TEST SZLIFIERKI KĄTOWEJ YATO YT-82101

Szlifierka kątowa YATO YT-82101 została specjalnie zaprojektowana do cięcia i szlifowania stali, a w szczególności INOX-u. Jej możliwości robocze sprawdziliśmy w redakcyjnym warsztacie.

Szlifierkę kątową YATO YT-82101 napędza silnik o mocy nominalnej 1100 W. Ma on miedziane uzwojenie o zmniejszonej podatności na przegrzewanie się i efektywny system chłodzenia, który nie dopuszcza do osadzania się w jej wnętrzu agresywnego pyłu szlifierskiego. Pracą silnika steruje się za pomocą 6-stopniowej regulacji prędkości obrotowej. Do ustawienia obrotów w zakresie 3000–12.000/min służy pokrętło regulacyjne znajdujące się z tyłu urządzenia. W układzie napędowym szlifierki mamy też elektroniczny system stabilizacji obrotów, który utrzymuje stałą prędkość tarczy pod zmiennym

obciążeniem, oraz układ łagodnego rozruchu redukujący pobierany prąd podczas startu maszyny. Szlifierka YATO YT-82101 charakteryzuje się też wysoką odpornością na obciążenia mechaniczne – jej przekładnię kątową wykonano bowiem ze stali o twardości 53–56 HRC. Urządzenie przystosowane jest do napędu tarcz i ściernic o średnicy 125 mm.
Testowane elektronarzędzie YATO wyposażone jest we wszystkie rozwiązania usprawniające pracę, zapewniające jej bezpieczeństwo i wygodę. Mamy więc solidną metalową osłonę z kątową regulacją położenia oraz uchwyt pomocniczy mocowany z prawej lub lewej strony głowicy, a także gumowany kabel zasilający o długości 3 m umożliwiający swobodne poruszanie się po warsztacie lub placu budowy. Szlifierka jest lekka (2,1 kg), bardzo dobrze wyważona i ergonomiczna. Wygodnie trzyma się ją w dłoni oraz swobodnie i dokładnie operuje.

Nasze praktyczne testy pokazały, że szlifierka kątowa YATO YT-82101 świetnie daje sobie radę podczas pracy. Przecięcie nią grubego pręta zbrojeniowego o średnicy 20 mm zajęło nam 14,48 s. Następnie zredukowaliśmy prędkość obrotową o połowę i wyszlifowaliśmy element ze stali nierdzewnej, usuwając matowy nalot. Uzyskaliśmy bardzo dobry efekt jakościowy, czyli oczyszczoną powierzchnię pozbawioną jakichkolwiek przebarwień. Wynik ten stanowi bazę dla dalszych prac szlifierskich, których celem jest usunięcie rys powstałych podczas szlifowania zgrubnego i międzyoperacyjnego i nadanie powierzchni wysokiej gładkości.

Reasumując, szlifierka kątowa YATO YT-82101 umożliwia efektywne wykonywanie obróbki zgrubnej stali węglowych (konstrukcyjnych), jak też delikatnego szlifowania wykańczającego stali nierdzewnej. Niewątpliwie jest to wynikiem zastosowania w niej elektronicznej regulacji i stabilizacji obrotów.

Dane techniczne szlifierki kątowej YATO YT-82101

Moc/napięcie zasilania 1100 W/230 V
Obroty na biegu jałowym 3000-12.000/min
Średnica tarczy szlifierskiej/gwint wrzeciona 125 mm/M14
Waga 2,1 kg
pins

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar