Test szlifierki kątowej Stayer FH 230

Duża szlifierka kątowa jest elektronarzędziem bardzo uniwersalnym. Pomimo swojej dość sporej masy, można nią i ciąć elementy o naprawdę dużej grubości, i szlifować z dużą wydajnością pokaźne powierzchnie. W redakcyjnym warsztacie testowaliśmy szlifierkę kątową Stayer FH 230.

 

Szlifierki kątowe z tarczami 230 mm i silnikami o mocach 2000-2400 W można spotkać praktycznie na każdym placu budowy. Używają ich fachowcy na każdym etapie inwestycji. Największymi atutami tych maszyn są duże możliwości cięcia (stali, betonu) i moc, która pozwala obrabiać najtwardsze materiały.

Stayer FH 230 należy do grupy dużych szlifierek kątowych. Został wyposażony w wydajny silnik o mocy 2000 W. Motor charakteryzuje się maksymalną prędkością

wynoszącą 6500 obr./min. Narzędzie przystosowane jest do współpracy z tarczą o średnicy 230 mm, co w połączeniu z dużym zapasem mocy pozwala ciąć najtwardszą stal czy beton. Silnik ma układ płynnego rozruchu. Oszczędza on podzespoły mechaniczne i elektryczne silnika, przedłużając w ten sposób jego żywotność, jak też nie wywołuje zadziałania bezpieczników sieci elektrycznej, które odcinają zasilanie.

Stayer_FH230_01

Prezentowana szlifierka kątowa, choć w ofercie Stayera przeznaczona jest dla amatorów (dla zawodowców maszyny Stayer mają czerwony kolor obudowy), to jednak nie można znaleźć w jej konstrukcji elementów dyskwalifikujących tę maszynę w zadaniach
profesjonalnych. Choćby kwestia bezpieczeństwa pracy – tarcza tnąca ukryta jest pod metalową osłoną, która chroni operatora przed skutkami rozerwania się ściernicy w trakcie cięcia. Mocowana jest ona do kołnierza głowicy za pomocą klamrowego zacisku. Zmianę położenia osłony wykonuje się więc bez potrzeby korzystania z dodatkowych narzędzi (wkrętaka czy klucza). Wiele modeli szlifierek profesjonalnych wciąż wymaga stosowania dodatkowych narzędzi do wykonania tej prostej czynności ustawczej. Uchwyt główny szlifierki Stayer FH 230 AL jest odpowiednio wyprofilowany do dłoni i dzięki temu mamy pełną kontrolą nad maszyną. W urządzeniu zastosowano, podobnie jak w innych tego typu maszynach, dwustopniowy włącznik zasilania z blokadą pracy ciągłej. Z kolei rękojeść pomocnicza mocowana może być w głowicy w trzech miejscach – z prawej lub lewej strony bądź u góry (do szlifowania).

Stayer_FH230_02

W redakcyjnym warsztacie przetestowaliśmy Stayera FH 230 głównie pod kątem wydajności cięcia. Sprzęt tej klasy musi być mocny i szybki – takie są jego główne zadania. W pierwszej próbie skracaliśmy bardzo twardy stalowy pręt (gładki) o średnicy 30 mm. Z tym dość twardym elementem Stayer poradził sobie w 27,95 s. W drugim zadaniu cięliśmy trzy złączone ze sobą dłuższymi bokami profile o wymiarach 30 x 18 x 3 mm. Okazało się, że i taki element nie jest dla testowanego elektronarzędzia wielkim wyzwaniem. Jego skrócenie trwało zaledwie 10,93 s. Reasumując testy, Stayer FH 230 bezproblemowo zdał nasz egzamin z profesjonalnej efektywności cięcia.

 Autor: Marek Pudło, pins

 

Dane techniczne szlifierki kątowej Stayer FH 230

Moc2000 W
Prędkość obrotowa na biegu jałowym6500 obr./min
Średnica tarczy szlifierskiej/otworu mocowania230 mm/M14
Waga4,2 kg

 

 

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar