Test szlifierki kątowej YATO YT-82094

Marka YATO kontynuuje ekspansję w branży elektronarzędzi. Obok znanych i cenionych narzędzi ręcznych wprowadza kolejne modele maszyn silnikowych. W redakcji testowaliśmy małą szlifierkę kątową z tarczą 125 mm.

Szlifierka kątowa YATO YT-82094 to sprzęt przeznaczony głównie do szlifowania i cięcia elementów o niewielkich rozmiarach. Prezentowana maszyna należy do grupy małych szlifierek kątowych i przystosowana jest do obsługi ściernic o średnicy 125 mm.
Zastosowany w YATO silnik to jednostka 850-watowa. Nie jest on na pewno demonem mocy, jednak w zupełności wystarczy do domowych czy warsztatowych cięć i szlifowań. Szlifierka charakteryzuje się maksymalnymi obrotami wynoszącymi 11.000/min. Współpracująca z silnikiem przekładnia główna umieszczona jest

w aluminiowej obudowie. Jest ona smukła i niewielka, więc praca w ciasnych zakamarkach nie stanowi dla urządzenia większych problemów. Charakteryzuje się też pyłoszczelnością, co zapobiega przedostawaniu się opiłków do mechanizmu napędowego i przedłuża żywotność elektronarzędzia. W górnej części głowicy umieszczono przycisk do blokowania wrzeciona.

Tarcze tnącą lub szlifującą mocuje się na wrzecionie za pomocą tradycyjnej nakrętki M14 obsługiwanej dołączanym do maszyny kluczem. Ściernica schowana jest w 50% pod metalową osłoną. Mocuje się ją do kołnierza za pomocą śruby zaciskowej. Do regulacji osłony będziemy więc potrzebowali wkrętaka lub odpowiedniego klucza.

Szlifierkę kątową YATO YT-82094 obsługuje się jak każdą tego typu maszynę. Włącznik z zabezpieczeniem przed przypadkowym uruchomieniem umieszczono z boku obudowy. Po prawej lub lewej stronie głowicy można wkręcić rękojeść pomocniczą, która ułatwia opanowanie maszyny podczas bardziej wymagających cięć. Warto tutaj zwrócić uwagę na zastosowanie antypoślizgowych okładzin na uchwycie bocznym, co poprawia bezpieczeństwo i wygodę pracy. Gdy wykonujemy jednak lekkie cięcie, bez trudu możemy trzymać elektronarzędzie jedną ręką. Średnica obudowy jest idealnie dopasowana do średniej wielkości dłoni operatora.

Redakcyjne testy rozpoczęliśmy od trudnego zadania przecięcia dwóch stalowych prętów zbrojeniowych o średnicy 20 mm każdy. Użyliśmy do tego tarczy 125 mm z ziarnem korundowym o granulacji 60 i grubości 1 mm (A 60 W BF). Operacja została wykonana w czasie 23,18 s. W drugiej próbie szlifowaliśmy stalowy płaskownik przy użyciu agresywnej ściernicy cubitronowej o granulacji 36. Podczas 20-sekundowej obróbki YATO YT-82094 usunęło 16 g materiału stalowego. Zważywszy moc szlifierki, YATO z zadaniami testowymi poradziło sobie bardzo dobrze.

ZOBACZ TAKŻE

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
pinsPiotr Recent comment authors
najnowszy najstarszy oceniany
Piotr
Piotr

Właśnie na obu zamieszczonych zdjęciach pokazano jak szybko zajezdzic tą i każda inna szlifierke a w szczególności silnik zasłaniając wloty powietrza w rejonie wirnika i szczotek powodując brak przepływu powietrza do chłodzenia . Nie trzyma się za koniec szlifierki jeśli są tam szczeliny wentylacyjne.

pins

Trafna uwaga dotycząca techniki pracy, lecz zdjęcia rządzą się własnymi prawami. Gdybyśmy inaczej trzymali szlifierkę, byłyby widoczne rękawice operatora. Nie należy więc wszystkiego brać dosłownie. Serdecznie pozdrawiamy. portalnarzedzi.pl