Test szlifierki kątowej Metabo WX 17-180

Szlifierka kątowa Metabo WX 17-180 obsługuje tarcze 180 mm. Elektronarzędzie ma kilka ciekawych rozwiązań elektronicznych i konstrukcyjnych.

 

Znakiem szczególnym szlifierki kątowej Metabo WX 17-180 jest jednostka napędowa. Metabo Marathon to silnik o wydłużonej żywotności. Znajdziemy tutaj m.in. podwójną ochronę uzwojeń, nowoczesny wentylator, który efektywnie chłodzi silnik, zwiększając tym samym jego sprawność, oraz przekładnię główną schowaną w obudowie z aluminiowego odlewu ciśnieniowego. Silnik zapewnia maksymalne obroty 6600/min.

W układzie napędowym zastosowano dwa systemy elektroniczne. Pierwszy zapewnia łagodny rozruch, który powoli rozpędza tarczę, nie powodując w ten sposób nagłego obciążenia układu elektrycznego w maszynie i w sieci zasilającej. Drugi z kolei zapobiega samoistnemu uruchomieniu się szlifierki

po nagłej przerwie w zasilaniu. Zaś elektroniczne sprzęgło Metabo S-automatic dba z kolei o bezpieczeństwo operatora. W przypadku zakleszczenia się tarczy, które jest rozpoznawany przez układ elektroniczny na podstawie gwałtownego wzrostu prądu pobieranego przez urządzenie, natychmiast odłącza napęd.

Metabo_WX17-180_02-2

Skoro mówimy tu o bezpieczeństwie pracy, warto tu wspomnieć, że konstruktorzy szlifierki Metabo WX 17-180 nie zapomnieli wyposażyć nią w osłonę tarczy spełniającą normę EN 60745. Dokument ten mówi m.in., że osłona tarczy w przypadku rozerwania tarczy nie może obrócić się wokół własnej osi o kąt większy niż 90˚. System ząbków, zapadek i klamry zaciskowej skutecznie unieruchamia osłonę na kołnierzu osłony wrzeciona. Na tym ostatnim mocuje się tarcze o średnicy 180 mm za pomocą klasycznej nakrętki M14. W procedurze tej bardzo pomocny jest duży przycisk blokady wrzeciona, który może być z powodzeniem obsługiwany nawet w rękawicach roboczych.

Ciekawie wygląda również kwestia ergonomii pracy prezentowaną szlifierką. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na obracaną wokół osi szlifierki rękojeść główną. Można ją ustawiać w pozycjach (co 90°). To rozwiązanie jest bardzo wygodne podczas cięcia, gdy przekręcony uchwyt jest naturalnie skierowany włącznikiem w dół. W rękojeści zintegrowano włącznik główny z blokadą do pracy ciągłej. Producent jednak zmienił panujący w tym zakresie trend i umieścił blokadę z boku obudowy jako oddzielny przycisk (podobnie do blokady w wiertarkach). Z kolei uchwyt pomocniczy wykonany jest w technologii Metabo VibraTech (MVT). Elastyczne połączenie i miękki materiał softgrip redukują znacząco wibracje przenoszone na ramiona operatora.

Metabo_WX17-180_01-1

W redakcyjnych testach sprawdzaliśmy wydajność szlifierki kątowej WX 17-180. Cięliśmy dwa złożone ze sobą stalowe profile o wymiarach 31 x 18 x 3 mm każdy. Urządzenie poradziło sobie wzorowo z tą próbą (8 s) i nie odczuło praktycznie żadnego obciążenia. Z dwoma złożonymi ze sobą stalowymi żebrowanymi prętami zbrojeniowymi o średnicy 20 mm każdy szlifierka poradziła sobie w 34 s. Trochę gorszy czas możemy usprawiedliwić grubą tarczą tnącą (2 mm), która nieco spowalniała proces cięcia. Jeśli chodzi o działanie automatycznego sprzęgła, działało bez zarzutu, tj. w momencie zakleszczenia tarczy natychmiast odblokowywało napęd.

Reasumując, Metabo WX 17-180 to szlifierka zaawansowana technicznie, co dla użytkownika profesjonalnego oznacza, że do ręki dostaje urządzenie wysokowydajne, bezpieczne i bardzo trwałe.

Autor: Marek Pudło, pins

 

Dane techniczne szlifierki kątowej Metabo WX 17-180

Moc 1700 W
Obroty na biegu jałowym 6600/min
Średnica tarczy szlifierskiej /gwint wrzeciona/ 180 mm/M14/
Elektronika +
Waga (kg) 3,9 kg

 

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar