Test szlifierki kątowej Tryton TMS12519

Większość małych szlifierek kątowych to konstrukcje, w których obudowa silnika pełni funkcję rękojeści. Są jednak na rynku modele z tarczami 125 mm posiadające pełnowartościową rękojeść zdecydowanie wygodniejszą przy długim szlifowaniu.

Główna rękojeść tylna jest standardowo atutem dużych szlifierek kątowych. Nie ma innej możliwości, aby operować taką maszyną – jej masa i rozmiary obudowy silnika sprawiają, że tylko duży uchwyt gwarantuje bezpieczeństwo pracy. Trochę inaczej jest w przypadku małych modeli. Tutaj króluje bezsprzecznie dwufunkcyjność – obudowa chroni jednostkę napędową i służy jako uchwyt maszyny. Takie rozwiązanie jest możliwe, ponieważ szlifierki kątowe z silnikami o mocach

750-1000 W są lekkie i można je bezpiecznie obsługiwać jedną ręką. A przy tym wyeliminowanie tylnej rękojeści zmniejsza długość całej maszyny.

Niektórzy producenci oferują jednak małe szlifierki kątowe wyposażone w pełnowartościowy uchwyt główny – m.in. prezentowany Tryton TMS12519. Sprzęt ten – choć gabarytowo większy od klasycznych rozwiązań w tej klasie elektronarzędzi – ma taką zaletę, że praktycznie nie powoduje zmęczenia przy najdłuższych szlifowaniach. Rękojeść wyprofilowana do kształtu dłoni zapewnia solidny chwyt, a zintegrowany w niej włącznik główny gwarantuje najszybszą reakcję operatora na potrzebę wyłączenia maszyny.

Szlifierka kątowa Tryton TMS12519 – jak na sprzęt obsługujący tarczę o średnicy 125 mm – wyposażony jest w silnik o dość pokaźnej mocy 1010 W. Charakteryzuje się on maksymalną prędkością obrotową 11.000 obr./min. Z tych parametrów można wnioskować, że żywiołem maszyny będzie szlifowanie. Sprzęt odwdzięczy się dużą wydajnością pracy. Duża prędkość obrotowa to także wysoka jakość obróbki delikatnych materiałów podczas cięcia.

Producent szlifierki Tryton TMS12519 zadbał o komfort obsługi narzędzia i bezpieczeństwo operatora. W prezentowanej maszynie znajdziemy m.in. metalową osłonę tarczy, mocowaną do głowicy na specjalnym kołnierzu z systemem zapadek, które uniemożliwiają obrócenie się jej w momencie rozerwania tarczy. Osłonę blokuje się w odpowiednim położeniu beznarzędziowo za pomocą klamry zaciskowej. Jest także dwuelementowy włącznik główny, który chroni użytkownika przed przypadkowym włączeniem maszyny. Rękojeść główna pokryta jest antypoślizgowym materiałem, a uchwyt pomocniczy mocuje się w głowicy z prawej lub lewej strony. 3-metrowej długości kabel zasilający podnosi komfort pracy w dużych warsztatach.

W redakcyjnych testach w pierwszej próbie przecięliśmy dwa stalowe profile 20 x 30 x 2, które złączyliśmy ze sobą dłuższymi bokami. Wydaje się, że właśnie takie rozmiary są dla Trytona optymalne – maszyna uporała się z tym zadaniem w 17 s. W drugim zadaniu w ciągu 20 s szlifowania za pomocą ściernicy listkowej o granulacji 40 zeszlifowaliśmy z elementu wykonanego ze stali konstrukcyjnej 6 g materiału. Podane tu wyniki można porównać z naszymi testami na www.portalnarzedzi.pl (linki QR Cody podane w tabeli zawartej w artykule).

Dane techniczne szlifierki kątowej Tryton TMS12519

Moc

1010 W

Obroty na biegu jałowym

11.000 obr./min

Średnica tarczy szlifierskiej

125 mm

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar