Test szlifierki kątowej Milwaukee AG 22-230

Milwaukee wprowadziło na rynek nową rodzinę dużych szlifierek kątowych o mocy 2200 W, obsługujących tarcze 180 i 230 mm. Na testy do redakcyjnego warsztatu trafił model Milwaukee AG 22-230.

 

AG 22-230 to najprostszy technicznie z modeli nowej rodziny szlifierek Milwaukee, pozbawiony w wielu wypadkach zbędnych gadżetów elektronicznych i mechanicznych, zaprojektowany do ciężkiej pracy oraz surowego traktowania. Wyposażono go w silnik o mocy 2200 W wykonany w technologii PROTECTOR. Oznacza to, że stojan i wirnik pokryte są żywicą epoksydową chroniącą silnik przed agresywnym pyłem i zwiększającą trwałość narzędzia. Takie wykonanie znacznie zwiększa trwałość elektronarzędzia.

Szlifierka ma obroty 6600 min-1. Przystosowano ją do obsługi

tarcz o średnicy 230 mm mocowanych standardowo do wrzeciona śrubą M14 za pomocą klucza znajdującego się w standardowym wyposażeniu maszyny. Taki rozmiar osprzętu pozwala wykonywać maszyną cięcia o głębokości do 68 mm. Tarczę schowano pod obracaną osłoną metalową. Żeby zmienić jej położenie, należy poluzować blokującą śrubę kluczem imbusowym (też w standardowym wyposażeniu AG 22-230). W urządzeniu zastosowano włącznik główny z zabezpieczeniem przed przypadkowym uruchomieniem.

 

Milwaukee_ AG22-230_01

 

Testy maszyny rozpoczęliśmy od próby cięcia gładkiego pręta stalowego o średnicy 30 mm. Uporanie się z nim zajęło maszynie 15,01 s. Następnie w stole warsztatowym zamocowaliśmy stykające się bokami trzy pręty zbrojeniowe o średnicy 20 mm każdy. Ich przecięcie zajęło maszynie 25,05 s. Podczas wykonanych operacji szlifierka nie pokazała nam żadnej słabości. Bardzo pozytywne wrażenia odnieśliśmy co do wibracji. Są one mało odczuwalne, a producent podaje, że nie powinny przekraczać 2,6 m/s2 podczas szlifowania tarczami o podłożu z tworzyw sztucznych.

Milwaukee_ AG22-230_02

Nasze wnioski są następujące: inżynierowie z Milwaukee w modelu AG 22-230 połączyli prostotę techniczną i ekonomiczność z profesjonalną wydajnością. Jak wiadomo, takie połączenie preferuje w Polsce spora liczba użytkowników tych maszyn, którzy wiele istotnych i użytecznych rozwiązań oraz udogodnień, stosowanych w dużych szlifierkach kątowych, traktują jako zbędne gadżety podwyższające ich cenę.

Autor: pins

Dane techniczne szlifierki kątowej Milwaukee AG 22-230

Moc 2200 W
Prędkość obrotowa na biegu jałowym 6600/min
Średnica tarczy szlifierskiej/gwint wrzeciona 230 mm/M14
Waga 5,1 kg

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar