Test szlifierki kątowej Stayer SAB780R

Jeśli w swoich zadaniach zawodowych mamy całodzienne szlifowanie szlifierką kątową, to niezastąpiona będzie mała, lekka i poręczna maszyna z niewielkim silnikiem i tarczą 115 mm. Ma wystarczającą moc do wydajnego szlifowania, a przy tym dzięki niewielkiej wadze narzędzia nie będziemy odczuwali bólu ramion pod dłuższej pracy nim.

Do wszelkiego rodzaju szlifowań metalu i innych materiałów wymagających obróbki za pomocą tarcz korundowych i listkowych świetnie nada się model Stayer SAB780R. To jedna z najmniejszych szlifierek kątowych w ofercie hiszpańskiego producenta. Jest solidnie wykonana, dysponuje idealną mocą do szlifowania, ma niewielkie rozmiary, a przy tym jest atrakcyjna cenowo.

Testowana szlifierka ma silnik o mocy

780 W. Jest to nowoczesna jednostka odporna na przeciążenia. Motor współpracuje z przekładnią umieszczoną w metalowej skrzynce, która zwiększa trwałość podzespołów narażonych na największe obciążenia. Sama głowica jest smukła, a dzięki temu sprzętem będzie można posługiwać się nawet w zakamarkach. Silnik zapewnia maksymalną prędkość obrotową 11.000 obr./min. Jest to wartość wręcz idealna do zadań szlifierskich, ale także do cięcia elementów o niewielkiej grubości. Szlifierkę uruchamia się włącznikiem suwakowym umieszczonym z boku obudowy.

Stayer_SAB780R_01
Stayer SAB780R obsługuje tarcze o najmniejszej dostępnej na rynku elektronarzędzi średnicy zewnętrznej 115 mm. Z takim osprzętem szlifierka przetnie „na raz” elementy o grubości ok. 20-30 mm. Tarczę mocuje się na wrzecionie śrubą M14. Procedurę tę ułatwia umieszczona na głowicy blokada. Testowana maszyna, jak większość tego typu urządzeń, ma dodatkowy uchwyt pomocniczy, który można zamontować zarówno po prawej, jak i po lewej stronie głowicy. Osłonę tarczy mocuje się do kołnierza głowicy klasycznie – opaską zaciskową ze śrubą obsługiwaną za pomocą wkrętaka.

Stayer_SAB780R__02

Podczas testów sprawdziliśmy efektywność cięcia stali tarczami korundowymi. Na pierwszy rzut poszedł profil 30 x 20 x 2 mm, który Stayer przeciął w 4,02 s. Następnie zwiększyliśmy stopień trudności zadania i w imadle zamontowaliśmy pręt zbrojeniowy o średnicy 20 mm. Szlifierka przecięła go 9,01 s. Uzyskane wyniki są dobre i na ich podstawie należy wystawić jej bardzo dobrą ocenę. Pamiętajmy jednak o tym, żeby używać dobrych tarcz korundowych, bo to pozwoli wykorzystać nam pełne możliwości maszyny.

Autor: Marek Pudło, pins

Dane techniczne szlifierki kątowej Stayer SAB780R

Moc780 W
Obroty na biegu jałowym11.000 obr./min
Średnica tarczy szlifierskiej115 mm/M14
Waga1,7kg
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar