Test szlifierki kątowej YATO YT-82090

Małe przewodowe szlifierki kątowe na tarcze 115 i 125 mm należą do grupy najpopularniejszych urządzeń. Nie dziwi więc fakt, że w ofercie elektronarzędzi YATO znalazła się tego typu maszyna. Przyjrzeliśmy się jej bliżej w redakcyjnym warsztacie.

YATO YT-82090 to szlifierka kątowa o klasycznej konstrukcji na tarcze 115 mm. Należy więc do grupy kompaktowych tego typu narzędzi. Konstruktorzy zastosowali w niej wydajny silnik o mocy 710 W ze szczotkami o konstrukcji przedłużającej jego żywotność. Jednostka napędowa za pośrednictwem przekładni kątowej wykonanej ze stali wysokiej jakości generuje obroty wynoszące 11.000/min. Taka prędkość obrotowa jest optymalna zarówno

do cięcia tarczami korundowymi oraz diamentowymi, jak też w przypadku szlifowania tarczami korundowymi, ściernicami listkowymi czy fibrowymi.
Tarczę YATO YT-82090 mocuje się łatwo na wrzecionie nakrętką M14 dzięki blokadzie wrzeciona znajdującej się w górnej części głowicy szlifierki. Położenie osłony tarczy zmienia się przez poluzowanie/dokręcenie śruby mocującej. Włącznik zasilania znajduje się natomiast z lewej strony. Wyposażony jest w zabezpieczenie uniemożliwiające przypadkowe włączenie narzędzia.
Obudowa szlifierki jest pyłoszczelna, co pozytywnie wpływa na trwałość szczególnie wtedy, gdy często obrabiamy materiały budowlane typu ceramika, beton czy beton komórkowy. Wykonano w jej części przedniej duże otwory umożliwiające efektywne chłodzenie silnika.

Obudowa ma niewielki przekrój, dzięki czemu trzyma się ją wygodnie i pewnie. Wygodny uchwyt dodatkowy montuje się z prawej lub lewej strony obudowy. Testowane narzędzie jest więc ergonomiczne – inaczej mówiąc, jest ono poręczne i pracuje się nim wygodnie. YATO YT-82090 to sprzęt wykonany z solidnych materiałów, odpornych na surowe traktowanie na placu budowy.

W pierwszej próbie praktycznej przecinaliśmy pręt zbrojeniowy o średnicy 20 mm. Jego skrócenie zajęło nam 12,97 s. Następnie przystąpiliśmy do szlifowania stali konstrukcyjnej za pomocą ściernicy korundowej. W czasie 20 s zeszlifowaliśmy 7 g tego materiału. Naszym zdaniem YATO YT-82090 udanie łączy kompaktowe wymiary z dość wysoką efektywnością pracy.

Dane techniczne szlifierki kątowej YATO YT-82090

Moc

710 W

Prędkość obrotowa na biegu jałowym

11.000 min-1

Średnica tarczy szlifierskiej

125 mm

Gwint wrzeciona

M14

Waga

1,8 kg

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar