Test szlifierki kątowej YATO YT-82102

Duże szlifierki kątowe to bardzo popularne elektronarzędzia. Spotkać je można w każdym zakładzie przemysłowym i na każdej budowie. Możemy nimi ciąć elementy o dużej grubości, jak też efektywnie szlifować spore powierzchnie metalowe.

Duże szlifierki kątowe współpracujące z tarczami 180 i 230 mm, mające silniki o mocy 2000-2600 W, stosuje się w przemyśle i budownictwie. Największymi atutami tych maszyn są duże możliwości cięcia (stali, betonu) i moc, która pozwala obrabiać najtwardsze materiały.

YATO YT-82102 należy właśnie do licznej grupy takich szlifierek. Testowane elektronarzędzie ma klasyczną konstrukcję. Wyposażono je w wydajny silnik o mocy 2200

W. Generuje on przez przekładnię kątową na biegu luzem obroty wynoszące 6000/min. Narzędzie przystosowane jest do współpracy z tarczami o średnicy 230 mm, co w połączeniu z dużym zapasem mocy pozwala efektywnie ciąć stal czy beton.
Konstruktorzy szlifierki zadbali szczególnie o jej trwałość. Mamy więc w niej wirnik zabezpieczony przed pyłem szlifierskim, obieg powietrza wokół silnika, który zwiększa efektywność chłodzenia i podwyższa jego odporność termiczną. Jest też przekładnia wykonana w wysokogatunkowej stali mieszcząca się we wnętrzu głowicy metalowej.

W YATO YT-82102 tarcza tnąca ukryta jest pod metalową osłoną, która chroni operatora przed iskrami i skutkami rozerwania się ściernicy w trakcie cięcia. Mocowana jest do kołnierza głowicy za pomocą śrubowego zacisku. Zmianę położenia osłony wykonuje się więc przez poluzowanie/dokręcenie śruby mocującej wkrętakiem. Wymianę tarcz ułatwia blokada wrzeciona. Mocuje się je za pomocą klucza i śrubowej nakrętki (gwint wrzeciona – M14).

Uchwyt główny szlifierki YATO YT-82102 jest odpowiednio wyprofilowany do dłoni oraz pokryty miękką wykładziną, co zapewnia sprawowanie pełnej kontroli nad maszyną. Można go ustawiać w trzech pozycjach kątowych, czyli obracać co 90° i blokować. To rozwiązanie zwiększa wygodę pracy, szczególnie podczas cięcia, w trakcie którego maszynę obraca się przeważnie o 90°. W urządzeniu zastosowano, podobnie jak w innych tego typu elektronarzędziach, włącznik zasilania z blokadą pracy ciągłej. Z kolei rękojeść pomocnicza może być mocowana w głowicy w trzech pozycjach – z prawej lub lewej strony bądź w górnej części. Dzięki temu testowaną maszyną mogą wygodnie pracować operatorzy prawo- i leworęczni.

W redakcyjnym warsztacie przetestowaliśmy YATO YT-82102 pod kątem wydajności cięcia i szlifowania. Sprzęt tej klasy musi być mocny i szybki – takie są wobec niego wymagania. W pierwszej próbie skracaliśmy bardzo twardy stalowy pręt (gładki) o średnicy 30 mm, wykorzystując do tego ściernicę korundową do cięcia o granulacji 36. Z tym dość twardym elementem YATO poradziło sobie w 18,12 s, co jest wynikiem godnym odnotowania i pokazującym, że testowana szlifierka dysponuje profesjonalną wydajnością. W drugim zadaniu szlifowaliśmy bok płaskownika ze stali konstrukcyjnej przy użyciu ściernicy korundowej o granulacji 36. W czasie 20-sekundowej obróbki YATO zeszlifowało 6 g materiału stalowego.

Reasumując testy redakcyjne, YATO YT-82102 to mocna szlifierka kątowa, którą można szybko i wygodnie pracować. Jej atrakcyjność niewątpliwie podwyższają solidne wykonanie i rozwiązania zwiększającetrwałość.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Test wkrętarki akumulatorowej Metabo PowerMaxx 12 Pro

Każdemu użytkownikowi elektronarzędzi marzą się takie maszyny, które będą realizowały wiele różnych zadań. Jednym słowem – wielofunkcyjne. Metabo ma tu pewną propozycję małej wkrętarki akumulatorowej Metabo PowerMaxx 12 Pro.

Dlaczego nową wkrętarkę Metabo nazwaliśmy „wielofunkcyjną”? Ano dlatego, że w przeciwieństwie do wielu podobnych narzędzi na rynku przystosowana jest do obsługi różnego rodzaju uchwytów narzędziowych, a tym samym można nią wykonywać przeróżne prace wiercenia i wkręcania. A więc od początku. W pierwotnej konfiguracji Metabo PowerMaxx 12 Pro ma 6-kątny uchwyt narzędziowy 1/4”. Bardzo wygodny w obsłudze i przeznaczony głównie do współpracy z wszelkiego rodzaju bitami, ale także z wiertłami o 6-kątnym uchwycie. Po

konstrukcji tego uchwytu – choćby po braku automatycznej blokady i zastosowaniu pierścienia zaciskowego do unieruchamiania osprzętu w gnieździe – widać, że jest to rozwiązanie przemyślane. Okazuje się bowiem, że wrzeciono jest na zewnątrz nagwintowane. Dzięki temu można na nie nakręcić tradycyjny uchwyt wiertarski (jednoczęściowy, plastikowy lub metalowy). Użytkownik może wtedy stosować dowolny osprzęt. A na koniec rodzynek – do pracy w trudno dostępnych miejscach można użyć uchwytu kątowego. Mocuje się go do korpusu urządzenia za pomocą opaski zaciskowej (dzięki temu uchwyt można obracać wokół osi narzędzia i ustawiać go w dowolnej pozycji kątowej). Zakończony jest również gniazdem 6-kątnym 1/4”.

Metabo_PowerMaxx12Pro_02
Obok interesującego podejścia do kwestii mocowania bitów i wierteł w uchwytach narzędziowych w Metabo znajdziemy także ciekawe rozwiązania w zakresie konstrukcji napędu. Na uwagę zasługuje nie tylko sam silnik, ale jego bardzo efektywne połączenie z dwubiegową przekładnią oraz 6-stopniowa regulacja momentu dokręcania (z blokadą sprzęgła do wiercenia). Silnik na pierwszym biegu osiąga maksymalnie 350 obr./min, a na drugim – 1300. Z kolei na niższym przełożeniu dysponuje momentem obrotowym 28 Nm, a na wyższym 14 Nm. Prędkość obrotowa silnika jest płynnie regulowana za pomocą włącznika spustowego. Kierunek obracania się wrzeciona ustalamy z kolei przełącznikiem słupkowym nad włącznikiem głównym. Te bardzo duże możliwości doboru parametrów pracy wkrętarki pozwalają z pełną swobodą nazwać ją „wielofunkcyjną”. Urządzenie to nada się bowiem i do wymagającego siły wiercenia, i do delikatnego montażu wkrętów w płytach meblowych.

Metabo_PowerMaxx12Pro_03
Bardzo udaną konstrukcję mechaniczną uzupełnia w Metabo PowerMaxx 12 Pro efektywne źródło zasilania. Stanowi je litowo-jonowy akumulator  o napięciu 10,8 V i pojemności 3 Ah, na który producent udziela 3-letniej gwarancji. Jego niewątpliwą zaletą, poza efektywnością energetyczną i możliwością doładowywania bez obawy o uszkodzenie ogniw, jest niewielki rozmiar. Dzięki temu wkrętarka Metabo może być używana w ciasnych zakamarkach, a przy tym jest wyjątkowo lekka (0,9 kg). Dodatkowo masa baterii doskonale kompensuje masę silnika, wpływając pozytywnie na wyważenie sprzętu. Całość dopełnia światło diodowe umieszczone pod wrzecionem, które doświetla miejsce wiercenia lub wkręcania. Lampka zapala się automatycznie w chwili wciśnięcia włącznika zasilania.
W testach praktycznych sprawdzaliśmy nie tylko efektywność nowej wkrętarki Metabo PowerMaxx 12 Pro, ale także ergonomię zastosowanych w niej rozwiązań. Jeśli chodzi o stronę wydajnościową, to testowanej maszynie nie można nic zarzucić. Wywiercenie otworu o głębokości 89 mm w sosnowej belce wiertłem płaskim 12 mm zajęło urządzeniu 20 s (II bieg). Z kolei zamocowanie w tym samym klocku wkrętu o średnicy 5,5 mm długości 180 mm trwało tylko 9 s (I bieg). Sprzęt zdał te egzaminy celująco.
Można też wysoko ocenić praktyczność uchwytów zastosowanych w Metabo. To właśnie ich różnorodność wpływa na tytułową wszechstronność. Każdy znajdzie coś dla siebie. A uchwyt kątowy będzie antidotum na podbramkowe sytuacje wiercenia i wkręcania w naprawdę ciasnych miejscach.

 Autor: Marek Pudło

Dane techniczne wkrętarki akumulatorowej Metabo PowerMaxx 12 Pro

Prędkość obrotowa na biegu jałowym (I/II bieg)0-350/0-1300 min-1
Maks. średnica wiercenia w drewnie/stali22/10 mm
Maks. moment obrotowy (I/II bieg)28 Nm/14 Nm
Uchwyt 6-kątny 1/4”+
Uchwyt wiertarski+
Przystawka kątowa+
Typ akumulatora/napięcie/pojemnośćLi-Ion/10,8 V/3,0 Ah
Waga0.9kg

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
copyright 2024 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu