MENUMENU
MENUMENU

Test szlifierki kątowej YATO YT-82102

Duże szlifierki kątowe to bardzo popularne elektronarzędzia. Spotkać je można w każdym zakładzie przemysłowym i na każdej budowie. Możemy nimi ciąć elementy o dużej grubości, jak też efektywnie szlifować spore powierzchnie metalowe.

Duże szlifierki kątowe współpracujące z tarczami 180 i 230 mm, mające silniki o mocy 2000-2600 W, stosuje się w przemyśle i budownictwie. Największymi atutami tych maszyn są duże możliwości cięcia (stali, betonu) i moc, która pozwala obrabiać najtwardsze materiały.

YATO YT-82102 należy właśnie do licznej grupy takich szlifierek. Testowane elektronarzędzie ma klasyczną konstrukcję. Wyposażono je w wydajny silnik o mocy 2200

W. Generuje on przez przekładnię kątową na biegu luzem obroty wynoszące 6000/min. Narzędzie przystosowane jest do współpracy z tarczami o średnicy 230 mm, co w połączeniu z dużym zapasem mocy pozwala efektywnie ciąć stal czy beton.
Konstruktorzy szlifierki zadbali szczególnie o jej trwałość. Mamy więc w niej wirnik zabezpieczony przed pyłem szlifierskim, obieg powietrza wokół silnika, który zwiększa efektywność chłodzenia i podwyższa jego odporność termiczną. Jest też przekładnia wykonana w wysokogatunkowej stali mieszcząca się we wnętrzu głowicy metalowej.

W YATO YT-82102 tarcza tnąca ukryta jest pod metalową osłoną, która chroni operatora przed iskrami i skutkami rozerwania się ściernicy w trakcie cięcia. Mocowana jest do kołnierza głowicy za pomocą śrubowego zacisku. Zmianę położenia osłony wykonuje się więc przez poluzowanie/dokręcenie śruby mocującej wkrętakiem. Wymianę tarcz ułatwia blokada wrzeciona. Mocuje się je za pomocą klucza i śrubowej nakrętki (gwint wrzeciona – M14).

Uchwyt główny szlifierki YATO YT-82102 jest odpowiednio wyprofilowany do dłoni oraz pokryty miękką wykładziną, co zapewnia sprawowanie pełnej kontroli nad maszyną. Można go ustawiać w trzech pozycjach kątowych, czyli obracać co 90° i blokować. To rozwiązanie zwiększa wygodę pracy, szczególnie podczas cięcia, w trakcie którego maszynę obraca się przeważnie o 90°. W urządzeniu zastosowano, podobnie jak w innych tego typu elektronarzędziach, włącznik zasilania z blokadą pracy ciągłej. Z kolei rękojeść pomocnicza może być mocowana w głowicy w trzech pozycjach – z prawej lub lewej strony bądź w górnej części. Dzięki temu testowaną maszyną mogą wygodnie pracować operatorzy prawo- i leworęczni.

W redakcyjnym warsztacie przetestowaliśmy YATO YT-82102 pod kątem wydajności cięcia i szlifowania. Sprzęt tej klasy musi być mocny i szybki – takie są wobec niego wymagania. W pierwszej próbie skracaliśmy bardzo twardy stalowy pręt (gładki) o średnicy 30 mm, wykorzystując do tego ściernicę korundową do cięcia o granulacji 36. Z tym dość twardym elementem YATO poradziło sobie w 18,12 s, co jest wynikiem godnym odnotowania i pokazującym, że testowana szlifierka dysponuje profesjonalną wydajnością. W drugim zadaniu szlifowaliśmy bok płaskownika ze stali konstrukcyjnej przy użyciu ściernicy korundowej o granulacji 36. W czasie 20-sekundowej obróbki YATO zeszlifowało 6 g materiału stalowego.

Reasumując testy redakcyjne, YATO YT-82102 to mocna szlifierka kątowa, którą można szybko i wygodnie pracować. Jej atrakcyjność niewątpliwie podwyższają solidne wykonanie i rozwiązania zwiększające trwałość.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar

Test myjki ciśnieniowej Elektromaschinen HDEm 1810 Hobby Line

Myjka ciśnieniowa HDEm 1810 Hobby Line – jak sama nazwa wskazuje – przeznaczona jest do popularnych zadań. Sprawdzi się na podwórku podczas mycia samochodu, roweru, narzędzi czy podjazdu.

 

O tym, że HDEm 1810 Hobby Line jest modelem amatorskim decydują dwa szczegóły w konstrukcji elektronarzędzia – przede wszystkim zespół napędowy oraz materiały, z jakich wykonana jest myjka i cały osprzęt towarzyszący. Niemiecką myjkę wyposażono w silnik o mocy 1800 W. Jak na sprzęt ogrodowo-podwórkowy, jednostka napędowa jest naprawdę duża i gwarantuje dobre „osiągi”. Dzięki niej pompa myjki zapewnia maksymalne ciśnienie robocze na poziomie 125 barów i maksymalny przepływ wody 360-410 l/godz. To wystarczająco

dużo, by spłukać z auta zaschnięte błoto czy umyć taras bądź podjazd do garażu z kostki brukowej. Narzędzie pobiera wodę z sici wodociągowej, której temperatura nie przekracza 40°C. Warto tutaj podkreślić, że pompa posiada stalowe tłoki i głowicę z lekkiego stopu metalu. Dzięki temu jest bardzo trwała i wydajna. Jednostka napędowa wyposażona jest w system start-stop – pompa uruchamiana jest włącznikiem spustowym w pistolecie i pracuje tylko wtedy, kiedy potrzebne jest ciśnienie do wypychania wody.

HDEm_ 1810HobbyLine_02

Myjka ciśnieniowa HDEm 1810 Hobby Line – jak każdy sprzęt dla hobbystów i amatorów – jest bardzo łatwa w obsłudze. Myjkę przed rozpoczęciem mycia należy oczywiście podłączyć do źródła prądu (za pomocą kabla o długości 4,5 m), a następnie do kranu z bieżącą wodą. Przyłączenie myjki ciśnieniowej do kranu odbywa się za pomocą szybkozłączek, a wąż musi mieć średnicę co najmniej ½ cala. Na koniec trzeba podpiąć wąż wysokociśnieniowy (o długości 5 m, za pomocą nakrętki) ze specjalnym pistoletem z włącznikiem spustowym i dołączonymi do niego lancami. Już podczas samego mycia trzeba pamiętać, że myjka musi stać pionowo. Niedozwolone jest używanie elektronarzędzia ułożonego na płasko ze względu na konstrukcję pompy.

HDEm_ 1810HobbyLine_01

O użyteczności każdej myjki decydują nie tylko wydajność silnika i pompy, ale również wyposażenie. Producent myjki ciśnieniowej HDEm 1810 Hobby Line jest dość hojny i dołącza do maszyny praktycznie wszystkie najważniejsze akcesoria, a nawet daje coś więcej. Jest więc lanca z regulacja kąta natrysku. Druga końcówka to pojemnik na detergent. Przed rozpoczęciem właściwego mycia ciśnieniowego czyszczony obiekt można polać dowolnym płynem ułatwiającym pozbycie się brudu. Trzecia końcówka to okrągła rotacyjna szczotka, która ułatwia np. mycie karoserii samochodu. I na koniec deser – jedną z końcówek myjących jest okrągła szczotka do czyszczenia podłóg. Pod plastikową obudową z kołnierzem z włosiem znajdują się dwa rotujące ramiona z końcówkami wysokociśnieniowymi. Ramiona się obracają, a czyszczenie odbywa się na podobnej zasadzie jak w zmywarce do naczyń (do sprawdzenia zasada działania).

Ponieważ myjka ciśnieniowa HDEm 1810 Hobby Line jest nieco większa i cięższa od modelu HDEm 390, który testowaliśmy przed miesiącem, to producent zdecydował się zastosować dwa kółka transportowe oraz długi i wygodny uchwyt transportowy. Choć maszyna waży 11,5 kg, to jednak bez tych elementów jej przemieszczanie po podwórku mogłoby być uciążliwe.

Autor: Marek Pudło, pins

 

Dane techniczne myjki ciśnieniowej HDEm 1810 Hobby Line

Moc silnika

1800 W

Maksymalne ciśnienie

125 barów

Maksymalna wydajność pompy

360-410 l/godz.

Waga

11,5 kg

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar
copyright 2016 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu