MENUMENU
MENUMENU

Test szlifierki kątowej YATO YT-82102

Duże szlifierki kątowe to bardzo popularne elektronarzędzia. Spotkać je można w każdym zakładzie przemysłowym i na każdej budowie. Możemy nimi ciąć elementy o dużej grubości, jak też efektywnie szlifować spore powierzchnie metalowe.

Duże szlifierki kątowe współpracujące z tarczami 180 i 230 mm, mające silniki o mocy 2000-2600 W, stosuje się w przemyśle i budownictwie. Największymi atutami tych maszyn są duże możliwości cięcia (stali, betonu) i moc, która pozwala obrabiać najtwardsze materiały.

YATO YT-82102 należy właśnie do licznej grupy takich szlifierek. Testowane elektronarzędzie ma klasyczną konstrukcję. Wyposażono je w wydajny silnik o mocy 2200

W. Generuje on przez przekładnię kątową na biegu luzem obroty wynoszące 6000/min. Narzędzie przystosowane jest do współpracy z tarczami o średnicy 230 mm, co w połączeniu z dużym zapasem mocy pozwala efektywnie ciąć stal czy beton.
Konstruktorzy szlifierki zadbali szczególnie o jej trwałość. Mamy więc w niej wirnik zabezpieczony przed pyłem szlifierskim, obieg powietrza wokół silnika, który zwiększa efektywność chłodzenia i podwyższa jego odporność termiczną. Jest też przekładnia wykonana w wysokogatunkowej stali mieszcząca się we wnętrzu głowicy metalowej.

W YATO YT-82102 tarcza tnąca ukryta jest pod metalową osłoną, która chroni operatora przed iskrami i skutkami rozerwania się ściernicy w trakcie cięcia. Mocowana jest do kołnierza głowicy za pomocą śrubowego zacisku. Zmianę położenia osłony wykonuje się więc przez poluzowanie/dokręcenie śruby mocującej wkrętakiem. Wymianę tarcz ułatwia blokada wrzeciona. Mocuje się je za pomocą klucza i śrubowej nakrętki (gwint wrzeciona – M14).

Uchwyt główny szlifierki YATO YT-82102 jest odpowiednio wyprofilowany do dłoni oraz pokryty miękką wykładziną, co zapewnia sprawowanie pełnej kontroli nad maszyną. Można go ustawiać w trzech pozycjach kątowych, czyli obracać co 90° i blokować. To rozwiązanie zwiększa wygodę pracy, szczególnie podczas cięcia, w trakcie którego maszynę obraca się przeważnie o 90°. W urządzeniu zastosowano, podobnie jak w innych tego typu elektronarzędziach, włącznik zasilania z blokadą pracy ciągłej. Z kolei rękojeść pomocnicza może być mocowana w głowicy w trzech pozycjach – z prawej lub lewej strony bądź w górnej części. Dzięki temu testowaną maszyną mogą wygodnie pracować operatorzy prawo- i leworęczni.

W redakcyjnym warsztacie przetestowaliśmy YATO YT-82102 pod kątem wydajności cięcia i szlifowania. Sprzęt tej klasy musi być mocny i szybki – takie są wobec niego wymagania. W pierwszej próbie skracaliśmy bardzo twardy stalowy pręt (gładki) o średnicy 30 mm, wykorzystując do tego ściernicę korundową do cięcia o granulacji 36. Z tym dość twardym elementem YATO poradziło sobie w 18,12 s, co jest wynikiem godnym odnotowania i pokazującym, że testowana szlifierka dysponuje profesjonalną wydajnością. W drugim zadaniu szlifowaliśmy bok płaskownika ze stali konstrukcyjnej przy użyciu ściernicy korundowej o granulacji 36. W czasie 20-sekundowej obróbki YATO zeszlifowało 6 g materiału stalowego.

Reasumując testy redakcyjne, YATO YT-82102 to mocna szlifierka kątowa, którą można szybko i wygodnie pracować. Jej atrakcyjność niewątpliwie podwyższają solidne wykonanie i rozwiązania zwiększające trwałość.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar

Akumulatorowa ukośnica Makita BLS713

Akumulatorowa piła Makita BLS713 wykorzystuje rozwiązania zastosowane po raz pierwszy w modelu LS1216L. Mowa tutaj o Deep and eXact Cutting Technology.

To system dwóch par szyn o przekroju kołowym, po których porusza się głowica z silnikiem z tarczą tnącą. Działają one teleskopowo, czyli w momencie, gdy kończy się zakres wysunięcia górnych prowadnic, ruch przejmują prowadnice dolne. Łożyska kulowe (4 sztuki) pozwalają bardzo płynnie przemieszczać głowicę w trakcie cięcia. Jednak największą zaletą tego rozwiązania jest uzyskanie bardzo stabilnego i pozbawionego odchyleń ruchu piły podczas cięcia oraz zmniejszenie gabarytów elektronarzędzia – dolne prowadnice chowają się pod stół roboczy urządzenia. Dzięki zastosowaniu takiej konstrukcji
prowadnic i tarczy o średnicy 190 mm (otwór mocujący 20 mm) Makitą przetniemy elementy o maksymalnej długości 300 mm i wysokości 60 mm. Porównując te parametry, zauważymy, że mała akumulatorówka ustępuje swojej sieciowej siostrze tylko o 10 mm w zakresie maksymalnej długości cięcia. To zasługa opisanego właśnie systemu Deep and eXact Cutting Technology.

Makita_BLS713_02

Nieduża ukośnica Makita BLS713 ma również mały stół roboczy. Jego rozmiary można zwiększyć, stosując demontowane poszerzenia, które pozwalają obrabiać elementy od większej długości. Do unieruchomienia obrabianego elementu używa się uchwytu imadłowego instalowanego z prawej lub z lewej strony stołu. Użytkownik ma też do dyspozycji płytę obrotową, która pozwala ustawiać poziome kąty cięcia w zakresie -47º (lewo) do +57º (prawo). Operator może korzystać ze stałych ustawień najpopularniejszych kątów cięcia (0°, ±15°, ±22,5°, ±31,6° i ±45°) lub nastawiać dowolne wartości, blokując płytę pokrętłem dociskowym. Trochę mniejsze możliwości ma prezentowana piła w zakresie realizacji cięć skośnych. Obrót piły z silnikiem wokół osi prowadnic może być realizowany tylko w zakresie -5º do +45º.

Bardzo ważne w konstrukcji piły jest źródło zasilania. Makita BLS713 korzysta z systemowych – stosowanych w innych narzędziach akumulatorowych Makita – baterii Li-Ion. Litowo-jonowe ogniwa o napięciu 18 V i pojemności 3,0 Ah zapewniają pile wystarczającą ilość energii do cięcia nawet najgrubszych elementów. Baterie są wydajne (zapewniają moc maszynie praktycznie aż do wyczerpania zapasu energii), bardzo trwałe (wytrzymują kilka tysięcy cykli ładowania) i wygodne w codziennym użytkowaniu (można je doładowywać bez obaw o zmniejszenie pojemności lub skrócenie żywotności). Ogniwa Li-Ion są elektronicznie zabezpieczone, m.in. przed nagłym wzrostem i spadkiem napięcia czy zbytnim rozładowaniem.

Dane techniczne akumulatorowej ukośnicy Makita BLS713

Obroty

2200/min

Średnica piły/otworu mocującego

190/20 mm

Nastawianie cięcia kątowego

od -47° do +57°

Nastawianie cięcia skośnego

-5° do +45°

Głębokość x szerokość cięcia (kąt x skos) 0° x 0°/0° x 45°/5° x 0°/45° x 45°

300 x 52/300 x 25/300 x 40/212 x 25 mm

Typ akumulatora/napięcie/pojemność

Li-Ion/18 V/3,0 Ah

Waga

12,7 kg

Akumulatorowa piła ukośnica Makita BLS713, podobnie jak jej sieciowe siostry, została wyposażona w system odsysania pyłu. Jest to właściwie sprytnie skonstruowana osłona tarczy tnącej, która przechwytuje powstające w trakcie cięcia wióry, a pęd powietrza wdmuchuje je do worka. Żeby jednak system był w pełni wydajny, należałoby do króćca podłączać odkurzacz przemysłowy, który praktycznie w całości odsysałby nieczystości.

Tarcza, zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, schowana jest pod plastikową osłoną, która odkrywa jej ostrze na chwilę przed rozpoczęciem cięcia. Dzięki temu, że osłona jest przezroczysta, użytkownik może na bieżąco obserwować stan techniczny piły i łatwo zauważyć jej ewentualne uszkodzenia. Żeby uruchomić silnik, operator musi jednocześnie nacisnąć dwa przyciski. Przypadkowe włączenie zasilania jest praktycznie niemożliwe.

Makita_BLS713_01

Bardzo nas interesowały możliwości testowanego elektronarzędzia, jednak nie od tego byśmy chcieli zacząć podsumowanie. Makita BLS713 zauroczyła nas jednak swoimi gabarytami. Silnik o mikrorozmiarach, nowoczesny system prowadnic czy zastosowanie lekkich materiałów konstrukcyjnych sprawiło, że maszyna jest ultralekka. Może 12 kg na papierze to niemało, jednak w rzeczywistości przenoszenie piły z miejsca na miejsce to przyjemność. Krótki korpus sprawia, że transport tego narzędzia jest możliwy nawet w niewielkiej osobówce.

W testach redakcyjnych Makitą BLS713  przecinaliśmy płytę wiórową o grubości 30 mm i długości 290 mm w 6 s. Makita więc może zastąpić ukośnice sieciowe na tarcze do 190 mm.

Autor: Marek Pudło

class='sam-pro-container sam-pro-ad'data-spc=''>
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar
copyright 2016 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu