Test szlifierki kątowej SPARKY MB 1600CPA
Szlifierka kątowa SPARKY MB 1600CPA na tarcze 125 mm i mająca sporej mocy silnik jest odpowiednia zarówno do wydajnego szlifowania, jak i cięcia.
SPARKY MB 1600CPA to właśni przykład szlifierki, której największą zaletą jest uniwersalność. O ile możliwości małych modeli są ograniczone praktycznie, o tyle „średniaki” z tarczami o średnicy 125 mm nadają się do obu rodzajów prac, czyli cięcia i szlifowania. Wielkość osprzętu pozwala sprawnie skracać elementy stalowe i betonowe, a niewielka masa umożliwia szlifowanie bez większego wysiłku. Szlifierka kątowa SPARKY MB 1600CPA, która należy do linii produktów HeavyDuty, to przykład takiego modelowego urządzenia.
Zarówno jedna, jak i druga czynność realizowana
jest szlifierką SPARKY MB 1600CPA bardzo sprawnie. Odpowiada za to wydajny silnik o mocy 1600 W. Zapewnia on maszynie maksymalną prędkość obrotową do 9500 obr./min. Jednostka napędowa współpracuje z rozbudowaną elektroniką. Jest więc układ płynnego rozruchu, który powoli rozpędza tarczę, nie powodując nagłych skoków napięcie. System constant electronic utrzymuje stałą prędkość obrotowa silnika nawet pod zmiennym obciążeniem, zapewniając w ten sposób maksymalną wydajność cięcia. I na koniec – zabezpieczenie przed samoczynnym włączeniem się szlifierki po wcześniejszym zaniku napięcia w sieci zasilającej.Przekładnia główna umieszczona jest w głowicy ze stopu magnezowego – świetnie chroniącego przed uszkodzeniami mechanicznymi i skutecznie odprowadzającego ciepło. Wszystkie elementy mechaniczne przekładni są zabezpieczone przed przedostawaniem się do ich wnętrz pyłu i opiłków. Smukły kształt głowicy i jej niewielkie rozmiary ułatwiają posługiwanie się maszyną w ciasnych miejscach. W górnej części głowicy (klasycznie) umieszczony jest przycisk blokady wrzeciona.
Szlifierka kątowa SPARKY MB 1600CPA to konstrukcja bardzo ergonomiczna w codziennym użytkowaniu i bezpieczna. Trzeba na pewno zacząć od tego, że w konstrukcji maszyny zastosowano system antywibracyjny – tylną rękojeść główną zamocowano do korpusu szlifierki na elastycznych połączeniach, których zadaniem jest tłumienie drgań i ograniczenie przenoszenia ich na ramiona użytkownika. Rękojeść boczna, którą można mocować do głowicy w trzech pozycjach (lewo, prawo, góra) jest również skonstruowana z wykorzystaniem elastycznych połączeń. Oba uchwyty pokryte są dodatkowo antypoślizgowym materiałem, który również zmniejsza drgania, a także zapewnia solidny chwyt.
W kwestii bezpieczeństwa SPARKY również nie idzie na kompromisy. Szlifierka jest skonstruowana zgodnie z wymogami europejskimi. Chociażby metalowa osłona tarczy szlifierskiej posiada „ząbkowane” zapadki, które zapobiegają obróceniu się osłony w momencie rozerwania tarczy. Włącznik główny zasilania to konstrukcja dwustopniowa, która zapobiega przypadkowemu uruchomieniu maszyny.
Szlifierkę SPARKY poddaliśmy 2 standardowym testom, aby określić jej możliwości robocze. Pierwszy polegał na przecięciu profilu stalowego 20 x 30 x mm, a drugi na szlifowaniu ściernicą korundową płaskownika stalowego. Cięcie wykonaliśmy w 5,02 s, a szlifując przez 20 s, usunęliśmy 7 g materiału stalowego. Obie próby SPARKY zdało na piątkę.
Autor: Marek Pudło, pins
Dane techniczne szlifierki kątowej SPARKY MB 1600CPA
Moc | 1600 W |
Maks. Obroty | 9500 obr./min |
Średnica tarczy szlifierskiej | 125 mm |
Waga | 3,7kg |