MENUMENU
MENUMENU

Test szlifierki kątowej YATO YT-82102

Duże szlifierki kątowe to bardzo popularne elektronarzędzia. Spotkać je można w każdym zakładzie przemysłowym i na każdej budowie. Możemy nimi ciąć elementy o dużej grubości, jak też efektywnie szlifować spore powierzchnie metalowe.

Duże szlifierki kątowe współpracujące z tarczami 180 i 230 mm, mające silniki o mocy 2000-2600 W, stosuje się w przemyśle i budownictwie. Największymi atutami tych maszyn są duże możliwości cięcia (stali, betonu) i moc, która pozwala obrabiać najtwardsze materiały.

YATO YT-82102 należy właśnie do licznej grupy takich szlifierek. Testowane elektronarzędzie ma klasyczną konstrukcję. Wyposażono je w wydajny silnik o mocy 2200

W. Generuje on przez przekładnię kątową na biegu luzem obroty wynoszące 6000/min. Narzędzie przystosowane jest do współpracy z tarczami o średnicy 230 mm, co w połączeniu z dużym zapasem mocy pozwala efektywnie ciąć stal czy beton.
Konstruktorzy szlifierki zadbali szczególnie o jej trwałość. Mamy więc w niej wirnik zabezpieczony przed pyłem szlifierskim, obieg powietrza wokół silnika, który zwiększa efektywność chłodzenia i podwyższa jego odporność termiczną. Jest też przekładnia wykonana w wysokogatunkowej stali mieszcząca się we wnętrzu głowicy metalowej.

W YATO YT-82102 tarcza tnąca ukryta jest pod metalową osłoną, która chroni operatora przed iskrami i skutkami rozerwania się ściernicy w trakcie cięcia. Mocowana jest do kołnierza głowicy za pomocą śrubowego zacisku. Zmianę położenia osłony wykonuje się więc przez poluzowanie/dokręcenie śruby mocującej wkrętakiem. Wymianę tarcz ułatwia blokada wrzeciona. Mocuje się je za pomocą klucza i śrubowej nakrętki (gwint wrzeciona – M14).

Uchwyt główny szlifierki YATO YT-82102 jest odpowiednio wyprofilowany do dłoni oraz pokryty miękką wykładziną, co zapewnia sprawowanie pełnej kontroli nad maszyną. Można go ustawiać w trzech pozycjach kątowych, czyli obracać co 90° i blokować. To rozwiązanie zwiększa wygodę pracy, szczególnie podczas cięcia, w trakcie którego maszynę obraca się przeważnie o 90°. W urządzeniu zastosowano, podobnie jak w innych tego typu elektronarzędziach, włącznik zasilania z blokadą pracy ciągłej. Z kolei rękojeść pomocnicza może być mocowana w głowicy w trzech pozycjach – z prawej lub lewej strony bądź w górnej części. Dzięki temu testowaną maszyną mogą wygodnie pracować operatorzy prawo- i leworęczni.

W redakcyjnym warsztacie przetestowaliśmy YATO YT-82102 pod kątem wydajności cięcia i szlifowania. Sprzęt tej klasy musi być mocny i szybki – takie są wobec niego wymagania. W pierwszej próbie skracaliśmy bardzo twardy stalowy pręt (gładki) o średnicy 30 mm, wykorzystując do tego ściernicę korundową do cięcia o granulacji 36. Z tym dość twardym elementem YATO poradziło sobie w 18,12 s, co jest wynikiem godnym odnotowania i pokazującym, że testowana szlifierka dysponuje profesjonalną wydajnością. W drugim zadaniu szlifowaliśmy bok płaskownika ze stali konstrukcyjnej przy użyciu ściernicy korundowej o granulacji 36. W czasie 20-sekundowej obróbki YATO zeszlifowało 6 g materiału stalowego.

Reasumując testy redakcyjne, YATO YT-82102 to mocna szlifierka kątowa, którą można szybko i wygodnie pracować. Jej atrakcyjność niewątpliwie podwyższają solidne wykonanie i rozwiązania zwiększające trwałość.

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar

Test wiertarki KRESS 1055 HTC

Na nasz redakcyjny warsztat trafiła wiertarka KRESS 1055 HTC. To specjalistyczne narzędzie przeznaczone jest najcięższych zadań wiercenia i wkręcania.

KRESS 1055 HTC to specjalistyczna wiertarka bezudarowa, której charakterystyczną cechą są niskie obroty (do 530 obr./min) i bardzo duży moment obrotowy (do 50 Nm). Generowany jest on przez silnik o mocy 1055 W za pośrednictwem 1-biegowej oraz 3-stopniowej przekładni. Można go regulować pokrętłem układu elektronicznego znajdującym się na prawym boku rękojeści głównej. Układ ten w zasadzie pełni rolę elektronicznej wielobiegowej przekładni (10 ustawień) i należy go odróżniać od elektronicznej regulacji obrotów.

Wiertarka KRESS 1055 HTC przeznaczona jest głównie do specjalnych zadań wymagających dużego momentu obrotowego, np. do montowania w drewnie wkrętów o sporej średnicy, wiercenia w drewnie i materiałach otworów o średnicach powyżej 25 mm, wiercenia przy użyciu koron, wykonywania otworów w elementach stalowych przy użyciu stojaka wiertarskiego i wierteł o dużych średnicach, mieszania zapraw, farb itp. Użytkownik może także płynnie regulować obroty i ustalić wstępnie ich wartość maksymalną za pomocą pokrętła układu elektronicznego, które znajduje się we włączniku spustowym. 1055 HTC wyposażono w przełącznik kierunku obrotów przez zmianę pozycji szczotkotrzymaczy, dzięki czemu moc wiertarki podczas pracy w obu kierunkach jest taka sama.


Prezentowane urządzenie posiada bezkluczykowy uchwyt wiertarski o średnicy mocowania 13 mm. Konstrukcyjnie KRESS 1055 HTC należy do grupy wiertarek pistoletowych. Jego główne uchwyty wykonane są z porządnego materiału typu soft grip, a włączniki – dla komfortu obsługi – są gumowane. Bardzo interesujący jest uchwyt boczny, który w odróżnieniu od standardowych rozwiązań, ma aż ok. 26 cm długości. Zabieg ten miał umożliwić operatorowi okiełznanie 50 Nm momentu obrotowego dzięki efektowi dźwigni.
Kabel zasilający ma długość 4 m i jest demontowalny. Podłącza się go do maszyny za pomocą złącza zatrzaskowego. Mało tego, złącze to w obrębie urządzeń KRESS-a jest zunifikowane, co oznacza, że wyposażając swój warsztat w elektronarzędzia tej marki, możemy je zasilać za pomocą tylko jednego kabla, przekładając go do używanego w danej chwili urządzenia.

W warsztacie redakcyjnym wykonaliśmy kilka prób wiercenia. Na pierwszy ogień poszedł wycinak 1-ostrzowy 50 mm, którym w sosnowej belce wywierciliśmy w 9 s otwór o głębokości 82 mm. W drugiej próbie zastosowaliśmy z kolei koronę 60 mm, która posłużyła nam do przewiercenia 39-milimetrowej grubości blatu kuchennego z laminowanej płyty wiórowej. Czynność ta zajęła Kressowi 4 s. W obu próbach wiertarka sprawdziła się znakomicie. Żadnych oznak słabości – widać było wręcz zapas mocy i momentu obrotowego. Duży zakres regulacji parametrów pracy silnika sprawia, że narzędzie może być wykorzystywane do pracy z każdym materiałem i z każdym rodzajem i wielkością osprzętu. Bezpieczeństwo pracy wiertłami o dużej średnicy zapewnione jest dzięki długiemu uchwytowi pomocniczemu, którym pewnie trzymamy maszynę podczas wiercenia.

Dane techniczne wiertarki KRESS 1055 HTC

Model 1055 HTC
Moc (W) 1055
Maks. obroty bez obciążenia (1/min) 530
Maks. moment obrotowy (Nm) 50
Maks. średnica wiercenia w stali/drewnie/betonie (mm) 16/70/-
Waga (kg) 1,7
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar
copyright 2016 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu