Test szlifierki kątowej Metabo WE 9-125 Quick

W redakcyjnym warsztacie testowaliśmy szlifierkę kątową Metabo WE 9-125 Quick. Kto raz spróbuje szlifierki z mocowaniem tarczy do wrzeciona za pomocą szybkiej nakrętki SDS Quick, nigdy więcej nie będzie chciał używać klucza do zmiany osprzętu.

 

Metabo WE 9-125 Quick to doskonały przykład takiego właśnie elektronarzędzia. W komplecie nie znajdziemy klasycznego klucza do odkręcania nakrętki mocującej. Tarczę przykręca się tutaj do wrzeciona za pomocą szybkomocującej nakrętki Quick. Do jej obsługi nie potrzeba żadnych dodatkowych narzędzi, przez co procedura montażu lub demontażu osprzętu trwa dosłownie sekundę. Najzwyczajniej w świecie nakręcamy ręką nakrętkę na wrzeciono do chwili wystąpienia oporu, nie ma potrzeby mocnego jej

dokręcania, ponieważ w momencie włączenia maszyny siła bezwładności tarczy zrobi to za nas. A jak wymienić zużytą tarczę na nową, skoro nakrętka nie jest wyposażona w otwory na klucz dwutrzpieniowy? Nic prostszego – wyłączamy maszynę, obroty na wrzecionie zaczynają spadać i w tym momencie blokujemy wrzeciono i teraz ponownie siła bezwładności staje się naszym sprzymierzeńcem, pomagając nam tym razem odkręcić nakrętkę mocującą. Nakrętka Quick jest wyposażona w specjalną sprężynę hamującą, która zabezpiecza przed jej całkowitym odkręceniem się. Wymiana tarcz przebiega szybko, łatwo i przyjemnie, a co najważniejsze – bezpiecznie.

Metabo_WE9-125Quick_2
Metabo WE 9-125 Quick należy do grupy małych szlifierek kątowych obsługujących tarcze 125 mm, ale z bardzo wydajnym silnikiem 1000 W. Jednostka napędowa to silnik Marathon – konstrukcja o wydłużonej żywotności. Znajdziemy tutaj m.in. podwójną ochronę uzwojeń, nowoczesny wentylator, który efektywnie chłodzi silnik, zwiększając tym samym jego sprawność, oraz przekładnię główną schowaną w obudowie z aluminiowego odlewu ciśnieniowego.
Producenci stosują coraz częściej w małych szlifierkach elektroniczne układy sterujące. Elektronikę, która do niedawna była domeną największych maszyn, można spotkać także w mniejszych modelach. W Metabo WE 9-125 Quick zastosowano chociażby układ regulacji prędkości obrotowej. Można zmieniać ją za pomocą pokrętła w tylnej części obudowy w zakresie 3000-10.000 obr./min. Dzięki tej funkcji szlifierka świetnie sprawdzi się w szlifowaniu materiałów o nietypowym sposobie obróbki. Z kolei elektroniczne sprzęgło Metabo S-automatic dba o bezpieczeństwo operatora. W chwili zakleszczenia się tarczy mechaniczne sprzęgło bezpieczeństwo przerywa przeniesienie napędu, chroniąc tym samym zarówno operatora, jak i silnik.
Szlifierka kątowa Metabo WE 9-125 Quick jest świetnie skonstruowana, jeśli chodzi o aspekty bezpieczeństwa pracy i wygody obsługi. Metalowa osłona tarczy mocowana jest do kołnierza za pomocą systemu zapadek, które uniemożliwiają obrócenie się jej w momencie rozerwania ściernicy. Osłonę blokuje się w odpowiednim położeniu beznarzędziowo za pomocą klamry zaciskowej. Z kolei rękojeść pomocnicza wykonana jest w technologii Metabo VibrTech (MVT). Połączona jest ona z korpusem szlifierki elastycznym amortyzatorem, który pochłania dużą część wibracji wytwarzanych podczas pracy szlifierki.

 

Metabo_WE9-125Quick_1
Podczas testów przecinaliśmy dwa różne elementy stalowe. Najpierw skracaliśmy dwa złożone ze sobą stalowe profile o wymiarach 31 x 18 x 3 mm każdy, czyli stosunkowo miękki materiał metalowy. Szlifierka poradziła sobie z tym zadaniem w 7,94 s. W drugiej próbie postanowiliśmy wykorzystać bardziej wymagający materiał, a więc dwa żebrowane zbrojeniowe pręty stalowe, każdy o średnicy 20 mm. Metabo uporało się z twardymi prętami w 15,83 s.

 

Autor: Marek Pudło, pins

 

Dane techniczne szlifierki kątowej Metabo WE 9-125 Quick

Moc

900 W

Obroty na biegu jałowym

3000-10.000/min

Średnica tarczy szlifierskiej/gwint wrzeciona/nakrętka

125 mm/M14/szybkomocująca

Elektronika

+

Waga

1,9kg

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments