Test szlifierki kątowej Stayer FH911

Firma Stayer rozwija linię elektronarzędzi dla majsterkowiczów. Modele w zielonej obudowie to właśnie sprzęt do zastosowań amatorskich. Testowana przez nas mała szlifierka kątowa Stayer FH911 pokazała jednak spore możliwości.

 

 

Szlifierka kątowa Stayer FH911 to sprzęt przeznaczony głównie do szlifowania i cięcia elementów o niewielkich rozmiarach. Maszyna to tzw. szlifierka mała, przystosowana do obsługi ściernic o średnicy 125 mm. Nie przetniemy więc tym urządzeniem grubego profilu, ale możemy bardzo wygodnie poddawać obróbce szlifierskiej elementy metalowe.
Zastosowany w Stayerze silnik to jednostka o mocy 910 W. To przeciętna moc jak na tę klasę szlifierek, jednak w zupełności wystarczająca do domowych czy warsztatowych prac.

Szlifierka charakteryzuje się maksymalną prędkością obrotową 11.000 obr./min. Współpracująca z silnikiem przekładnia główna umieszczona jest w aluminiowej obudowie. Jest ona smukła i niewielka, więc praca w ciasnych zakamarkach nie stanowi dla szlifierki większego problemu. W górnej części obudowy umieszczono przycisk do blokowania
wrzeciona.

Stayer_FH911_02
Tarczę tnącą lub szlifującą mocuje się na wrzecionie za pomocą tradycyjnej nakrętki obsługiwanej dołączanym do maszyny kluczem. Ściernica schowana jest w 50% pod metalową osłoną. Mocuje się ją do kołnierza za pomocą śruby zaciskowej.
Szlifierkę kątową Stayer FH911 obsługuje się jak każdą tego typu maszynę. Włącznik z zabezpieczeniem przypadkowego uruchomienia umieszczono z boku obudowy. Po prawej lub lewej stronie głowicy można wkręcić rękojeść pomocniczą, która ułatwia opanowanie maszyny podczas bardziej wymagających cięć. Gdy wykonujemy jednak lekkie szlifowanie, bez trudu możemy obsługiwać elektronarzędzie jedną ręką. Średnica obudowy jest idealnie dopasowana do średniej wielkości dłoni operatora.
Do próby wydajnościowej użyliśmy stalowego pręta zbrojeniowego (gładkiego) o średnicy 30 mm. Jego skrócenie trwało 16 s. Szlifierka naprawdę dawała sobie świetnie radę, nawet gdy ją mocno przycisnęliśmy do obrabianego elementu.

Stayer_FH911_01
W drugiej próbie sprawdziliśmy wydajność szlifowania. Za pomocą specjalnej tarczy z ziarnem Cubitron II zeszlifowaliśmy w ciągu 20 s z twardego elementu stalowego 24 g materiału. Całkiem przyzwoity wynik, osiągnięty przy praktycznie maksymalnym docisku i na granicy możliwości Stayera. Praktyczne testy pokazały, że choć Stayer FH911 to maszyna dla majsterkowiczów, to jednak tnie i szlifuje z wydajnością średniej klasy szlifierek kątowych.

 Autor: Marek Pudło, pins

Dane techniczne szlifierki kątowej Stayer FH911

Moc910 W
Obroty na biegu jałowym11.000/min
Średnica tarczy szlifierskiej125 mm
Waga2,0kg
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar