i budownictwie. Największymi atutami tych maszyn są duże możliwości cięcia (stali, betonu) i moc, która pozwala obrabiać najtwardsze materiały.

YATO YT-82102 należy właśnie do licznej grupy takich szlifierek. Testowane elektronarzędzie ma klasyczną konstrukcję. Wyposażono je w wydajny silnik o mocy 2200

W. Generuje on przez przekładnię kątową na biegu luzem obroty wynoszące 6000/min. Narzędzie przystosowane jest do współpracy z tarczami o średnicy 230 mm, co w połączeniu z dużym zapasem mocy pozwala efektywnie ciąć stal czy beton.
Konstruktorzy szlifierki zadbali szczególnie o jej trwałość. Mamy więc w niej wirnik zabezpieczony przed pyłem szlifierskim, obieg powietrza wokół silnika, który zwiększa efektywność chłodzenia i podwyższa jego odporność termiczną. Jest też przekładnia wykonana w wysokogatunkowej stali mieszcząca się we wnętrzu głowicy metalowej.

W YATO YT-82102 tarcza tnąca ukryta jest pod metalową osłoną, która chroni operatora przed iskrami i skutkami rozerwania się ściernicy w trakcie cięcia. Mocowana jest do kołnierza głowicy za pomocą śrubowego zacisku. Zmianę położenia osłony wykonuje się więc przez poluzowanie/dokręcenie śruby mocującej wkrętakiem. Wymianę tarcz ułatwia blokada wrzeciona. Mocuje się je za pomocą klucza i śrubowej nakrętki (gwint wrzeciona – M14).

Uchwyt główny szlifierki YATO YT-82102 jest odpowiednio wyprofilowany do dłoni oraz pokryty miękką wykładziną, co zapewnia sprawowanie pełnej kontroli nad maszyną. Można go ustawiać w trzech pozycjach kątowych, czyli obracać co 90° i blokować. To rozwiązanie zwiększa wygodę pracy, szczególnie podczas cięcia, w trakcie którego maszynę obraca się przeważnie o 90°. W urządzeniu zastosowano, podobnie jak w innych tego typu elektronarzędziach, włącznik zasilania z blokadą pracy ciągłej. Z kolei rękojeść pomocnicza może być mocowana w głowicy w trzech pozycjach – z prawej lub lewej strony bądź w górnej części. Dzięki temu testowaną maszyną mogą wygodnie pracować operatorzy prawo- i leworęczni.

W redakcyjnym warsztacie przetestowaliśmy YATO YT-82102 pod kątem wydajności cięcia i szlifowania. Sprzęt tej klasy musi być mocny i szybki – takie są wobec niego wymagania. W pierwszej próbie skracaliśmy bardzo twardy stalowy pręt (gładki) o średnicy 30 mm, wykorzystując do tego ściernicę korundową do cięcia o granulacji 36. Z tym dość twardym elementem YATO poradziło sobie w 18,12 s, co jest wynikiem godnym odnotowania i pokazującym, że testowana szlifierka dysponuje profesjonalną wydajnością. W drugim zadaniu szlifowaliśmy bok płaskownika ze stali konstrukcyjnej przy użyciu ściernicy korundowej o granulacji 36. W czasie 20-sekundowej obróbki YATO zeszlifowało 6 g materiału stalowego.

Reasumując testy redakcyjne, YATO YT-82102 to mocna szlifierka kątowa, którą można szybko i wygodnie pracować. Jej atrakcyjność niewątpliwie podwyższają solidne wykonanie i rozwiązania zwiększające trwałość.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar

Test akumulatorowej wiertarko-wkrętarki Bosch GSR 1000 Professional

Bosch wprowadza po raz pierwszy do oferty niebieskich narzędzi dla profesjonalistów wiertarko-wkrętarkę ze zintegrowanym akumulatorem. Ma być ona na rynku jedną z najbardziej kompaktowych elektronarzędzi w klasie wkrętarek 10,8-woltowych.

Rynek profesjonalnych elektronarzędzi przyzwyczaił nas do wkrętarek z wymiennymi akumulatorami. Bosch GSR 1000 Professional to pierwszy model profesjonalny, w którym konstruktorzy postanowili zastosować wewnętrzną baterię na stałe zintegrowaną z maszyną, którą ładuje się zwykłą ładowarką podobną do tych stosowanych z telefonami. Takie rozwiązania można zaleźć już w elektronarzędziach firmy Bosch, np. wewnętrzny akumulator Li-Ion zasila dalmierze laserowe GLM 80 i GLM 100 C. Sprawdza się

tam wyśmienicie i można zaryzykować stwierdzenie, że tak samo będzie w przypadku nowej wkrętarki GSR 1000. W tym miejscu od razu spieszymy z informacją, że akumulator po jego zużyciu można bez problemu wymienić w serwisie.

Przejdźmy więc do szczegółów – wiertarko-wkrętarkę Bosch GSR 1000 Professional zasila nowoczesny akumulator litowo-jonowy o napięciu 10,8 V i pojemności 1,5 Ah. To bardzo nowoczesna konstrukcja, która charakteryzuje się dużą wydajnością prądową, brakiem efektu pamięci (ogniwa można doładowywać w dowolnym momencie) i niezwykłą żywotnością (nawet 4-krotnie dłuższą niż ogniwa starej technologii). Przy tym baterię ładuje się do pełna w zaledwie 60 min. Ponieważ akumulator we wkrętarce Bosch GSR 1000 jest zintegrowany i użytkownik nie może go sam wymienić w trakcie pracy, konstruktorzy musieli bardzo skutecznie zabezpieczyć ogniwa przed uszkodzeniami. Odpowiada za to sprawdzony i stosowany w innych elektronarzędziach Bosch system ECP (Electronic Cell Protection). Chroni on akumulator aktywnie w trakcie pracy przed przeciążeniem, przegrzaniem i całkowitym rozładowaniem oraz pasywnie podczas ładowania przed przeładowaniem ogniw. O poziomie naładowania akumulatora informują diody na obudowie wkrętarki. Pomagają one wybrać właściwy moment ładowania ogniw.

Konstrukcja mechaniczna nowej wiertarko-wkrętarki Bosch GSR 1000 Professional sprawia, że jest to maszyna, która przy swoich gabarytach (masa zaledwie 0,9 kg, długość – 186 mm) i systemie zasilania należy do najbardziej wydajnych na rynku. Silnik wkrętarki za pośrednictwem przekładni planetarnej zapewnia prędkość obrotową 0-700 obr./min, płynnie regulowaną za pomocą włącznika spustowego. Jednostka napędowa oferuje aż 15 Nm momentu obrotowego, co pozwala np. wiercić otwory w drewnie o średnicy do 10 mm, w stali do 6 mm i osadzać wkręty o maksymalnej średnicy 6 mm. Choć w konstrukcji mechanizmu napędowego nie zastosowano sprzęgła z regulacją momentu obrotowego, to w precyzyjnym wierceniu i wkręcaniu pomaga elektryczny hamulec, który zatrzymuje obracające się wrzeciono dosłownie w mgnieniu oka. Warto tutaj wspomnieć, że uchwyt narzędziowy o średnicy 6 mm to konstrukcja samozaciskowa – bardzo wygodna w codziennej obsłudze i przyspieszająca wymianę osprzętu.

W kwestii ergonomii akumulatorowa wiertarko-wkrętarka Bosch GSR 1000 Professional to najwyższy poziom, do którego przyzwyczaił nas niemiecki producent. Chociaż nowa maszyna ma konkurować z podobnymi konstrukcjami także ceną, nie znajdziemy tutaj praktycznie żadnych oszczędności. Pistoletowy uchwyt główny pokryty jest antypoślizgową okładziną Soft grip, która nie tylko gwarantuje pewny chwyt, ale także pochłania część wibracji. W dolnej części gniazda na akumulator znajdziemy również diody LED do oświetlania miejsca wiercenia lub wkręcania.

Nasze testy rozpoczęliśmy od wiercenia w belce sosnowej przy użyciu wiertła krętego o średnicy 8 mm. Otwór o głębokości 70 mm powstał w czasie 3,09 s. Następnie przystąpiliśmy do montażu w elemencie sosnowym wkrętów 5,5 x 80 mm i 3,5 x 55 mm (specjalnie przeznaczony do montażu płyt gipsowo-kartonowych). Operacje montażowe zajęły nam 2,01 i 1,93 s. Testy pokazały, że Bosch GSR 1000 Professional to szybka maszyna (podane tu wyniki można porównać z naszymi testami na www.portalnarzedzi.pl, linki QR Cody podane w tabeli zawartej w artykule). Jednak najważniejsza dla nas była wygoda pracy, tu wkrętarka okazała się bezkonkurencyjna.

Jest praktycznie naturalnym przedłużeniem dłoni. Doskonale sprawdzi się podczas wykonywania zabudów z płyt g-k i podczas montażu mebli czy niewielkich elementów. W takich pracach montażowych akumulator 1,5 Ah w zupełności wystarczy nam na cały dzień. Kompaktowe wymiary wkrętarki umożliwiają pracę w ograniczonych przestrzeniach czy trudno dostępnych miejscach. Nie musimy się też obawiać o za głębokie osadzanie wkrętów, gdyż zabezpiecza nas przed tym szybki hamulec wrzeciona.

Dane techniczne wiertarko-wkrętarki Bosch GSR 1000 Professional

Obroty

0-700/min

Moment obrotowy

15 Nm

Typ akumulatora/napięcie/pojemność

Li-Ion/10,8 V/1,5 Ah

Maks. średnica wiercenia w drewnie/stali

10/6 mm

Maks. średnica wkrętu

6 mm

Uchwyt wiertarski

szybkomocujący 6 mm

Waga

0,9 kg

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar
copyright 2016 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu