Test szlifierki kątowej YATO YT-82102

Duże szlifierki kątowe to bardzo popularne elektronarzędzia. Spotkać je można w każdym zakładzie przemysłowym i na każdej budowie. Możemy nimi ciąć elementy o dużej grubości, jak też efektywnie szlifować spore powierzchnie metalowe.

Duże szlifierki kątowe współpracujące z tarczami 180 i 230 mm, mające silniki o mocy 2000-2600 W, stosuje się w przemyśle i budownictwie. Największymi atutami tych maszyn są duże możliwości cięcia (stali, betonu) i moc, która pozwala obrabiać najtwardsze materiały.

YATO YT-82102 należy właśnie do licznej grupy takich szlifierek. Testowane elektronarzędzie ma klasyczną konstrukcję. Wyposażono je w wydajny silnik o mocy 2200

W. Generuje on przez przekładnię kątową na biegu luzem obroty wynoszące 6000/min. Narzędzie przystosowane jest do współpracy z tarczami o średnicy 230 mm, co w połączeniu z dużym zapasem mocy pozwala efektywnie ciąć stal czy beton.
Konstruktorzy szlifierki zadbali szczególnie o jej trwałość. Mamy więc w niej wirnik zabezpieczony przed pyłem szlifierskim, obieg powietrza wokół silnika, który zwiększa efektywność chłodzenia i podwyższa jego odporność termiczną. Jest też przekładnia wykonana w wysokogatunkowej stali mieszcząca się we wnętrzu głowicy metalowej.

W YATO YT-82102 tarcza tnąca ukryta jest pod metalową osłoną, która chroni operatora przed iskrami i skutkami rozerwania się ściernicy w trakcie cięcia. Mocowana jest do kołnierza głowicy za pomocą śrubowego zacisku. Zmianę położenia osłony wykonuje się więc przez poluzowanie/dokręcenie śruby mocującej wkrętakiem. Wymianę tarcz ułatwia blokada wrzeciona. Mocuje się je za pomocą klucza i śrubowej nakrętki (gwint wrzeciona – M14).

Uchwyt główny szlifierki YATO YT-82102 jest odpowiednio wyprofilowany do dłoni oraz pokryty miękką wykładziną, co zapewnia sprawowanie pełnej kontroli nad maszyną. Można go ustawiać w trzech pozycjach kątowych, czyli obracać co 90° i blokować. To rozwiązanie zwiększa wygodę pracy, szczególnie podczas cięcia, w trakcie którego maszynę obraca się przeważnie o 90°. W urządzeniu zastosowano, podobnie jak w innych tego typu elektronarzędziach, włącznik zasilania z blokadą pracy ciągłej. Z kolei rękojeść pomocnicza może być mocowana w głowicy w trzech pozycjach – z prawej lub lewej strony bądź w górnej części. Dzięki temu testowaną maszyną mogą wygodnie pracować operatorzy prawo- i leworęczni.

W redakcyjnym warsztacie przetestowaliśmy YATO YT-82102 pod kątem wydajności cięcia i szlifowania. Sprzęt tej klasy musi być mocny i szybki – takie są wobec niego wymagania. W pierwszej próbie skracaliśmy bardzo twardy stalowy pręt (gładki) o średnicy 30 mm, wykorzystując do tego ściernicę korundową do cięcia o granulacji 36. Z tym dość twardym elementem YATO poradziło sobie w 18,12 s, co jest wynikiem godnym odnotowania i pokazującym, że testowana szlifierka dysponuje profesjonalną wydajnością. W drugim zadaniu szlifowaliśmy bok płaskownika ze stali konstrukcyjnej przy użyciu ściernicy korundowej o granulacji 36. W czasie 20-sekundowej obróbki YATO zeszlifowało 6 g materiału stalowego.

Reasumując testy redakcyjne, YATO YT-82102 to mocna szlifierka kątowa, którą można szybko i wygodnie pracować. Jej atrakcyjność niewątpliwie podwyższają solidne wykonanie i rozwiązania zwiększającetrwałość.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Test odkurzacza Bosch GAS 15 PS Professional

Nowy Bosch GAS 15 PS Professional wpisuje się w trend miniaturyzacji odkurzaczy. Nasze testy wykazały, że doskonale sprawdza się zarówno w roli zwykłej sprzątaczki, jak i systemu odsysania pyłu wytwarzanego podczas pracy elektronarzędziami.

Odkurzacz Bosch GAS 15 PS Professional to kompaktowy sprzęt wielofunkcyjny. Zastosowano w nim silnik o mocy 1100 W, który wytwarza podciśnienie o wartości 22 kPa, zapewniając przy tym przepływ powietrza o wielkości 33 l/s. Parametry te oznaczają, że Bosch GAS 15 PS Professional sprawdzi się nie tylko podczas sprzątania miejsca pracy (warsztatu, hali, biura, itp.) czy mieszkania lub domu, ale także we współpracy elektronarzędziami. Urządzenie bowiem wyposażono w

gniazdo z automatyką start-stop służące do podłączenia elektronarzędzi przewodowych (230 V) o mocy 100-2200 W. Dzięki temu, gdy jest przełączone w tryb automatyczny oznaczony jako „1+”, włączenie maszyny spowoduje automatyczne uruchomienie odkurzacza, zaś wyłączenie – jego zatrzymanie. Tryb automatyczny różni się od nieautomatycznego wspomnianą możliwością włączania odkurzacza za pomocą elektronarzędzia przewodowego. Zatem w przypadku współpracy z maszynami bezprzewodowymi (zasilanymi z akumulatorów) stosuje się tryb nieautomatyczny. Wszystkie funkcje odkurzacza wybiera się trójstopniowym włącznikiem znajdującym się na panelu sterowania. W ofercie Boscha jest też dostępny bliźniaczy odkurzacz GAS 15 Professional niemający układu zasilania elektronarzędzi i tym tylko różniący się od testowanego modelu GAS 15 PS Professional.

Omawiany Bosch przeznaczony jest do zbierania odpadów stałych i płynnych. Ma zbiornik o pojemności brutto 15 l. W przypadku zbierania cieczy pojemność zbiornika wynosi 8 l (tzw. pojemność netto). W urządzeniu za pomocą innowacyjnego uchwytu można stosować przemysłowe worki foliowe, papierowe lub włókninowe, co jest bardzo praktyczne. Może on więc w małych firmach budowlanych, remontowych lub instalatorskich, jakich w Polsce jest mnóstwo, pełnić z powodzeniem dwie funkcje: domowej sprzątaczki oraz kompaktowego systemu do odsysania pyłu lub wiórów wytwarzanych przez elektronarzędzia i/lub sprzątania miejsca pracy.

Warto tu wspomnieć, że w przypadku zastosowania testowanego Boscha do zbierania odpadów płynnych należy wymienić w nim filtr na przeznaczony do pracy na mokro (w standardowym wyposażeniu maszyny) oraz wyjąć z pojemnika worek na pył. Odkurzacz wyposażony jest w zabezpieczenie (tzw. pływak), które spowoduje, że zostanie on automatycznie wyłączony po osiągnięciu maksymalnego napełnienia zbiornika cieczą. Dzięki temu nie dojdzie do przeniknięcia wody do obwodów elektrycznych urządzenia, co, jak wiadomo, powoduje zwarcie i może być przyczyną porażenia operatora prądem. Bosch GAS 15 PS Professional jest wyposażony w dwa bardzo użyteczne rozwiązania. Pierwsze z nich to półautomatyczne (elektromagnetyczne) czyszczenie filtra (SFC). W tym celu należy zasłonić dłonią otwór dyszy lub węża ssącego i wcisnąć trzykrotnie przycisk SFC znajdujący w górnej części obudowy urządzenia. Z funkcji tej korzystamy, gdy zauważymy spadek wydajności odsysania. Dzięki regularnemu oczyszczaniu filtra możemy więc cały czas pracować z maksymalna wydajnością.

Drugie z rozwiązań to tryb dmuchawy. Aby go uruchomić, należy zamontować wąż w otworze wydmuchowym i po prostu włączyć urządzenie. Dzięki temu w bardzo prosty sposób odkurzacz staje się dmuchawą. Mamy więc w przypadku Boscha GAS 15 PS Professional dwa urządzenia w jednym.

W testowanym odkurzaczu znajdziemy też obracany o 180° uchwyt główny, antystatyczny osprzęt (wąż i rury) oraz schowek na te akcesoria. Warto tu zauważyć, że są one wyposażone w system łączenia SmartClick, który umożliwia szybką ich wymianę oraz proste i stabilne podłączenie węża do elektronarzędzia odkurzacza. Boscha GAS 15 PS Professional nie zapomniano też wyposażyć w kółka z hamulcami, które pozwalają pracować urządzeniem na powierzchniach pochyłych.

Reasumując, testowany kompaktowy Bosch GAS 15 PS Professional to dopracowana w każdym szczególne kompaktowa konstrukcja, mająca rozszerzoną funkcjonalność i maksymalnie łatwa w obsłudze. Ponieważ ma niewielkie gabaryty i masę (tylko 6 kg), jest łatwa w przenoszeniu i transporcie. Wejdzie bezproblemowo do bagażnika nawet niewielkiego auta typu toyota yaris, skoda fabia czy VW polo.

Test odkurzacza przeprowadziliśmy w

zestawie z szlifierką mimośrodową Bosch GEX 10-150 AVE Professional. Szlifowaliśmy belkę sosnową. Odkurzacz w takim duecie spisał się wzorowo, co oznacza – dosłownie – brak jakiegokolwiek pylenia i 100-procentową czystość miejsca pracy. Podobnie było ze sprzątaniem redakcyjnego warsztatu – pył, kurz i wióry znajdujące się na podłodze znikały w rurze ssącej w ekspresowym tempie. Sprawdziliśmy wszystkie elementy składające się na obsługę urządzenia: wymianę worków, filtrów, mocowanie osprzętu, itd. Nie możemy się do niczego przyczepić. Wszystko przebiegało sprawnie i szybko. Użytkownicy więc nie będą tracić cennego czasu na zabawę z maszyną. Podane tu wyniki można porównać z naszymi testami na www.portalnarzedzi.pl (linki QR Cody podane w tabeli zawartej w artykule).

 

Dane techniczne odkurzacza Bosch GAS 15 PS Professional

Moc znamionowa1100 W
Pojemność zbiornika (brutto)15 l
Pojemność netto (ciecz)8 l
Pojemność worka na pył8 l
Maks. Podciśnienie22 kPa
Maks. natężenie przepływu33 l/s
Stopień ochronyIP X4
Ciężar odpowiednio do EPTA-Procedure 01/20036 kg

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
14 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej
7 lat temu

Czy działa z urządzeniami innych firm /czy pasują końcówki / ?.

Dariusz
Dariusz
7 lat temu

Dwie sprawy:
1. Na kartonie jest zdjęcie odkurzacza koloru niebiesko-czarnego, natomiast po rozpakowaniu zielono-niebieski. O co tu chodzi ? Linia zielona to amatorska a niebieska to profesjonalna ( czyli bardziej trwała) ?
2. Jak założyć worek filtracyjny od “domowego” odkurzacza skoro otwór w worku ma średnicę ok. 45 mm a króciec w GAS 15 PS ok 60 mm. Na czym polega ta ” innowacyjność ” uchwytu, bo jakoś nie mogę tego odkryć.

Dariusz
Dariusz
Reply to  pins
7 lat temu

Temat rozwiązany, może ta informacja jeszcze komuś się przyda. Po zasięgnięciu informacji u źródła, zostałem poinformowany, że wszystkie elektronarzędzia firmy BOSCH z linii profesjonalnej posiadają oznaczenie lub symbol zaczynający się od litery “G”. Tak wiec odkurzacz BOSCH o symbolu GAS 15 PS – jest jak najbardziej z linii profesjonalnej a więc nieamatorskiej. Pozdrawiam : Dariusz

Mark
Mark
6 lat temu

witam
Mam pytanie, czy przy pracy na sucho 9 ze szlifierką) trzeba założyć osłonę tzn. “materiałowy worek”?

Przemek
Przemek
6 lat temu

Instrukcja nie do końca jasno mówi o filtrach, np. czy materiałowy nakładamy na ten okrągły czy bez do jakich prac który. Tylko o pracy z mokrymi materiałami w miarę jasno, brak zdjęć czy rysunków.

Przemek
Przemek
6 lat temu

Mam pytanie jak u Was działa ten system półautomatycznego czyszczenia, bo albo nie umiem go stosować albo bardzo kiepsko działa. Zakładam na filtr ten okrągły jeszcze dodatkowo ten materiałowy.

Przemek
Przemek
Reply to  pins
6 lat temu

nie do końca rozumiem pytanie ???

Piotr
Piotr
4 lat temu

Mam pytanie, czy wszystkie elektronarzędzia będą załączały odkurzacz czy tylko narzędzie marki bosch? pytam ponieważ jest film na YT i autor mówił że niektóre nie chciały się uruchomić.
https://youtu.be/-Yug7DHECBs?t=503

Piotr
Piotr
Reply to  pins
4 lat temu

czyli zapewne autor filmu podpinał urządzenie większej mocy… dzięki za info 😉

copyright 2025 portalnarzedzi.pl | wykonanie monikawolinska.eu