Test szlifierki kątowej Keyang DG-852

Do redakcyjnego warsztatu trafiła mała szlifierka kątowa Keyang DG-852. Narzędzie to przystosowane jest do obsługi tarcz o średnicy 125 mm. Choć maszyna przeznaczona jest głównie do zadań szlifierskich (obróbka wykończeniowa i wygładzająca metalu, szlifowanie połączeń spawanych i usuwanie rdzy, obróbka plastików, łupku, cegły i marmuru itp.), to daje sobie też radę przy cięciu różnego rodzaju materiałów.

Silnik w koreańskiej szlifierce ma 850 W, a jej obroty to 11.000 obr./min. Keyang DG 852 to, jak wspomnieliśmy, najmniejszy model szlifierki kątowej tej firmy. Nie znajdziemy tutaj żadnych zbędnych gadżetów. Szlifierka ma być z zasady prosta w obsłudze, odporna na uszkodzenia i trwała. Użytkownik

tego narzędzia ma więc do dyspozycji tylko włącznik zasilania i przycisk blokady wrzeciona. Tarczę mocuje się za pomocą klasycznej nakrętki M14. Ściernica pracuje pod metalową osłoną, którą mocuje się do kołnierza za pomocą śruby nimbusowej. Osłona ma zapadki, które zapobiegają jej przesunięiu podczas rozerwania tarczy. Obowiązkowym elementem konstrukcji każdej szlifierki kątowej jest rękojeść pomocnicza, która służy do utrzymywania maszyny przy trudniejszych cięciach. W Keyangu przykręca się ją po prawej lub lewej stronie głowicy. Przy mniejszych obciążeniach sprzęt można swobodnie obsługiwać jedną ręką. Obwód obudowy silnika nie jest zbyt duży i szlifierkę można pewnie objąć dłonią i wykonywać np. lekkie szlifowanie.

Keyang_DG-852_02

W redakcyjnych testach sprawdzaliśmy moc małej szlifierki Keyang DG-852. Po raz wtóry przekonaliśmy się, że koreańskie produkty są naprawdę porządnie wykonane i swoim działaniem potwierdzają obietnice składane w materiałach reklamowych. Do sprawdzenia możliwości prezentowanego elektronarzędzia postanowiliśmy przeciąć dwa różne elementy stalowe. Na początek skróciliśmy miękki materiał – dwa złożone ze sobą stalowe profile o wymiarach 31 x 18 x 3 mm każdy. Wydaje się, że jest to optymalny rozmiar i typ obrabianego materiału dla Keyanga. Maszyna poradziła sobie z tym zadaniem w 8 s. W drugiej próbie postawiliśmy podnieść maksymalnie poprzeczkę i cięliśmy złożone ze sobą dwa żebrowane zbrojeniowe pręty stalowe, każdy o średnicy 20 mm. Maszyna pokonała  tego „przeciwnika” w 16 s. Na uwagę zasługuje mała masa szlifierki (1,6 kg), co jest jeszcze jednym argumentem, by wykorzystywać Keyanga DG-852 w codziennej pracy.

Keyang_DG-852_01

Autor: Marek Pudło,pins
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar