Test szlifierki kątowej Keyang DG-1400V

Mała szlifierka kątowa z elektroniczną regulacją prędkości obrotowej i elektroniką stałych obrotów jest przeznaczona głównie dla specjalistów, którzy zajmują się obróbką specyficznych materiałów (np. kamienia czy stali nierdzewnej). To właśnie oni będą korzystali z małych prędkości obrotowych głównie podczas szlifowania. Przykładem takiej szlifierki jest Keyang DG-1400V.

Szlifierka Keyang DG-1400V to maszyna, która obsługuje tarcze o średnicy 125 mm – jest to więc najmniejsza spośród profesjonalnych szlifierek kątowych na rynku. Ważniejsze jest jednak to, że sprzęt został wyposażony w dość pokaźny silnik o mocy 1400 W. Zapewnia on maksymalne obroty wynoszące 11.000/min, przy czym można je ustawiać za pomocą 6-stopniowego pokrętła już od

2800 obr/min. Funkcja nastawiania prędkości obrotowej jest bardzo przydatna podczas szlifowania delikatnych materiałów. Chodzi tutaj głównie o kamień, który jest dość miękki, a mała prędkość obrotowa pozwala w pełni panować nad intensywnością szlifowania, oraz o stal nierdzewną, która z kolei nie lubi być przegrzewana.

INT_Keyang_DG-1400V-1

Niektórym marka Keyang może nie kojarzyć się z zaawansowanymi technologiami. Nic bardziej mylnego – prezentowana szlifierka wyposażona jest bowiem w większość nowoczesnych rozwiązań stosowanych przez znanych producentów. W układzie elektronicznym znajdziemy więc system łagodnego rozruchu, który delikatnie rozpędza tarczę tnącą. Jest także układ zabezpieczający przed ponownym uruchomieniem elektronarzędzia, jeśli zostało ono wcześniej wyłączone w wyniku zaniku napięcia w  sieci. Keyang DG-1400V jest także chroniony przed uszkodzeniem zabezpieczeniem przeciwprzeciążeniowym. Szlifierka wyposażona jest także w układ podtrzymania stałych obrotów. W zestawie jest praktyczna walizka pozwalająca na przechowywanie i przenoszenie akcesoriów.

INT_Keyang_DG-1400V-2

Szlifierce Keyang DG-1400V nie można nic zarzucić pod względem konstrukcji mechanicznej. Podobnie jest z pozostałymi elementami. Np. osłona tarczy mocowana jest do głowicy za pomocą zacisku mimośrodowego – obsługiwanego beznarzędziowo i pozwalającego w sekundę zmienić położenie osłony. Wielu markowych producentów wciąż stosuje w tej klasie elektronarzędzi zaciski śrubowe. Bardzo solidny jest także antywibracyjny uchwyt boczny, który zapewnia pewne trzymanie maszyny, a jego elastyczne połączenie ma za zadanie tłumić drgania przenoszona na ramiona operatora.

INT_Keyang_DG-1400V-4

Spodziewaliśmy się, że 1400-watowa szlifierka będzie radziła sobie doskonale ze stalowymi prętami, choć ograniczenie jej praktycznych możliwości będzie na pewno średnica tarczy. Nasze oczekiwania potwierdziły się w praktycznym teście, w którym przecinaliśmy dwa złożone ze sobą pręty zbrojeniowe o średnicy 20 mm każdy. Ten twardy „zestaw” Keyang skrócił w 14 s. W drugim zadaniu obrabialiśmy element ze stali konstrukcyjnej i podczas 20-sekundowej obróbki zeszlifowaliśmy 14 g tego materiału o granulacji 40. Do pracy użyliśmy ściernicy listkowej SMT 925 Special o granulacji 40. W obu testach maszyna praktycznie nie poczuła obciążenia.

Autor: Marek Pudło, pins

Dane techniczne szlifierki kątowej Keyang DG-1400V

Moc1400 W
Obroty na biegu jałowym2800-11 000/min
Średnica tarczy szlifierskiej/gwint wrzeciona125 mm/M14
Waga1,8kg
ZOBACZ TAKŻE

Dodaj komentarz

avatar